ZUS już wypłaca 1200 zł. Pieniądze tylko dla aktywnych zawodowo

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca 1200 zł specjalnego świadczenia, które otrzymać mogą wyłącznie osoby aktywne zawodowo. Specjalną rentę można dostawać przez pół roku z perspektywą wypłacania przez ZUS tych pieniędzy nawet w okresie 3 lat. Kto spośród aktywnych zawodowo może ubiegać się o wypłaty z ZUS i jakie warunki trzeba spełnić?

  • ZUS wypłaca 1200 zł specjalnej renty osobom aktywnym zawodowo.
  • Renta szkoleniowa, bo tak oficjalnie nazywa się świadczenie, przysługuje wyłącznie osobom, które chcą nabyć nowe kwalifikacje zawodowe.
  • Aby ZUS wypłacił świadczenie konieczna jest opinia lekarza orzecznika lub komisji lekarskiej ZUS.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wypłacić osobie aktywnej zawodowo specjalne świadczenie w wysokości 1200 zł, trzeba jednak znajdować się w szczególnej sytuacji życiowej. Renta szkoleniowa przyznawana jest osobom, które utraciły zdolność do wykonywania dotychczasowej pracy i chcą się przekwalifikować. 

Reklama

Świadczenie nie jest szczególnie znane wśród Polaków. Potwierdza to fakt, że chociażby na Dolnym Śląsku od kilku lat nie było ani jednego zgłoszenia po rentę szkoleniową, co przyznała sama rzeczniczka dolnośląskiego ZUS, Iwona Kowalska-Matis.

Renta szkoleniowa z ZUS. Możesz dostać pieniądze na nowe kwalifikacje

Renta szkoleniowa wypłacana jest osobom, które podjęły się przekwalifikowania po utracie zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy. Celowość przekwalifikowania w obecnym stanie zdrowia potwierdzić powinien lekarz orzecznik lub komisja lekarska ZUS. Gdy wnioskodawca ma szansę na uzyskanie nowych kwalifikacji, może dostać rentę szkoleniową.

- Lekarz bierze w tym przypadku pod uwagę także predyspozycje psychiczne osoby ubiegającej się o rentę. Liczy się motywacja chorego do nauki nowego fachu i chęć kontynuowania aktywności zawodowej - zaznacza Kowalska-Matis.

Ile wynosi renta szkoleniowa?

Wysokość świadczenia wypłacanego przez ZUS to równowartość 75 proc. podstawy wymiaru renty. Kwota ta nie może być mniejsza niż najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Jej wysokość ustalona w marcu 2023 wynosi 1191,33 zł, a jej kwota ulegnie zmianie już niebawem w ramach kolejnej waloryzacji w marcu 2024 roku.

Inaczej oblicza się rentę szkoleniową w przypadku osób, których niezdolność do dotychczasowego zawodu wyniknęła w następstwie wypadku w pracy lub choroby zawodowej. ZUS wówczas wypłaca pieniądze z funduszu wypadkowego, a przelew wynosi 100 proc. podstawy wymiaru renty.

Wniosek o rentę szkoleniową z ZUS

Aby otrzymać rentę szkoleniową, wystarczy złożyć w ZUS wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Możliwość złożenia wniosku przysługuje wyłącznie osobom, które mogą wykazać się wymaganymi okresami składkowymi i nieskładkowymi. Są trzy drogi składania wniosku:

  • osobiście lub przez pełnomocnika w dowolnej jednostce organizacyjnej ZUS,
  • za pośrednictwem: operatora pocztowego, polskiego urzędu konsularnego,
  • w formie dokumentu elektronicznego przez PUE.

Po rentę szkoleniową do ZUS należy wystąpić przed zamierzonym terminem przejścia na rentę. Trzeba jednak zgłosić się "nie później niż na 30 dni przed ustaniem prawa do zasiłków chorobowych lub świadczeń rehabilitacyjnych lub wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy", jak wskazuje na oficjalnych stronach Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Jak długo renta szkoleniowa z ZUS?

Gdy decyzja o przyznaniu renty szkoleniowej będzie pozytywna, ZUS skieruje beneficjenta do powiatowego urzędu pracy, który znajdzie odpowiedni dla rencisty kurs. Świadczenie przyznawane jest zazwyczaj na okres pół roku, ale czas ten może się znacznie wydłużyć. Na wniosek starosty wypłaty renty szkoleniowej trwać mogą nawet do 36 miesięcy.

W trakcie pobierania renty szkoleniowej nie można podejmować pracy. Jeśli w trakcie otrzymywania świadczenia podejmiemy pracę i ZUS się dowie, świadczenie zostanie wstrzymane.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ZUS | świadczenie | renta | praca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »