Komitet Stały RM zaakceptował projekt tzw. podatku handlowego - Kowalczyk

- Komitet Stały Rady Ministrów zaakceptował w piątek projekt tzw. podatku handlowego - poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.

- Podatek handlowy jest już zaakceptowany przez Komitet, bez zmian merytorycznych, doprecyzowaliśmy tylko definicję sprzedaży detalicznej - powiedział minister. Jak dodał, chciałby, aby projektem rząd zajął się już w najbliższy wtorek, jednak jest ryzyko, że termin ten się opóźni i Rada Ministrów omówi propozycję na kolejnym posiedzeniu.

Zgodnie z projektem ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej - autorstwa MF - podatek ma mieć dwie stawki. Pierwsza ma wynieść 0,8 proc. od podstawy opodatkowania pomiędzy kwotą 17 mln zł i 170 mln zł. Druga stawka wyniesie 1,4 proc. i będzie nią opodatkowana nadwyżka podstawy opodatkowania ponad kwotę 170 mln zł. MF szacuje, że w tym roku z tytułu tej daniny do kasy państwa wpłynie 638,1 mln zł.

Reklama

KLIKNIJ i CZYTAJ: Podatek od sprzedaży detalicznej: Co się zmieniło?

- - - - -

Wpływy z podatku od klientów sklepów

W tym roku planowane wpływy z podatku od sprzedaży (inaczej od klientów sklepów) mają wynieść 787 milionów 700 tysięcy złotych brutto - dowiedziała się IAR.

Jednak ponieważ podatek zapłacony przez sprzedawcę detalicznego będzie stanowił koszt uzyskania przychodu w podatku dochodowym, planowane wpływy netto mają w 2016 roku wynieść 638 milionów 100 tysięcy złotych. Zapisane w projekcie ustawy kwoty oparto na założeniu, że podatek wejdzie w życie od lipca.

Roczne wpływy w kolejnych latach mają wynosić 1 miliard 890 milionów 600 tysięcy złotych brutto. To oznacza wpływ netto w wysokości 1 miliarda 531 milionów 400 tysięcy złotych.

Wczoraj ministerstwo finansów przedstawiło projekt podatku od sprzedaży detalicznej. Kwota wolna od podatku będzie wynosiła 17 milionów złotych miesięcznie. Podatek będzie uzależniony od wysokości przychodów sklepów. Przychody od 17 do 170 milionów złotych będą opodatkowane na poziomie 0,8 procent. Od nadwyżki, czyli ponad kwotę 170 milionów złotych, podatek będzie wynosił 1,4 procent.

Projekt nie przewiduje opodatkowania sprzedaży dokonywanej przez internet. Nie zawiera też szczególnych rozwiązań dotyczących sprzedawców działających w ramach sieci handlowych. (PAP)

- - - - -

Wczoraj informowaliśmy: Podatek od hipermarketów z dwiema stawkami i 17 mln zł kwoty wolnej - resort finansów

Podatek od hipermarketów będzie mieć dwie stawki, 0,8 proc. i 1,4 proc. oraz 17 mln zł kwoty wolnej od podatku - poinformowało w poniedziałek w komunikacie Ministerstwo Finansów. Projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej wysłano do Komitetu Stałego Rady Ministrów.

W komunikacie MF wyjaśniono, że projekt jest efektem trwających od początku lutego br. konsultacji społecznych, w ramach których przedsiębiorcy sektora handlu oraz organizacje ich zrzeszające zgłosiły liczne postulaty i uwagi.

"Projekt zakłada, że przedmiotem opodatkowania będzie przychód ze sprzedaży detalicznej, czyli sprzedaży dokonywanej na rzecz konsumentów (osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych). Przychód ze sprzedaży detalicznej nie będzie obejmował należnego podatku VAT. W podstawie opodatkowania nie będzie uwzględniana sprzedaż na rzecz przedsiębiorców. Projekt nie przewiduje opodatkowania sprzedaży dokonywanej przez internet - napisano.

Podatnikami nowego podatku mają być sprzedawcy detaliczni dokonujący zbycia towarów (rzeczy ruchomych lub ich części). Projekt nie zawiera szczególnych rozwiązań dotyczących sprzedawców działających w ramach sieci handlowych.

"Przewiduje się kwotę wolną od podatku w wysokości 17 mln zł miesięcznie. Podstawę opodatkowania stanowić będzie osiągnięta w danym miesiącu nadwyżka przychodu ze sprzedaży detalicznej ponad tę kwotę" - wyjaśnia MF.

W projekcie przewidziano wprowadzenie skali progresywnej obejmującej dwie stawki i progi podatkowe. Pierwsza stawka ma wynieść 0,8 proc. od podstawy opodatkowania pomiędzy kwotą 17 mln zł i 170 mln zł. Druga stawka wyniesie 1,4 proc. i będzie nią opodatkowana nadwyżka podstawy opodatkowania ponad kwotę 170 mln zł.

Zgodnie z komunikatem wyłączona z podatku będzie sprzedaż: gazu ziemnego dostarczanego do konsumentów za pośrednictwem sieci dystrybucyjnych, wody dostarczanej do konsumentów przez przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne; węgla kamiennego i innych paliw stałych; używanych do celów opałowych pozostałych węglowodorów gazowych (zarówno rozlewanych do butli gazowych w składzie podatkowym jak i znajdujących się w przydomowych zbiornikach gazu).

Ponadto podatek nie obejmie sprzedaży olejów napędowych przeznaczonych do celów opałowych; leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych refundowanych lub finansowanych w całości lub w części, na podstawie odrębnych przepisów; towarów sprzedawanych w ramach świadczenia usług gastronomicznych.

"Podatek zapłacony przez sprzedawcę detalicznego będzie stanowić u niego koszt uzyskania przychodu w podatku dochodowym" - dodano. (PAP)

PAP
Dowiedz się więcej na temat: komitet stały rady ministrów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »