Obowiązkowy system e-faktur wejdzie w życie później niż zakładano

Po konsultacjach ​przepisów związanych z wprowadzeniem w życie systemu KSeF (e-faktur) Ministerstwo Finansów zdecydowało się na przesunięcie terminu ich wejścia w życie z 1 stycznia na 1 lipca 2024 r.

"Propozycja zmian zakłada m.in. przesunięcie wejścia w życie KSeF z 1 stycznia 2024 r. na 1 lipca 2024 r. oraz wyłączenie z KSeF faktur konsumenckich" - wskazano w komunikacie Ministerstwa Finansów.

Zmiany w obowiązkowym Krajowym Systemie e-Faktur

Poza tym MF zdecydowało się o wydłużenie o dodatkowe pół roku terminu na wdrożenie KSeF przez podatników zwolnionych z VAT. Dla nich system będzie obowiązkowy od 1 stycznia 2025 r. Ponadto z KSeF wyłączone zostaną bilety spełniające funkcję faktury (w tym paragony na autostradach płatnych). 

Reklama

Resort poinformował także, że faktury z kas fiskalnych i faktury uproszczone będą mogły być wystawiane w dotychczasowej formie do 31 grudnia 2024 r. W przypadku awarii po stronie podatnika przewidziano możliwość wystawiania faktur w trybie offline poza KSeF i dostarczenia faktury do KSeF następnego dnia po ich wystawieniu. 

Resort zdecydował się także na liberalizację sankcji i ich stosowanie dopiero od 1 stycznia 2025 r. Zdaniem resortu finansów wdrożenie KSeF pozwoli na optymalizację procesów fakturowych, obiegu dokumentów i wykorzystywanych przez przedsiębiorców systemów fakturowych.

Resort finansów: KSeF to korzyści dla biznesu

"Ustrukturyzowane dane z faktur, to nowy standard i przyspieszenie oraz dalsza automatyzacja procesowania tych dokumentów oraz ich automatyczna archiwizacja. Szybsze procesowanie dokumentu to niższe koszty. Podatnicy będą dysponować na bieżąco (w czasie rzeczywistym) informacjami z faktur dla potrzeb zarządczych - od analityki po inne obszary ich biznesów" - dodano w komunikacie MF.

"Korzystanie z e-faktur to brak konieczności przepisywania danych z dokumentu papierowego do systemu (czy też korzystania z OCR) i ograniczenie błędów ludzkich. Podatnicy otrzymają szybszy zwrot VAT, termin zwrotu skróci się dla nich o 20 dni, z 60 na 40. Nie będą też musieli generować plików JPK_FA" - podsumowano. 

PAP/INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »