Magazynowa gorączka. Padają kolejne rekordy!

Niemal 23 mln m kw. - tyle powierzchni magazynowych znajduje się w Polsce po trzecim kwartale 2021 roku, z czego ponad 1 mln m kw. w województwie pomorskim, które dołączyło do grona pozostałych pięciu największych rynków. W budowie znajduje się aktualnie aż 3,71 mln m kw., czyli ponaddwukrotnie więcej niż w tym samym okresie rok temu. Zainteresowanych tymi przestrzeniami nie zabraknie. Popyt rośnie, podobnie jak inwestycje. Połowa zainwestowanego kapitału od początku roku popłynęła właśnie w magazyny.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

- Z sektora magazynowego lecą iskry. Na każdym kroku notowany jest nowy rekord, czy to jeżeli chodzi o powierzchnię w budowie, podaż czy wolumen inwestycyjny. W siłę rosną też regiony. Tylko w samym trzecim kwartale ponad 1,2 mln m kw. nowych inwestycji rozpoczęło swoją budowę. Najwięcej, bo po ponad 700 tys. m kw. znajduje się w budowie w województwie śląskim i dolnośląskim. Razem z trzecim najbardziej aktywnym regionem, województwem wielkopolskim, powierzchnia w budowie w tych trzech regionach stanowi 51 proc. całkowitej powierzchni aktualnie budowanej. Natomiast województwo pomorskie dołączyło do grona ponadmilionowych rynków pod względem podaży - mówi Beata Hryniewska, szefowa Działu Powierzchni Magazynowych i Przemysłowych w CBRE.

Reklama

Magazynowa gorączka

Zasoby nowoczesnej powierzchni przemysłowo-logistycznej osiągnęły po trzecim kwartale 2021 roku niemal 23 mln m kw. To o 13 proc. więcej niż w poprzednim roku. W budowie znajduje się 3,71 mln m kw., czyli ponaddwukrotnie więcej niż w tym samym okresie w zeszłym roku oraz o 11 proc. więcej niż w poprzednim kwartale. Aktualnie odnotowujemy najwyższy poziom powierzchni magazynowej w budowie w historii, z czego ok. 40 proc. jest niezabezpieczone umowami najmu.

Do tej pory w 2021 roku do użytku zostało oddane 2,25 mln m kw. nowej powierzchni przemysłowo-logistycznej, z czego trzeci kwartał odpowiadał za najwyższy historycznie kwartalny wynik nowej podaży, kiedy oddano do użytku 1,06 mln m kw. Regiony, gdzie nowa podaż wynosiła najwięcej, to województwo śląskie (434 tys. m kw.), lubuskie (351 tys. m kw.) i wielkopolskie (346 tys. m kw.). Największą inwestycją był Panattoni BTS Świebodzin dla klienta z branży e-commerce o wielkości 203,5 tys. m kw.

Mało pustych magazynów

Stopa pustostanów w Polsce wynosi 4,78 proc. i jest niższa o 3,44 pp. niż rok temu. Najwięcej dostępnej powierzchni można znaleźć w Katowicach, a najmniej w Białymstoku, gdzie nie ma dostępnej powierzchni magazynowej, przy czym całkowita istniejąca podaż jest najmniejsza w Polsce.

Spadające pustostany to efekt utrzymującego się na wysokim poziomie popytu, który w pierwszych trzech kwartałach br. wyniósł 4,88 mln mkw. Znaczna część całkowitego popytu została wynajęta w województwie wielkopolskim (833 tys. m kw.), śląskim (818 tys. m kw.) oraz mazowieckim (756 tys. m kw.). Duży popyt wypływa na zainteresowanie inwestorów. Od początku roku w magazyny zainwestowano ponad 1,6 mld euro. To aż połowa całkowitego wolumenu inwestycyjnego.

- E-commerce pozostaje głównym motorem napędzający popyt na powierzchnię magazynową. Bezpośrednie umowy z tego sektora stanowią ok. 20 proc. umów zawartych w 2021 do tej pory, natomiast największym komponentem w sektorach popytu nadal niezmiennie pozostają operatorzy logistyczni, których przeważającym biznesem jest obsługa rynku e-commerce - podsumowuje Hryniewska.

INTERIA.PL/Informacja prasowa
Dowiedz się więcej na temat: magazyny | nieruchomości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »