Chciał skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Skarbówka stwierdziła, że nie spełnia wymogów

W ramach ulgi termomodernizacyjnej można zmniejszyć podstawę opodatkowania o wydatki poniesione na poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych. Choć ustawodawca wskazał zamknięty katalog dla materiałów czy usług, które są objęte ulgą termomodernizacyjną, to ich interpretacja czasem sprawia trudności. W celu wyjaśnienia nieścisłości skarbówka wydaje interpretacje indywidualne. Tak właśnie było w przypadku właściciela mieszkania w budynku składającym się z czterech wyodrębnionych lokali. Organ uznał, że w sprawie, o której informuje bankier.pl, ulga się nie należy.

Ulga termomodernizacyjna obowiązuje od 1 stycznia 2019 r. Dzięki rozwiązaniu, które jest kierowane do właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych decydujących się na termomodernizację budynków, można odliczyć od podatku maksymalnie 53 tys. zł. Żeby z niej skorzystać, trzeba spełnić określone warunki. Dotyczą one m.in. obowiązku dostarczenia odpowiednich dokumentów i faktur oraz zamkniętego katalogu materiałów budowlanych, urządzeń oraz usług, które zamieszczono w liście wydatków kwalifikujących się do ulgi. Więcej na temat ulgi termomodernizacyjnej w 2024 r. przeczytasz tutaj

Reklama

Chciał skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Skarbówka wydała interpretację indywidualną

Jak donosi serwis bankier.pl, właściciel mieszkania w budynku, w którym znajdują się cztery odrębne lokale, postanowił zapytać skarbówkę o to, czy może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na poniesione wydatki. Chodziło o zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej, a także demontaż starego kotła i montaż elektrycznego panelu c.o

Powołując się na złożony przez mężczyznę dokument, portal podaje, że lokal mieszkalny posiada odrębne źródło ogrzewania, które zostało połączone z panelami fotowoltaicznymi w 2022 r. Właściciel stwierdził, że "lokal powinien być traktowany jako samodzielny, odrębny lokal mieszkalny". 

Argumentował, że "lokal jest wydzielony trwałymi ścianami w obrębie na izby, przeznaczone do zamieszkania na stały pobyt, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych". 

Nie ma możliwości zastosowania ulgi termomodernizacyjnej

Z ulgi termomodernizacyjnej może skorzystać właściciel lub współwłaściciel domu jednorodzinnego. Do tego katalogu zaliczamy również domy w zabudowie szeregowej, grupowej lub bliźniaczej. Fiskus stwierdził, że o budynku mieszkalnym jednorodzinnym możemy mówić tylko wtedy, gdy wydzielono w nim nie więcej niż dwa lokale mieszkalne albo jeden lokal mieszkalny i lokalu użytkowy. 

Z uwagi na to, że wnioskodawca mieszka w budynku, w którym wyodrębniono cztery lokale mieszkalne, ulga termomodernizacyjna nie może mieć zastosowania. "Zatem nie przysługuje prawo odliczenia wydatków poniesionych na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej oraz demontaż kotła c.o. i montaż kotła elektrycznego, w ramach omawianej ulgi" - czytamy w przytoczonym przez serwis stanowisku dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »