Jak wygrać casting na lokatora i wynegocjować korzystne warunki najmu

Poszukiwanie mieszkania zwłaszcza w okresie wakacyjnym to swego rodzaju wyścig i mieszkaniowe łowy. Konkurencja nie śpi i dlatego zobacz, czym możesz się wyróżnić. Specjaliści z NowodworskiEstates podpowiadają, jak wynająć upatrzone mieszkanie i dobrze żyć z jego właścicielem.

1. Ubierz się stosownie do sytuacji

Ważne jest, żeby Twoje ubranie było czyste, schludne i zadbane. Ubierz się tak, abyś czuł się dobrze i komfortowo, zachowując odpowiedni smak i gust, których wymaga konwencja tego typu spotkań. Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne. Właściciele mieszkań lubią zadbane osoby, bo dzięki temu mają pewność, że będą one również dbać o wynajęte mieszkanie.

2. Daj się poznać - opowiedz coś o sobie

Porozmawiaj z właścicielem o tym, czym się zajmujesz, dlaczego szukasz mieszkania w tej okolicy i jak długo planujesz w nim mieszkać. Masz psa albo kota? Chcesz prowadzić działalność gospodarczą w mieszkaniu? Warto upewnić się, czy właściciel nie będzie miał nic przeciwko temu. Zapewnij go, że nie będzie z tego tytułu żadnych dodatkowych zniszczeń.

Reklama

3. Uważaj, jak mówisz i co mówisz. Zwróć uwagę na mowę ciała

Jeśli właścicielem jest młody człowiek, który zwraca się do ciebie w sposób bezpośredni albo bardzo dużo żartuje, możesz wtedy pozwolić sobie na luźniejszą formę rozmowy. Jeśli jednak widzisz, że twoim rozmówcą jest osoba poważna czy też znacznie starsza od ciebie zwróć większą uwagę na sposób, w jaki dobierasz zdania. Równie ważna jest też mowa ciała. Przyjmij otwartą postawę, utrzymuj kontakt wzrokowy, uśmiechnij się. To z pewnością nie zaszkodzi.

4. Przyjdźcie całą grupą na spotkanie

Szukacie mieszkania dla większej ilości osób? Na spotkanie z właścicielem powinni przyjść wszyscy nowi mieszkańcy. Ważne, żeby od samego początku była jasna sytuacja, kto dokładnie zamieszkuje pod danym adresem.

5. Zapytaj o sąsiadów i najbliższe otoczenie

W rozmowie z właścicielem warto jest podpytać o to, kto mieszka za ścianą. Wbrew pozorom to bardzo istotne pytanie. Może okazać się, że w mieszkaniu obok trwa remont i dobrze, żeby właściciel uprzedził o ewentualnych niedogodnościach wynikających z hałasu bądź czasowego odłączenia wody czy prądu. Jak daleko jest do najbliższego przystanku? Gdzie dokładnie jest sklep spożywczy? Ile zajmuje średni dojazd do centrum? Zapytaj o to, zanim podpiszesz umowę najmu.

6. Zobacz kilka mieszkań zanim podejmiesz decyzję

Nie ukrywaj, że wahasz się pomiędzy tym a innym mieszkaniem. Jeśli faktycznie jest to miejsce, w którym mógłbyś zamieszkać, na początku spróbuj zachować tę informację dla siebie. To mieszkanie jest piękne! Oglądałem już kilka innych, ale to najbardziej mi się podoba. Ta okolica jest idealna - unikaj tego typu sformułowań i wyrażania swojego zachwytu nad mieszkaniem. Podczas rozmowy z właścicielem warto jest uwzględnić kilka kluczowych aspektów, które mogą wpłynąć na twoją korzyść i obniżyć cenę np. odległość do najbliższego przystanku lub sklepu, brak komórki lokatorskiej albo parkingu. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku. Nie wyolbrzymiaj niedogodności albo braków w mieszkaniu, które nie mają większego wpływu na spokój czy komfort mieszkania.

7. Bądź gotowy na kompromis

Nawet jeśli kategorycznie nie zgadzasz się z właścicielem np. w kwestii umeblowania mieszkania albo wysokości opłaty za miejsce parkingowe postaraj się zachować spokój i opanowanie. Porozmawiaj następnie o tym, jak Ty widzisz tę współpracę i jakie argumenty przemawiają za twoimi sugestiami. Może okazać się, że w mieszkaniu nie ma wprawdzie windy, której będziesz musiał użyć wnosząc rower do mieszkania, ale z drugiej strony będziesz miał do dyspozycji piwnicę, w której będziesz mógł go przechowywać i dzięki temu będziesz miał więcej wolnej przestrzeni w mieszkaniu.

8. Ustal kwestie finansowe

Porozmawiaj o finansach i nakreśl swoją sytuację. Studiujesz i pracujesz jednocześnie? Świetnie! Powiedz o tym właścicielowi. Możesz też pokazać umowę o pracę. Właściciel będzie wiedzieć, że jesteś odpowiedzialną osobą, która w dodatku pracuje na swoje konto. Masz stypendium naukowe albo dodatkowe źródło finansowania? Możesz o tym wspomnieć podczas negocjacji. Ustal dokładny termin wpłat za mieszkanie. Jeśli otrzymujesz wynagrodzenie pod koniec miesiąca, umów się na zrobienie wszystkich opłat np. do 5. lub 10. dnia kolejnego miesiąca. Dzięki temu unikniesz opóźnień i ewentualnych telefonów od właściciela.

9. Czas trwania umowy. Zostajesz na dłużej? Masz asa w kieszeni!

Jeśli będziesz lokatorem, który zostanie w mieszkaniu na dłużej, to z pewnością będzie to twój silny argument za tym, aby negocjować obniżenie ceny najmu. Jeśli zawierasz umowę najmu na czas określony np. na 12 miesięcy, pamiętaj, że nie możesz jej wcześniej wypowiedzieć. Jeżeli będziesz zmuszony do zmiany miejsca zamieszkania, zaproponuj, że znajdziesz nowego lokatora na swoje miejsce. Dzięki temu właściciel mieszkania będzie bardziej przychylny do rozwiązania umowy bez obciążania cię opłatami za czynsz, który powinieneś zapłacić za pozostałe miesiące.

10. Pochwal się referencjami

Już wcześniej wynajmowałeś mieszkanie, a jego właściciel był zadowolony z tego, jakim jesteś lokatorem? Pochwal się tym i postaraj się o referencje od swojego byłego właściciela. Na zachodzie są one popularne, a u nas wciąż jest to rzadkość. Jeśli pokażesz rekomendacje albo dobrą opinię na twój temat, to z pewnością zyskasz w oczach właściciela i wyróżnisz się wśród innych kandydatów. Zwiększysz tym samym szansę na to, że to właśnie ty będziesz tą osobą, z którą właściciel będzie chciał podpisać umowę najmu i będzie skłonny do ustępstw.

Jeżeli negocjacje nie są twoją mocną stroną albo będziesz czuł się bardziej pewnie mając obok siebie kogoś, kto dobrze zna rynek nieruchomości, polecamy skorzystać ze wsparcia profesjonalistów. W takich sytuacjach warto skontaktować się z pośrednikami nieruchomości w twoim mieście. Zaletą takiej współpracy jest to, że masz dostęp do aktualnych ofert i na każdym etapie współpracy możesz liczyć na pomoc w realizacji transakcji.

Dowiedz się więcej na temat: warunki | mieszkanie | Mieszkanie+
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »