Emeryci i renciści muszą powiadomić ZUS o swoich zarobkach. Mają czas do końca miesiąca

Osoby pobierające wcześniejsze emerytury i renciści, którzy dorabiali do domowego budżetu w ubiegłym roku, muszą pamiętać o dopełnieniu ważnych formalności do końca lutego. Mowa o poinformowaniu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o dodatkowych przychodach, jakie osiągnęli w 2023 r.

  • Osoby dorabiające na wcześniejszej emeryturze muszą pamiętać o poinformowaniu ZUS o swoich zarobkach. 
  • Górna granica dodatkowych zarobków zmienia się co trzy miesiące i jest uzależniona od przeciętnego wynagrodzenia. 
  • Od grudnia 2023 r. do lutego 2024 r. granica wynosi 5036,50 zł brutto. 

Jak zauważa serwis prawo.pl, obowiązek poinformowania ZUS o kwotach uzyskanych wynagrodzeń dotyczy emerytów i rencistów, którzy nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego, a w 2023 r. osiągnęli przychód. Dotyczy to wynagrodzeń otrzymywanych na podstawie klasycznej umowy o pracę, jak i umowy zlecenie czy o przychody z prowadzenia działalności gospodarczej. 

Reklama

Niektórzy seniorzy muszą poinformować ZUS o kwotach uzyskanych wynagrodzeń

Serwis podaje, że obowiązek dotyczy również tych emerytów i rencistów, którzy na bieżąco informowali ZUS o działalności zarobkowej. Rozliczenie z dodatkowego przychodu dotyczy także tych, którzy w ubiegłym roku pracowali za granicą. - Informacja o przychodach potrzebna jest do rozliczenia wypłacanego świadczenia. Aby umożliwić rozliczenie wcześniejszej emerytury czy renty w najkorzystniejszy sposób, taka osoba powinna przedłożyć zaświadczenie o kwocie zarobków osiągniętych w poszczególnych miesiącach. Świadczenie może zostać rozliczone rocznie lub miesięcznie. - wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim, której słowa przytacza portal. 

W jaki sposób ZUS rozlicza pracujących emerytów i rencistów?

Zakład rozlicza dorabiających emerytów i rencistów na podstawie zaświadczeń z zakładów pracy lub oświadczeń o wysokości przychodu, które składają osoby prowadzące działalność gospodarczą. Bazując na nich porównuje przychód z granicznymi kwotami przychodu dla 2023 r. albo kwotami przychodu dla poszczególnych miesięcy w 2023 r. 

ZUS może zmniejszyć lub zawiesić świadczenie

- Rozliczenie przychodu to obowiązek. Pracujących rencistów i wcześniejszych emerytów obowiązują limity kwot, jakie mogą dorobić do swoich świadczeń. - mówi Beata Kopczyńska. Należy pamiętać, że po podjęciu pracy zarobkowej, w pewnych sytuacjach może dojść do zmniejszenia lub wręcz zawieszenia świadczenia pieniężnego z ZUS. 

- Jeśli dodatkowe zarobki nie przekroczą 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, to emerytura lub renta będzie wypłacana w pełnej wysokości. Jeśli natomiast przekroczą ten limit, świadczenie jest zmniejszane. Natomiast po przekroczeniu drugiego progu, czyli 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, wypłata świadczenia za dany miesiąc zostaje zawieszona - wyjaśnia regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim. 

Pamiętajmy również, że obowiązek ten nie dotyczy emerytów, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny lub osób pobierających emeryturę częściową.

Ile obecnie wynosi limit?

W tym miejscu należy przypomnieć, że limity zarobkowe dla dorabiających na wcześniejszej emeryturze osób, zmieniają się co 3 miesiące. Powiązane są one ściśle z wysokością przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. Od grudnia 2023 r. do lutego 2024 r. zarobki do 5036,50 zł brutto nie wpłyną na wysokość świadczenia z ZUS.  

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »