50 tysięcy mieszkań to pustostany

- Więcej niż jedna trzecia z ponad 50 tys. mieszkań oferowanych przez deweloperów w największych miastach to pustostany. Mimo to Polacy wciąż kupują "dziury w ziemi", pisze "Gazeta Wyborcza".

Do podejmowania ryzyka skłania ich atrakcyjna cena i duży wybór lokali. Home Broker podaje, że w tym roku co piąty nabywca korzystający z pośrednictwa tej firmy zdecydował się na mieszkanie na samym początku budowy.

Nie jest to bezpieczne jeśli wpłaty nie trafiają na specjalny rachunek powierniczy w banku, ostrzega "GW". Bo gdy sprzedaż mieszkań stanie, a firma nie korzysta z kredytu lub nie ma własnych pieniędzy na ich dokończenie, grozi jej plajta. Klienci bankrutów zostają wtedy bez pieniędzy, mieszkania i z zaciągniętym kredytem na karku.

Reklama

_ _ _ _

W odróżnieniu od rynku mieszkaniowego sektor nieruchomości wakacyjnych nie odczuł dotąd skutków kryzysu, twierdzi "Dziennik Polski".

Po apartamenty w miejscowościach turystycznych sięga coraz więcej, także mniej zamożnych osób. Najtańsze apartamenty jedno- czy dwupokojowe, o niezłym standardzie i w dobrych lokalizacjach można kupić już za ok. 200 tys. zł. - Bardzo często kupno apartamentu traktowane jest jako lokata kapitału, wyjaśnia Ewa Raj z firmy Tatra Residence.

Lokowanie w ten sposób pieniędzy staje się alternatywą dla inwestycji na rynku kapitałowym. Deweloperzy przyznają, że gros klientów, którzy do nich trafiają, to osoby, które wycofują swoje aktywa z lokat bankowych czy nawet z giełdy. Inwestowanie w wakacyjne nieruchomości polega na tym, że klient wykupuje apartament, ale sam korzysta z niego jedynie przez kilka dni w roku.

W pozostałym czasie nieruchomością zarządza firma, która wynajmuje apartament turystom i zapewnia im obsługę. Właściciel zarabia od kilku do kilkunastu procent z najmu. Część analityków rynku ostrzega jednak, że taka inwestycja wcale nie daje pewności zysku.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: nieruchomości | mieszkanie | Mieszkanie+
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »