PIT Last Minute: Ulga rehabilitacyjna pozwala obniżyć podatek średnio o ponad 400 zł

Z ulgi rehabilitacyjnej mają prawo skorzystać nie tylko niepełnosprawni, ale także podatnicy, którzy mają na utrzymaniu osobę niepełnosprawną - na przykład rodzice czy współmałżonek. Przeciętna oszczędność na podatku z tego tytułu przekracza 400 zł - wyliczył Tax Care.

Do odliczeń z tytułu ulgi rehabilitacyjnej są uprawnione zarówno osoby niepełnosprawne (z orzeczoną I lub II grupą inwalidzką), jaki i osoby, które mają na utrzymaniu niepełnosprawne dziecko, współmałżonka, rodziców czy teściów. Ale uwaga, pod warunkiem, że roczne dochody osoby niepełnosprawnej pozostającej na utrzymaniu podatnika nie przekraczają 9 120 zł - przypomina Tax Care.

Pobierz za darmo program PIT 2012

Część wydatków do odliczenia w całości

Odliczeniu podlegają wydatki limitowane i nielimitowane. Wśród kosztów limitowanych (zaliczają się do nich między innymi wydatki na używanie samochodu osobowego (limit wynosi 2280 zł), stanowiącego własność lub współwłasność osoby niepełnosprawnej lub podatnika mającego na utrzymaniu taką osobę, wykorzystywanego do przejazdu na zabiegi rehabilitacyjno-lecznicze (więcej na ten temat napiszemy w jednej z kolejnych analiz cyklu PIT Last Minute). Z kolei do wydatków nielimitowanych, podlegających odliczeniu w całości, zaliczają się między innymi wydatki na przystosowanie mieszkania do potrzeb osoby niepełnosprawnej, odpłatną rehabilitację czy kolonie i obozy dla niepełnosprawnej młodzieży oraz dzieci osób niepełnosprawnych.

Reklama

Źródło: MF

Źródło: MF

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że ulga rehabilitacyjna jest drugą najpopularniejszą ulgą odliczaną od dochodu (po internetowej) - co roku korzysta z niej ponad milion podatników. W 2011 r. przeciętna kwota odliczona przez podatnika wyniosła 2 299 zł, co oznacza, że w przypadku osób rozliczających się według niższej, 18-proc, stawki skali podatkowej, przeciętne zobowiązanie wobec fiskusa zmniejszyło się o ok. 414 złotych.

Agata Szymborska-Sutton, Tax Care

Zagłosuj w internetowym referendum w sprawie OFE

Tax Care S.A.
Dowiedz się więcej na temat: PIT | osoby niepełnosprawne | Care | podatek | ulga rehabilitacyjna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »