Jak rozliczyć podatek od wynajmu mieszkania?

Osoby fizyczne wynajmujące mieszkanie zobowiązane są do odprowadzenia z tego tytułu podatku do urzędu skarbowego. Jaki sposób opodatkowania jest korzystniejszy? Jak rozliczyć podatek od wynajmu mieszkania i do kiedy należy to zrobić? Który formularz PIT wybrać?

  • Wynajmujący mieszkanie ma możliwość rozliczania się z fiskusem na dwa sposoby - na zasadach ogólnych, czyli za pomocą skali podatkowej lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. 
  • Od tego wyboru uzależniona jest wysokość podatku oraz możliwość odliczeń.

Jak rozliczyć podatek od wynajmu mieszkania według skali podatkowej?

Jest to jedna z możliwych form rozliczenia dla osób fizycznych. Wysokość podatku od wynajmu mieszkania naliczana jest tu od dochodu - jeśli nie przekracza on 85 528 zł rocznie, jest to 17 proc., natomiast gdy jest wyższy, stawka wzrasta do 32 proc. 

Reklama

Warto zaznaczyć, że w przypadku wyboru tego rodzaju opodatkowania, obowiązuje kwota wolna od podatku (od 2022 roku jest to 30 000 zł). Od podstawy opodatkowania można również odliczyć wydatki związane z utrzymaniem, eksploatacją i modernizacją mieszkania.  

Jak rozliczyć podatek od wynajmu mieszkania ryczałtem?

Ten sposób jest najtańszy i najprostszy, dlatego chętnie wybiera go wielu wynajmujących. Stawka podstawowa ryczałtu wynosi 8,5 proc., a wysokość podatku oblicza się od uzyskanego przychodu. Jeśli rocznie przekracza on 100 000 zł, podatek wzrasta do 12,5 proc. 

Ryczałt nie wymaga prowadzenia ewidencji, natomiast zaliczki na rzecz podatku dochodowego można opłacać w wygodnych miesięcznych lub kwartalnych ratach. Należy jednak zaznaczyć, że ta metoda nie pozwala na odliczanie kosztów.



Możliwość wyboru formy opodatkowania najmu prywatnego istnieje jeszcze tylko w tym roku. Polski Ład zakłada bowiem, że od 2023 r. jedyną możliwą słuszną formą opodatkowania wynajmu mieszkania będzie ryczałt.

Podatek od wynajmu mieszkania. Kiedy i gdzie złożyć wniosek?

 Wynajmujący nieruchomość na podstawie najmu okazjonalnego ma 14 dni od momentu podpisania umowy na zgłoszenie tego faktu do właściwego urzędu skarbowego.

Wynajem mieszkania. Jaki PIT złożyć?

Wybór właściwego formularza PIT jest uzależniony od metody rozliczenia. Dla wynajmujących nieruchomość na zasadach ogólnych będzie to PIT-36, natomiast dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych PIT-28. Druki można złożyć osobiście, wysyłając je pocztą lub online

Wynajem mieszkania. Ile czasu na złożenie PIT?

PIT-36 za 2021 rok należy złożyć do 2 maja 2022 r., natomiast PIT-28 do 28 lutego 2022 roku. W zeznaniu podatkowym należy przedstawić dochody pochodzące z  wynajmu mieszkania. Niedotrzymanie terminu może skutkować nałożeniem na podatnika grzywny. 

Należy również pamiętać, że wynajmujący zobowiązany jest do odprowadzania przez cały rok zaliczek na podatek dochodowy. Płatność powinna przypadać najpóźniej do 20 dnia każdego miesiąca (płatność z dołu). Od 2020 r. zaliczki na podatek dochodowy reguluje się za pomocą mikrorachunku.

Jest to indywidualny numer, nadawany podatnikowi. Warto zaznaczyć, że przelewy bankowe na poczet podatku od wynajmu mieszkania, obsługujące mikrorachunek w bankowości elektronicznej noszą nazwę "przelew do urzędu" lub "przelew podatkowy".  

Zobacz również:

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »