Ile razy można dać darowiznę dziecku? Uważaj na podatek

Przekazałeś dziecku darowiznę i zastanawiasz się, kiedy trzeba zapłacić od niej podatek? Najbliższe osoby są co do zasady zwolnione z obowiązku zapłaty podatku od darowizny, pod warunkiem że spełnią one odpowiednie warunki. Co trzeba zrobić, żeby nie zapłacić podatku od darowizny od rodziców?

Darowizna a grupy podatkowe. Te osoby nie muszą zapłacić podatku

  • I grupa podatkowa - małżonek, dzieci, wnuki, prawnuki, rodzice, rodzeństwo, ojczym i macocha, teściowie,
  • II grupa podatkowa - zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków i małżonkowie innych zstępnych,
  • III grupa podatkowa - inne, niespokrewnione osoby lub dalsza rodzina.

W każdej grupie podatkowej obowiązuje również limit, który zwalania z obowiązku zapłaty podatku od darowizny oraz zgłaszania jej do urzędu skarbowego:

  • I grupa podatkowa - limit wynosi 36 120 zł,
  • II grupa podatkowa - limit wynosi 27 090 zł,
  • III grupa podatkowa - limit wynosi 5 733 zł.

W ramach I grupy podatkowej dodatkowo wyróżnia się tzw. grupę zerową, do której zalicza się małżonków, dzieci, wnuki, rodziców, dziadków, pasierba, rodzeństwo, ojczyma oraz macochę. Osoby z tej grupy podatkowej są zwolnione z obowiązku zapłaty podatku, nawet jeżeli darowizna przekroczy w/w limit, pod warunkiem że fakt otrzymania darowizny zostanie zgłoszony do właściwego urzędu skarbowego w wyznaczonym terminie.

Reklama

Kiedy trzeba zgłosić darowiznę dla dziecka do urzędu skarbowego?

Jeżeli darowizna przekazana dziecku przekracza 36 120 zł, to wówczas, aby skorzystać ze zwolnienia z podatku, taką darowiznę należy zgłosić do urzędu skarbowego. Jednocześnie trzeba pamiętać, że darowizny otrzymane od tej samej osoby w ciągu 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, sumują się, co oznacza, że jeżeli kwota darowizn przekazanych dziecku w okresie 5 lat przekracza 36 120 zł, to taką darowiznę trzeba od razu zgłosić do US.

Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny od rodziców?

Tak, jak zostało wspomniane, darowizny od rodziców nie trzeba zgłaszać, jeżeli jej wartość w okresie 5 lat nie przekracza 36 120 zł. Poza tym darowizny nie trzeba zgłaszać, jeśli jej wysokość przekracza w/w kwotę, ale jej nabycie zostało zawarte w formie aktu notarialnego. W takim przypadku to notariusz ma obowiązek zgłosić darowiznę do urzędu skarbowego.

Jak zgłosić darowiznę dla dziecka?

Zgłoszenia darowizny, której wartość przekracza określony limit, należy dokonać w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. Darowiznę należy zgłosić na druku SD-Z2, do którego trzeba dołączyć dowód, że taka darowizna została otrzymana, np. potwierdzenie przelewu z rachunku bankowego.

Zgłoszenia darowizny można dokonać osobiście, drogą pocztową lub przez Portal Podatkowy. Jeżeli przedmiotem darowizny jest nieruchomość, to zgłoszenia trzeba dokonać do urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości. W pozostałych przypadkach druk SD-Z2 należy złożyć w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania obdarowanego.

Ile wynosi podatek od darowizny dla dziecka?

Darowizna od rodziców jest zwolniona z podatku, jeżeli nie przekracza obowiązującego limitu lub, gdy go przekracza, ale zostanie zgłoszona do urzędu skarbowego w odpowiednim czasie. Jeśli darowizna przekracza limit i nie zostanie zgłoszona do US w wyznaczonym terminie, to niezgłoszenie jej może zostać potraktowane jako oszustwo podatkowe.

Jeżeli w trakcie np. kontroli podatkowej okaże się, że obdarowany nie zgłosił darowizny, to wówczas urząd skarbowy może nałożyć na niego sankcję w postaci podwyższonej stawki podatku wynoszącej nawet 20 proc.

WG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: darowizna | podatek od darowizny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »