Belka: Wprowadzenie podatku zmieni strukturę systemu bankowego

- Wprowadzenie podatku bankowego, w kształcie zaproponowanym przez rząd, zmieni strukturę systemu bankowego - ocenił we wtorek prezes NBP Marek Belka.

- To nie jest kwestia do dyskusji. On (podatek bankowy - PAP) zostanie nałożony, jest budżecie. Jutro jest komisja sejmowa w tej sprawie i będą tam przedstawiciele NBP. Wolelibyśmy, żeby ten podatek był inaczej zbudowany np. został wprowadzony wyższy CIT od banków - powiedział Belka.

- Ale jest wola nałożenia tego podatku w kształcie bardziej wydajnym fiskalnie. Nam pozostaje ocena wpływu na sektor bankowy. Oczywiście zmniejszy się rentowność banków i w efekcie zmniejszy się również przestrzeń do intensyfikacji akcji kredytowej - dodał.

W ocenie Belki proponowany przez rząd kształt podatku zmieni strukturę polskiego systemu bankowego.

Reklama

- Zmieni to również strukturę naszego systemu rynku bankowego. Niektóre banki ulegną wzmocnieniu, na ogół te mocniejsze, a słabsze będą jeszcze słabsze. Zwracamy na to uwagę ministrowi finansów, że będzie to szczególnie dotkliwe dla niektórych banków, które uważamy za szczególnie wrażliwe - powiedział.

CZYTAJ: Podatek bankowy naruszy zasady konkurencyjności?

Na początku grudnia PiS złożył projekt ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych, a w piątek, 4 grudnia projekt ten został upubliczniony na stronach internetowych Sejmu.

Nowy podatek ma objąć m.in. banki, zakłady ubezpieczeń oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe.

Zgodnie z projektem podatek będzie rozliczany miesięcznie, a stawka podatku za każdy miesiąc będzie wynosić 0,0325 proc. podstawy opodatkowania dla banków krajowych, oddziałów banków zagranicznych, oddziałów instytucji kredytowych oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych.

Podatek ma zacząć obowiązywać od 1 lutego przyszłego roku. Termin wpłaty podatku określono na 25 dzień miesiąca następującego po miesiącu, którego podatek dotyczy.

Według planów, przedmiotem opodatkowania jest suma wartości aktywów podatnika wynikająca z zestawienia obrotów i sald.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »