PCC już nie zapłacisz. Podatek zlikwidowany, ale nie w każdym wypadku

Podatek PCC często podwyższał koszty zakupu nieruchomości nawet o kilkanaście tysięcy złotych. Od 31 sierpnia została wprowadzona ulga, dzięki której nabycie nieruchomości będzie tańsze. Ale czy dla wszystkich?

Co to jest PCC?

PCC to podatek od czynności cywilnoprawnych. Od 1 stycznia 2001 roku zastąpił opłatę skarbową, obowiązującą od zawierania umów o charakterze cywilnoprawnym.

Przepisy, które obowiązywały jeszcze do końca sierpnia br., nakazywały opłacenie PCC w przypadku nabywania rzeczy lub praw majątkowych do nieruchomości znajdujących się w Polsce albo za granicą, jeśli nabywca mieszka w Polsce.

Do umów opodatkowanych PCC zalicza się m.in. umowy sprzedaży i zamiany rzeczy oraz praw majątkowych, umowy darowizny, umowy dożywocia, umowy o ustanowienie hipoteki.

Reklama

Ile wynosi PCC w nieruchomościach?

W niektórych przypadkach wysokość PCC nie jest zbyt wysoka, np. kwota podatku od czynności cywilnoprawnych od ustanowienia hipoteki wynosi zawsze 19 złotych.

Jednak w przypadku zakupu nieruchomości podatek PCC wynosił 2 proc. kwoty zakupu nieruchomości i dotyczył wyłącznie rynku wtórnego. W przypadku mieszkania kosztującego 460 tysięcy złotych, koszt ten podwyższał kwotę transakcji o 9200 złotych. To niebagatelna suma, która mogłaby pokryć np. zakup części mebli.

Likwidacja PCC od sierpnia 2023

W maju 2023 roku Sejm przyjął ustawę, której przedmiotem było zniesienie podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania z rynku wtórnego. Nowelizacja została podpisana przez prezydenta końcem lipca, a w życie weszła od 31 sierpnia.

Celem likwidacji PCC dla osób kupujących pierwsze mieszkanie była pomoc przy zakupie pierwszego lokum. Działanie to wpisuje się w deklarowaną przez rząd chęć wspierania młodych osób w usamodzielnianiu się i wyprowadzaniu z domu rodzinnego.

Część specjalistów uznaje likwidację PCC jako kontynuację takich projektów jak Program Pierwsze Mieszkanie czy Bezpieczny Kredyt 2 proc.

Kto skorzysta na likwidacji PCC, a dla kogo nic się nie zmieni?

Nowa regulacja dotyczy zakupu pierwszej nieruchomości - mieszkania lub domu - z rynku wtórnego. Dlatego skorzystać na niej mogą wyłącznie osoby, które do tej pory nie posiadały żadnej innej nieruchomości.

Zwolnienie od podatku obejmuje również osoby, które posiadały udziały w nieruchomościach, ale nieprzekraczające 50 proc. Odziedziczenie nieruchomości również nie wpływa na możliwość skorzystania z ulgi.

Jeśli jednak w przeszłości nabyliśmy już mieszkanie - niezależnie od tego, czy z rynku wtórnego, czy pierwotnego - kupując kolejne z rynku wtórnego zapłacimy PCC.

Większy podatek dla skupujących mieszkania

Nowe prawo wprowadza również regulację podnoszącą stawkę PCC dla pewnej grupy osób. Mowa tutaj o kupcach mieszkań, którzy zamierzają zakupić szóstą i kolejne nieruchomości mieszkalne.

Dla nich stawka PCC zostanie podniesiona z 2 do 6 proc, co znacznie podwyższy koszty całej transakcji. Regulacja ta zacznie obowiązywać od 2024 roku.

W kogo konkretnie to uderzy? Z pewnością w tzw. flipperów, czyli osoby kupujące mieszkania z rynku wtórnego, remontujące je od podstaw i wystawiające ponownie na rynek za cenę znacząco wyższą od pierwotnej.

Pośrednio zwiększy to więc również cenę zakupu takiej nieruchomości dla potencjalnego nabywcy, ponieważ dla przedsiębiorców obracających w ten sposób mieszkaniami przerzucenie części kosztów na klienta będzie jedynym rozwiązaniem, aby zminimalizować straty.  

KO

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podatki | PCC | podatek PCC | rynek wtórny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »