Jak uratować 1 procent podatku?
Wnioskiem podatnika jest odpowiednio wypełniony formularz rozliczenia rocznego PIT, w którym w polach. Wniosek o przekazanie 1 procenta podatku znajduje się na końcu każdego zeznania rocznego PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 czy PIT-38.
Wniosek o przekazanie 1 procenta podatku znajduje się na końcu każdego zeznania rocznego PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 czy PIT-38.
Jak przekazać 1 proc.
Jeden procent swego podatku mogą przekazać płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych: zatrudnieni w różnych formach, emeryci, renciści, jak również podatnicy, którzy uzyskują dochody z kapitałów pieniężnych (giełda), oraz podatnicy, którzy wybrali opodatkowanie dochodów z działalności gospodarczej według stawki liniowej czy będący na ryczałcie. Nie można przekazać 1 proc. będąc na karcie podatkowej.
Wnioskiem podatnika jest odpowiednio wypełniony formularz rozliczenia rocznego PIT, w którym w polach "Wniosek o przekazanie 1 proc. podatku", wpisana zostanie: pełna nazwa wybranej organizacji pożytku publicznego, jej numer Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) oraz obliczona równowartość 1 proc. z podatku należnego.
Jak to zrobić?
1.Najpierw wybieramy organizację, którą chcemy wesprzeć. Lista wszystkich OPP jest dostępna na stronach internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości (http://opp.ms.gov.pl). Wykaz znajdziemy też na stronie portalu organizacji pozarządowych http://www.baza.pozytek.ngo.pl. Warto też zajrzeć na stronę www.jedenprocent.pl, gdzie zamieszczono wiele pożytecznych i przydatnych informacji dla podatników zainteresowanych skorzystaniem z ulgi.
2. Z listy wybieramy organizację, którą chcemy wesprzeć.
3. Teraz możemy już przekazać pieniądze na jej rzecz. Żeby to zrobić musimy wcześniej obliczyć należny podatek.
Wypełniając zeznanie roczne (PIT) w części "Obliczenia zobowiązania podatkowego", w rubryce "Kwota 1 proc. zmniejszenia z tytułu wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego" (w PIT-36 to pozycja 314, w PIT-37 pozycja 126) wpisujemy kwotę dokonanej wpłaty, nie większą jednak niż odpowiednik 1 proc. należnego podatku (czyli kwoty z pozycji 180 w PIT-36 i pozycji 112 w PIT-37). Należy pamiętać, aby wpisywaną kwotę zaokrąglić do pełnych dziesiątek groszy w dół.
Jeśli po rozliczeniu PIT-a wyjdzie nam nadpłata (pozycja 200 PIT-36 lub 115 PIT-37), to urząd skarbowy doliczy do niej kwotę 1 proc. Jeżeli okaże się, że to my jesteśmy winni fiskusowi pieniądze, wtedy (niedopłata ujawni się w rubryce 199 w PIT-36 i 114 w PIT-37), pomniejszymy ją o kwotę 1 proc. Odpis 1 proc. nie znosi możliwości odliczenia od dochodu darowizny.
Od roku 2009
formularze podatkowe (w części "Informacje uzupełniające" następującej zaraz po "Wniosku o przekazanie 1 proc. podatku") umożliwiają wyrażenie zgody na przekazanie nam przez fiskusa Państwa danych osobowych. Pozwalają również na przekazanie danych ułatwiających kontakt np. adresu e-mailowego. Dotąd wpłaty dokonywane przez urzędy skarbowe były anonimowe i w postaci zbiorczej. Zachęcamy Państwa do skorzystania z nowych możliwości utrzymywania z nami kontaktu. Dzięki temu, będziemy mogli listownie potwierdzić otrzymanie przekazywanych nam środków oraz na bieżąco informować o ich wykorzystaniu.
Podstawa prawna: ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.00.14.176 z późn.zm.), ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne
Wskazanie w zeznaniu podatkowym organizacji pożytku publicznego poprzez podanie jej nazwy i numeru wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego jest traktowane na równi ze złożeniem wniosku. Przekazania kwoty na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego - po pomniejszeniu o koszty przelewu bankowego - dokonuje naczelnik urzędu skarbowego właściwy miejscowo dla złożenia zeznania podatkowego, w terminie trzech miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego.
UWAGA
Numer oraz nazwę należy dokładnie przepisać z wykazu ministerialnego, bowiem pomyłka jest równoznaczna z niezłożeniem wniosku. W przypadku emerytów i rencistów, którzy otrzymują PIT roczny z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i jednocześnie nie mają obowiązku złożenia dodatkowego rozliczenia rocznego, mogą przekazać 1 proc. swojego podatku za pomocą PIT-37. Powinni wypełnić go w szczególności w rubrykach 124 126 i złożyć nie później niż 30 kwietnia 2009 roku.