Prawie 29 proc. młodych Polaków mieszka z rodzicami. Zakup własnego lokum pozostaje wyzwaniem

W 2022 r. blisko 29 proc. ludzi młodych mieszkało z rodzicami. Nie odstajemy zbytnio od europejskich standardów - średnia dla całej UE wynosi 26 proc. Długie przemieszkiwanie z rodzicami to efekt wysokich cen zakupu czy najmu mieszkań, ale i trudności z dostępnością kredytów.

Jak mieszkają młodzi ludzie w Polsce (wiek: 20-29 lat)? Głównym wskaźnikiem, który obrazuje "jakość" zamieszkania, jest wskaźnik życia w mieszkaniach przepełnionych (mieszkanie przepełnione to takie, w którym nie mamy pokoju na wyłączność dla siebie lub siebie i partnera/tki).

Wciąż wielu młodych Polaków mieszka w przepełnionych mieszkaniach

W Polsce, w latach 2005-2022 wskaźnik ten spadł z ponad 60 proc. do ok. 43 proc. - zwraca uwagę Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).

Jednak, co warto podkreślić, wartość ta pozostaje zdecydowanie powyżej średniej europejskiej wynoszącej około 25 proc. Gorzej niż w Polsce jest tylko w Rumunii, Bułgarii, Łotwie i Chorwacji.

Reklama

Ile młodzi Polacy wydają na mieszkanie?

W 2013 r. co dziesiąta osoba młoda (20-29 lat) wydawała ponad 40 proc. swoich dochodów na wydatki związane z mieszkalnictwem, obecnie zaś (dane za 2022 r.) jedynie co dwudziesta zgłasza ten problem - wylicza PIE. Duże miesięczne wydatki na mieszkanie najczęściej dotyczą młodych osób wynajmujących lokum, albo borykających się ze spłatą wysokiego kredytu.

Wydatki mieszkaniowe pozostają wyraźnym wyzwaniem dla ludzi młodych zagrożonych ubóstwem (osoby zarabiające 60 proc. wartości mediany płac dla wszystkich mieszkańców kraju) - zwraca uwagę PIE i dodaje, że pod tym względem Polska jest europejskim średniakiem. Największe problemy obserwowane są w Danii, Grecji, czy Niemczech, w których odpowiednio 85 proc., 81 proc. i 51 proc. ludzi młodych wydaje ponad 40 proc. swoich dochodów na utrzymanie mieszkania. Oczywiście decydują o tym ceny najmu ale też uwarunkowania kulturowe (np. stosunkowo wczesna wyprowadzka od rodziców będąca normą w niektórych europejskich krajach).

Ceny mieszkań znacznie wzrosły - niewielu młodych stać na własne lokum

Wzrosty cen zakupu czy najmu mieszkań uderzają w młodych w całej Europie. PIE wylicza, że w latach 2004-2022 średnia cena mieszkania w UE wzrosła o 30 proc., w Polsce zaś o 70 proc.

Sytuacja wydaje się jeszcze trudniejsza w przypadku wzrostów czynszów: dla UE od 2004 roku zanotowano wzrost o 33 proc., zaś w Polsce średni czynsz w 2022 r. wynosił 215 proc. średniego czynszu z 2004 r. - podsumowuje PIE.

***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »