Masz garaż, kapliczkę albo krzyż? Spore zmiany po wyroku TK

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy, który zastosowuje się do dwóch wyroków Trybunału Konstytucyjnego wydanych w 2023 roku. Tym samym zostanie zmieniona prawna definicja budowli oraz budynku, a także właściciele garaży wielostanowiskowych będą płacili niższy podatek. A na tym nie koniec zmian, ponieważ resort zrezygnował także z opłaty od kapliczek i krzyży.

Jak zauważa "Dziennik Gazeta Prawna", Ministerstwo Finansów "ugięło się pod ostrzałem krytyki" ze strony ekspertów podatkowych. Chodzi o projekt ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, którym ustawodawca chce się zastosować do wyroku Trybunały Konstytucyjnego z lipca 2023. Urzędnicy opublikowali drugą wersję projektu, w którym dokonano kilku korekt. 

Resort przyznaje się do błędu. Kapliczki nie będą opodatkowane

Najważniejszymi i rzutującymi na cały odbiór proponowanej nowelizacji zmianami wydają się inaczej skonstruowane definicje słów budowla oraz budynek. Poprzez dokonanie kilku korekt oraz dopisanie wyjątków, zgodnie z propozycją resortu zmiany w podatkach nie obejmą m.in. silosów czy elewatorów, co zgodnie z pierwotną treścią projektu mogło mieć miejsce.  

Reklama

Dodatkowo MF wyszczególniło obiekty małej architektury, dzieląc je na te służące codziennej rekreacji, jak chociażby piaskownica czy huśtawka, będące architekturą ogrodową, co dotyczy oczek wodnych oraz murowanych grilli, a także obiektów kultu religijnego. W tym fragmencie ustawodawca wymienić m.in. kapliczki, które zgodnie z pierwszą propozycją, tak jak wcześniej wymienione przykłady, miały zostać objęte podatkiem od nieruchomości.

Na tym nie kończą się zmiany. Resort w załącznikach opisywanego projektu zamieścił również opisy m.in. obiektów kontenerowych czy nowa definicja trwałego związania z gruntem. Jednak najbardziej powszechną nowinką wydaję się zmiana opodatkowania garaży. 

Podatek od garaży do zmiany. Zostanie znacząco obniżony

To w praktyce oznacza zastosowanie się do wyroku Trybunały Konstytucyjnego z 18 października 2023 roku, w którym stwierdzono za niezgodne z najwyższą doktryną prawa pobieranie wyższej niż w przypadku nieruchomości stawki podatku od garaży i miejsc parkingowych znajdujących się w obrębie budynku mieszkalnego.

Obecnie właściciele takich nieruchomości płacą nawet dziesięciokrotnie wyższe opłaty za metr kwadratowy niż w przypadku daniny od metra kwadratowego mieszkania. Ostateczna ich wysokość zależy od stawek przyjętych przez dany samorząd. Wedle propozycji MF oba podatki mają zostać zrównane do niższej wartości, która w 2024 r. wynosi maksymalnie 1,15 zł za mkw. 

Zmianę takiej sytuacji na ustawodawcy wymógł TK. I zgodnie z opisywanym projektem ustawy MF postanowiło wdrożyć je oraz pozostałe towarzyszące im przepisy od 1 stycznia 2025 r.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ministerstwo Finansów | podatek | Trybunał Konstytucyjny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »