Już ponad 328 tys. przedsiębiorców zmieniło formę opodatkowania

Jak poinformował resort finansów, na początku 2022 r. formę opodatkowania zmieniło ponad 328 tys. przedsiębiorców - wynika z szacunkowych danych przez Ministerstwo Finansów.

Polski Ład namieszał

Na początku roku w życie weszły zmiany podatkowe wprowadzone w ramach Polskiego Ładu. Wśród najważniejszych zmian była likwidacja odliczenia od podatku składki zdrowotnej oraz zmiany stawek w przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Jak wynika z szacunkowych danych przekazanych PAP przez Ministerstwo Finansów, od 1 stycznia na ryczałt zdecydowało się przejść ponad 157,8 tys. przedsiębiorców. Nie ma danych za rok 2021, ale w 2020 r. ryczałtem rozliczało się nieco ponad 646 tys. przedsiębiorców. W tamtym roku liczba ryczałtowców w stosunku do 2019 roku zwiększyła się o nieco ponad 11 tys.

Reklama

Rozliczenie na zasadach ogólnych - czyli według skali podatkowej - na początku 2022 r. wybrało ponad 132 tys. przedsiębiorców. W 2020 r. zeznanie na formularzu PIT-36 (przeznaczonym dla osób prowadzących działalność gospodarczą rozliczających się na zasadach ogólnych) złożyło ponad 2,6 mln podatników.

Z szacunków MF wynika, że na początku bieżącego roku na przejście na podatek liniowy zdecydowało się nieco ponad 38 tys. przedsiębiorców. W 2020 r. zeznanie dla przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym wystawiło nieco ponad 764,6 tys. podatników.

Od lipca nowe zmiany?

Obecnie w Sejmie jest projekt ustawy, która zmienia niektóre regulacje podatkowe wprowadzone na początku roku. Przede wszystkim pojawi się możliwość odliczenia części składki zdrowotnej od podstawy opodatkowania dla przedsiębiorców na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej; poza tym wprowadzona zostanie obniżka niższej stawki podatkowej z 17 do 12 proc.

Nowe rozwiązania zezwalają także przedsiębiorcom na ponowny wybór metody rozliczenia z fiskusem albo po ich wejściu w życie (co - według planów MF ma nastąpić od 1 lipca) albo już po zakończeniu roku podatkowego. Taką możliwość uzyskają przedsiębiorcy, którzy wybrali na początku roku podatek liniowy albo podatek zryczałtowany.

MF podało także dane dotyczące firm, które zdecydowały się na Estoński CIT. Według resortów, tę formę opodatkowania dochodów osób prawnych wybrało 5079 podmiotów. W 2021 r. wybrało ją ok. 400 podmiotów.

Opinia: Pracodawcy RP o stratach podatkowych

Wprowadzone Polskim Ładem zmiany w zakresie braku możliwości rozliczenia starszych niż 5 lat strat podatkowych spółek narusza ich prawa nabyte - wskazują Pracodawcy RP i apelują do Ministerstwa Finansów o korektę przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Według organizacji zrzeszającej pracodawców wprowadzone Polskim Ładem zmiany spowodowały, że spółki, które przed 2022 rokiem miały straty podatkowe, a w tej chwili należą do podatkowej grupy kapitałowej, zgodnie z regulacją utraciły prawo do rozliczenia strat podatkowych z wcześniejszych lat.

Chodzi o wprowadzenie regulacji art. 7 ust. 5 i 6a oraz art. 7a ust 4 pkt 2 ustawy o CIT, co spowodowało odebranie z dniem 1 stycznia 2022 roku praw nabytych części spółek kapitałowych posiadających stratę podatkową.

W ocenie Pracodawców RP wprowadzone Polskim Ładem zasady rozliczania strat podatkowych poprzez pominięcie przepisów przejściowych skutkują więc naruszeniem zasady równości traktowania podatników. "Zasada równości wobec prawa wyrażona została w art. 32 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej" - przypomnieli przedstawiciele organizacji.

Dodali, że zmiana przepisów regulujących zasady rozliczania strat doprowadziła nie tylko do utraty praw nabytych przez cześć podatników, ale także do niczym nieuzasadnionego różnicowania sytuacji prawno-podatkowej. Jak wskazali, część spółek (w świetle obowiązujących przepisów ustawy o CIT) utraciła bowiem prawo do rozliczania straty podatkowej, a inne zachowały to prawo w całości lub w części.

"Postulujemy o wprowadzenie w trakcie prac nad ustawą przepisów umożliwiających rozliczenie strat istniejących na dzień 31 grudnia 2021 roku, których pięcioletni okres rozliczenia nie upłynął do 31 grudnia 2021 roku" - podkreślili.

Jak wskazali Pracodawcy RP, wystarczającym byłoby wprowadzenie przepisu ograniczającego stosowanie przepisów wprowadzonych Polskim Ładem do strat podatkowych powstałych po 1 stycznia 2022 roku, przy jednoczesnym stosowaniu przepisów dotychczasowych do strat podatkowych powstałych przed 1 stycznia 2022 roku.

 Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy

"Możliwe jest również wprowadzenie regulacji, które wprost stanowiłyby, że straty podatkowe nierozliczone na dzień 1 stycznia 2022 roku mogą podlegać rozliczeniu przez pięć kolejnych lat podatkowych, począwszy od pierwszego roku podatkowego podatnika rozpoczynającego się po 31 grudnia 2021 roku (z uwzględnieniem rozliczeń tych straty dokonanych przed 1 stycznia 2022 roku)" - dodali Pracodawcy RP.

Przedstawiciele organizacji przypomnieli, że ochrona praw nabytych jest zasadą zagwarantowaną konstytucyjnie.

"Zasada ta jest elementem konstytutywnym istoty demokratycznego państwa prawnego i wynika wprost z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Trybunał Konstytucyjny wielokrotnie wskazywał, że zasada ta na gruncie prawa podatkowego wyraża się m.in. w zakazie odbierania lub niekorzystnego modyfikowania praw niewadliwie nabytych" - podkreślili.

Według Pracodawców RP takie działania ze strony ustawodawcy naruszają zasadę zaufania obywateli do państwa i tworzonego przez niego prawa. Na tym gruncie zaapelowali w czwartek do resortu finansów o wprowadzenie zmian w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

PAP/INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »