Czy od sprzedaży lokalu mieszkalnego zapłacić VAT czy PCC?

Spółka zakupiła od dewelopera lokal mieszkalny z zamiarem dalszej odsprzedaży. Następnie lokal został sprzedany przez Spółkę w ramach prowadzonej przez nią działalności gospodarczej ostatecznemu nabywcy. Od czynności tej został odprowadzony należny VAT, natomiast nie został zapłacony podatek od czynności cywilnoprawnych.

Spółka zakupiła od dewelopera lokal mieszkalny z zamiarem dalszej odsprzedaży. Następnie lokal został sprzedany przez Spółkę w ramach prowadzonej przez nią działalności gospodarczej ostatecznemu nabywcy. Od czynności tej został odprowadzony należny VAT, natomiast nie został zapłacony podatek od czynności cywilnoprawnych.

Organy podatkowe uznały, iż czynność podlega opodatkowaniu podatkiem PCC na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Decyzja organu podatkowego została zaskarżona do sądu administracyjnego. Sąd w konsekwencji uznał, iż, jeżeli Spółka, która sprzedała mieszkanie nie może skorzystać ze zwolnienia z VAT, transakcja nie będzie objęta PCC.

Zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.

Reklama

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług zwolnienie od podatku od towarów i usług nie dotyczy dostawy obiektu budownictwa mieszkaniowego lub jego części, a więc lokalu mieszkalnego, które mają być zasiedlone po raz pierwszy. Definicja pierwszego zasiedlenia znajduje się w art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług. W myśl tego przepisu przez pierwsze zasiedlenie rozumie się wydanie pierwszemu nabywcy obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.

Organy podatkowe uznały, iż pierwsze zasiedlenie miało miejsce już przy wydaniu lokalu pierwotnemu nabywcy, czyli Spółce. Natomiast sąd uznał, iż pierwsze zasiedlenie miało miejsce dopiero przy drugiej sprzedaży. Spółka ujęła przedmiotowy lokal mieszkalny w ewidencji środków trwałych jako inwestycję długoterminową. Zatem nie był to środek trwały podlegający amortyzacji ze względu na jego używanie. W związku z tym do tej sprzedaży nie miało zastosowanie zwolnienie od podatku od towarów i usług z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług. W konsekwencji sąd przyjął, iż sprzedaż lokalu przez Spółkę nie podlega PCC. Natomiast Spółka powinna od ceny sprzedaży przypadającej na lokal mieszkalny i części wspólnej budynku obliczyć należny podatek od towarów i usług wg stawki 7% z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług. Wyrok WSA w Krakowie z dnia 18 czerwca 2008 r., sygn akt: I SA-Kr 475/08,

Ewa Dudała

Europejskie Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej sp. z o. o.
Dowiedz się więcej na temat: organy | podatek | podatek od czynności cywilnoprawnych | VAT | PCC | lokal
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »