Takie ulepszenie może cię drogo kosztować

W związku z ulepszeniem budowli czy innej nieruchomości, podatnik może mieć problemy z fiskusem.

Spółka jest podatnikiem podatku od nieruchomości w odniesieniu do drogi łączącej jeden z zakładów z drogą publiczną. W marcu 2012r. na przedmiotowej drodze Spółka zamontowała progi zwalniające wraz z elementami odblaskowymi oraz w newralgicznych punktach zjazdowych pokryła drogę specjalną substancją antypoślizgową.

Na skutek poczynionego ulepszenia wzrosła wartość początkowa drogi dojazdowej (droga stanowi dla Spółki środek trwały podlegający amortyzacji). Wątpliwości Spółki budzi moment, w którym wysokość podatku od nieruchomości ulegnie podwyższeniu oraz to czy Spółka jest zobowiązana do złożenia korekty deklaracji na podatek.

Reklama

Regulację dotycząca podatku od nieruchomości odnajdziemy w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Ustawa w art. 2 ust. 1 wskazuje, że podstawą opodatkowania stanowią:

- grunty

- budynki lub ich części

- budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych określa, że budowlą jest obiekt niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury i odsyła w tym zakresie do definicji budowli zawartej w przepisach prawa budowlanego. Definicja budowli w prawie budowlanym zawiera przykładowe wyliczenie obiektów, które są budowlami, są to między innymi wiadukty czy tunele. Sugeruje to, że również droga może stanowić budowlę w rozumieniu prawa budowlanego. W związku z tym zakładając, że przedmiotowa droga stanowi drogę w rozumieniu prawa budowlanego należy stwierdzić, że podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

Ustawa wskazuje, że podstawą opodatkowania budowli, które podlegają amortyzacji jest wartość do dokonywania odpisów amortyzacyjnych (wartość początkowa) ustalana na dzień 1 stycznia roku podatkowego. Oznacza to, że zwiększenie wartości początkowej budowli spowoduje podwyższenie podstawy opodatkowania i w konsekwencji wyższy podatek od nieruchomości, ale dopiero od 1 stycznia następnego roku podatkowego.

Tym samym Spółka w przypadku ulepszenia budowli będzie zobowiązana do zapłaty podatku w wyższej wysokości dopiero począwszy od 2013 r. Do końca 2012r. wysokość podatku od nieruchomości nie ulegnie zmianie.

Niemniej wątpliwości może wzbudzać treść art. 6 ust. 3 ustawy, zgodnie z którym w przypadku zaistnienia zdarzenia, które ma wpływ na wysokość opodatkowania, podatek ulega obniżeniu lub podwyższeniu już w trakcie roku podatkowego. W analizowanym przypadku należy jednak wykluczyć możliwość zastosowania tego przepisu. Nie można zaprzeczyć, że dokonanie ulepszenia budowli jest zdarzeniem mającym wpływ na podstawę opodatkowania, ale z ustawy jasno wynika, że podstawą opodatkowania w przypadku budowli jest wartość początkowa budowli ustalona na 1 stycznia danego roku.

W związku z ulepszeniem budowli nie można również mówić o zmianie sposobu wykorzystywania budowli. Oznacza to, że w przedstawionym przypadku podatnik nie ma obowiązku zmienić wysokości płaconego podatku od nieruchomości w trakcie roku podatkowego. Niniejsze stanowisko potwierdzają również organy podatkowe (por. pismo Urzędu Miasta w Warszawie z dnia 12 marca 2007r., sygn. BPE.PD.I.31100/81/MG/07, pismo Urzędu Miasta w Tychach z dnia 30 listopada 2009r., LEX nr 37764, pismo Urzędu Miasta w Mysłowicach z dnia 12 stycznia 2009 r., sygn. WpioL.I.3110-P-09).

W sytuacji, w której dojdzie do zmiany wysokości podatku od nieruchomości w trakcie roku podatkowego, na podatniku ciąży obowiązek złożenia korekty deklaracji w ciągu 14 dni od wystąpienia tego zdarzenia. Niemniej w analizowanym przypadku wysokość podatku nie ulegnie zmianie aż do końca roku, w związku z czym Spółka nie ma obowiązku składania korekty deklaracji na podatek.

Podsumowując, Spółka dokonując ulepszenia drogi dojazdowej w 2012r. będzie płacić wyższy podatek od nieruchomości dopiero od 2013r. Spółka nie jest zobowiązana do składania korekty deklaracji na podatek za 2012r.

Kornelia Kazior

Młodszy Konsultant Podatkowy ECDDP Sp. z o.o.

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i bądź na bieżąco z informacjami gospodarczymi

Europejskie Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej sp. z o. o.
Dowiedz się więcej na temat: nieruchomości rolne | nieruchomości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »