Kończy się czas na rozliczenie podatku. Możesz to zrobić przez internet

Powoli kończy się czas na złożenie deklaracji podatkowych za 2024 rok. Dla wielu osób to ostatni moment na to, by uporządkować dokumenty i rozliczyć się z urzędem skarbowym. Do kiedy można złożyć zeznanie podatkowe za 2024 rok i co grozi za brak złożenia PIT-u w terminie?

Do kiedy trzeba rozliczyć PIT w 2025 roku?

Każda osoba, która w 2024 roku osiągnęła dochody podlegające opodatkowaniu ma obowiązek złożenia rocznego zeznanie podatkowego. Składanie deklaracji PIT rozpoczęło się 15 lutego i potrwa do 30 kwietnia 2025 r. I to właśnie 30 kwietnia (wtorek) jest ostatecznym terminem na złożenie rocznej deklaracji PIT za 2024 r.

Jak rozliczyć podatek PIT przez internet?

Od 15 lutego 2025 roku podatnicy mogą rozliczyć się z fiskusem za pomocą usługi Twój e-PIT dostępnej w ramach platformy e-Urząd Skarbowy. Aby jednak zalogować się do do e-Urzędu Skarbowego, konieczne jest posiadanie Profilu Zaufanego, danych logowania do bankowości elektronicznej lub e-dowodu. Logowanie możliwe jest również za pomocą danych podatkowych.

Po zalogowaniu do e-Urzędu Skarbowego trzeba wejść w zakładkę Twój e-PIT, gdzie znajdują się wstępnie wypełnione deklaracje podatkowe, w tym PIT-37 i PIT-38. Wówczas wystarczy sprawdzić i/lub uzupełnić brakujące dane w deklaracji, a następnie zatwierdzić PIT. Po zatwierdzeniu zeznanie podatkowe zostanie automatycznie wysłane do urzędu skarbowego, a podatnik powinien wtedy otrzymać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).

Reklama

Warto pamiętać, że jeżeli nie zaakceptujemy zeznania PIT-37 lub PIT-38 do 30 kwietnia br, to system automatycznie uzna je za poprawne i automatycznie wyśle je do właściwego urzędu skarbowego.

Co grozi za brak rozliczenia PIT za 2024 rok w terminie?

Jeżeli przegapimy termin rozliczenia podatku i nie złożymy deklaracji PIT do 30 kwietnia 2025 r., to wówczas musimy liczyć się z konsekwencjami. Niezłożenie zeznania podatkowego w terminie przede wszystkim będzie wiązać się z odsetkami za nieterminowe uregulowanie ewentualnego zaległego podatku.

Co więcej, niezłożenie deklaracji PIT jest traktowane jako wykroczenie lub przestępstwo skarbowe, natomiast to, jak zostanie potraktowane przez US zależy od kwoty należnego podatku. Jeżeli kwota ta nie przekracza 5-krotności minimalnej pensji krajowej, to wówczas zostanie to potraktowane jako wykroczenie. W przeciwnym wypadku, gdy kwota będzie wyższa, niezłożenie rocznej deklaracji PIT zostanie potraktowane jako przestępstwo skarbowe.

W 2025 r. wysokość kary za wykroczenie skarbowe wynosi od 366 do 93 320 zł. Z kolei maksymalna kara za przestępstwo skarbowe może wynieść nawet 44 792 640 zł.

Co zrobić, jeśli nie złożę zeznania podatkowego w terminie?

Jeżeli nie udało nam się złożyć deklaracji rocznej w terminie, to w takim przypadku powinniśmy jak najszybciej złożyć zeznanie oraz uregulować należny podatek. Im dłużej będziemy zwlekać, tym wyższe będą odsetki za niezapłacenie podatku.

W przypadku niezłożenia PIT w terminie powinniśmy również złożyć tzw. czynny żal, czyli pisemne i dobrowolne zawiadomienie urzędu skarbowego o popełnieniu wykroczenia lub przestępstwa skarbowego. Złożenie czynnego żalu może bowiem uchronić nas przed karą grzywny, ale jedynie pod warunkiem, że przed złożeniem czynnego żalu urząd nie wykrył naszego opóźnienia w złożeniu deklaracji i opłaceniu podatku.

WB

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podatki | Rozliczenie PIT | rozliczenie podatków | ulga na internet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »