Będzie nowa ulga mieszkaniowa

Będzie nowa ulga mieszkaniowa w PIT. Jak zapowiedział w "Rzeczpospolitej' wiceminister rozwoju Robert Nowicki, na wsparcie mogą liczyć osoby do 35. roku życia, które kupują na kredyt pierwsze mieszkanie.

- Gdyby z ulgi chciało skorzystać małżeństwo, decydujące znaczenie będzie miał wiek młodszego z małżonków. To ograniczenie nie dotyczyłoby jednak rodzin wielodzietnych, które mogłyby skorzystać z ulgi bez względu na wiek - wyjaśnił wiceminister rozwoju.  

Dodał, że ulga będzie związana tylko z zakupem mieszkania. - Chcemy, by mechanizm ustalania ulgi był prosty i przejrzysty. Nie chcemy obciążać dodatkową pracą urzędów skarbowych. Kupujesz lub budujesz - masz prawo do ulgi. Nie będzie trzeba rozliczać się z żadnych faktur. W wypadku mieszkania wystarczy akt notarialny, a domu jednorodzinnego - pozwolenie na budowę. To wszystko - podkreślił Nowicki.

Reklama

Zaznaczył, że "będzie ona przysługiwać tylko na zakup mieszkania na rynku pierwotnym oraz dla budujących dom jednorodzinny na własnej działce". Poinformował, że W ubiegłym tygodniu propozycja trafiła do uzgodnień międzyresortowych. - Chcemy, aby podatnicy mogli z niej skorzystać, rozliczając podatek za 2021 r. Ale, tak jak wspominałem, to niejedyna zmiana, która dotyczy zachęt podatkowych. Pracujemy też nad projektem dotyczącym społecznych agencji najmu (SAN) - zapowiedział.

Podkreślił, że planowane jest stworzenie zachęty podatkowej dla właścicieli mieszkań, którzy zechcą skorzystać z usług społecznych agencji najmu. - Za ich pośrednictwem będą mogli wynajmować mieszkania na wiele lat. Dzięki temu wynajmujący będzie miał stały dochód, a najemca przez długie lata dach nad głową. Chcemy, żeby czynsz nie był wysoki - powiedział w "Rz".

Nowicki, pytany, czy w związku z obecnymi wydatkami spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot na dezynfekcję, jest szansa na wsparcie ze strony rządu w tym obszarze, odpowiedział: - Spółdzielnie mieszkaniowe, tak jak przedsiębiorcy, mogą liczyć na wsparcie z przygotowanych przez nas wielu rozwiązań zawartych w tarczy antykryzysowej.

Natomiast wspólnoty, czyli mieszkańcy budynków zarządzanych w ramach wspólnot mieszkaniowych - jak wskazał - mogą otrzymać dodatki mieszkaniowe.

- Taki dodatek dla właściciela lokalu we wspólnocie wypłacany jest bezpośrednio na konto wspólnoty, jako pokrycie części opłat tego właściciela za jego lokal. To w tym trudnym czasie ułatwi zapewnienie płynności finansowej wspólnotom i regulowanie bieżących należności wspólnoty - powiedział Nowicki.

Dopytywany, czy mogą liczy na dofinansowanie dezynfekcji, odpowiedział, że "nie jest planowane wprowadzenie rozwiązań w tym zakresie".

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: ulga mieszkaniowa | Ministerstwo Rozwoju | PIT

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »