NBP sprawdził, dlaczego Polacy wynajmują mieszkania. Jeden powód przoduje
Ceny najmu nie przestają rosnąć, ale Polacy wynajmują na potęgę. Narodowy Bank Polski przeprowadził wśród mieszkańców 16 miast wojewódzkich specjalną ankietę. Chociaż zaskoczeniem nie był fakt wskazania jako głównego motywu wynajmu braku pieniędzy na zakup mieszkania lub domu na własność, to zaskakuje inny - stosunkowo wysoki - czynnik.
Wynajem dotyczy nie tylko studentów przybywających do dużych miast w celu podjęcia nauki na uczelni wyższej. Rynek najmu na przestrzeni lat się zmienił. Mimo rosnących cen nie każdy decyduje się na zakup własnego lokum. Narodowy Bank Polski zdecydował się zbadać motywy stojące za decyzją o wynajmowaniu mieszkania.
Narodowy Bank Polski opublikował specjalny raport dotyczący sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w II kwartale 2024 r. Po przeanalizowaniu danych postawiono tezę, iż rynek wynajmu nad Wisłą nieco się ustabilizował. Co jednak nie poprawi sytuacji osób wynajmujących, próżno szukać znaczącego spadku cen.
Nawet rosnąca liczba lokali przeznaczanych na wynajem nie wpłynęła na zwiększenie konkurencyjności, a co za tym idzie znacznego odciążenia portfeli wynajmujących. W Warszawie, tylko w ciągu 12 miesięcy, średnia cena wynajmu metra kwadratowego wzrosła o 11 proc. Obecnie kształtuje się ona na poziomie 79,6 zł/m kw.
Ankieta przeprowadzona przez Narodowy Bank Polski dostarczyła cennych danych dotyczących motywacji stojących za decyzją o wynajmowaniu. 40,3 proc. badanych ujawniło, iż najem to efekt braku środków finansowych pozwalających na zakup lokalu na własność. Jest to największa grupa w całym badaniu.
Drugie miejsce na podium motywów wynajmowania mieszkań i domów zajmuje fakt wyprowadzki z domu rodzinnego. Tę opcję zaznaczyło 11,4 proc. ankietowanych. Z kolei niewiele mniej, bo 10,5 proc. osób biorących udział w badaniu NBP ujawniło, że wynajmuje, gdyż przeprowadziło się ze względy na swoją pracę.
Na liście powodów stojących za decyzją o wynajmowaniu mieszkania stoi również zmiana najmowanego mieszkania na większe "o lepszym standardzie lub w lepszej lokalizacji". Tę opcję wybrało 8,8 proc. ankietowanych. Z kolei 4,9 proc. uczestników badania NBP ujawniło, iż zmienia "najmowane mieszkanie na mniejsze, tańsze w utrzymaniu".
NBP przeprowadził badanie dotyczące wynajmu w Polsce w 16 miastach wojewódzkich. Wśród wszystkich badanych aż 7,7 proc. wskazało, że decyzja o wynajmie nie wynika z braku możliwości finansowych, a z faktu braku pewności i decyzji dotyczących tego, gdzie będą mieszkać lub pracować w ciągu najbliższych lat.
Ta grupa ankietowanych zaskakuje, ale wskazuje również na ważny trend związany z mieszkalnictwem. Fakt swobodnej mobilności i braku zobowiązań wobec danego miejsca rośnie w siłę, jednak nie można jeszcze mówić o tym, iż znacząco wpływa ona na charakter i zachowania na rynku najmu.