PIT: Uwaga! Zostało niewiele czasu!
Dzisiaj upływa termin złożenia deklaracji PIT i zapłaty podatku za rok 2010. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, masz czas tylko do północy.
Zeznanie można złożyć na kilka sposobów. Wydrukuj swój formularz PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 lub PIT-39 (wszystkie znajdziesz tutaj), wypełnij, podpisz i zanieś do urzędu skarbowego lub wyślij pocztą. Wygodniejszym i prostszym sposobem, jest pobranie programu, który pomaga wypełnić właściwe rubryki i sam wszystko liczy. Później wystarczy wydrukować gotową deklarację, podpisać i dostarczyć do urzędu skarbowego.
Zeznania podatkowe można także składać drogą elektroniczną. Wystarczy mieć komputer z dostępem do internetu i odpowiednie oprogramowanie. Podpis elektroniczny nie jest wymagany, weryfikacja podatnika odbywa się poprzez podanie kwoty przychodu wskazanej w poprzednim zeznaniu.
Pobierz: program PIT 2010
W tym roku wspólne zeznanie za pośrednictwem e-deklaracji, po raz pierwszy, bez konieczności składania pełnomocnictw, mogą złożyć małżonkowie.
Rozliczając się przez internet trzeba pamiętać o pobraniu i zachowaniu (przez prawie sześć lat, na wypadek kontroli organów podatkowych) Urzędowego Poświadczenia Odbioru. Stanowi ono dowód złożenia PIT-a - taki sam, jak potwierdzenie nadania przesyłki na poczcie, lub złożenia deklaracji w urzędzie skarbowym.
Wypełnienie deklaracji do 2 maja to nie wszystko. Część osób w tym terminie musi także zapłacić należny podatek. Niedopłata wynika najczęściej z faktu, że zaliczki, odprowadzane przez płatnika były mniejsze od podatku należnego. Podatek można zapłacić przelewem albo gotówką. W pierwszym przypadku trzeba złożyć dyspozycję odpowiednio wcześniej, bo liczy się termin uznania rachunku urzędu skarbowego. W tym drugim ważny jest termin wpłaty w kasie urzędu.
Osoby, które rozliczają się w ostatniej chwili, czasem mogą być zaskoczone kwotą dopłaty. Na takich podatników banki czekają z ofertami typu "kredyt na PIT".
Spóźniłeś się z zapłatą podatku? Polecamy nasz kalkulator zobowiązań podatkowych
Nadpłata podatku może być zwrócona przelewem, przekazem pocztowym lub wypłacona w kasie. Jeżeli chcemy, aby urząd zwrócił nadwyżkę na konto, należy wskazać jego numer w formularzu NIP-3. Fiskus ma trzy miesiące na zwrot pieniędzy, termin liczy się od dnia złożenia deklaracji.
Samodzielne wypełnienie deklaracji nie jest czynnością skomplikowaną, mimo to aż 20 proc Polaków popełnia w nich błędy. Do najczęstszych należą: brak podpisu, podanie numeru NIP pracodawcy zamiast swojego, czy złożenie deklaracji na nieaktualnym formularzu. Częstym błędem jest złe zaznaczenie kwadratów wyboru niektórych opcji (złożenie zeznania/ korekta zeznania, zeznanie indywidualne/ wspólne) lub wybór wspólnego rozliczenia małżonków pomimo, że nie przysługuje im takie prawo.
Błędy w deklaracji skutkują obowiązkiem zapłaty odsetek od powstałej zaległości oraz możliwością poniesienia kar przewidzianych w Kodeksie karnym skarbowym.
Liczne ulgi i odliczenia pozwalają zmniejszyć daninę na rzecz państwa. Do dyspozycji mamy te, które obniżają podstawę do opodatkowania tj:
•ulgi rehabilitacyjne (na leki, leczenie i sanatoria, samochód, mieszkaniowe)
•ulga z tytułu użytkowania internetu (760 zł rocznie)
•ulgi z tytułu darowizn (pożytku publicznego, kultu religijnego, krwiodawstwa)
•składki na ubezpieczenia społeczne
•inne ulgi (uwzględniająca straty, budowlana odsetkowa, na dojazd do pracy, na nowe technologie).
Są też takie, których kwoty bezpośrednio odliczamy od należnego podatku. Są nimi:
•ulga na wychowanie dzieci (1112,04 zł na jedno dziecko)
•składki na ubezpieczenie zdrowotne
•ulga uczniowska, abolicyjna, na pomoc domową
•podatek zapłacony za granicą.
Uwaga! Na podatniku, który korzysta z odliczeń, ciąży obowiązek udokumentowania prawa do możliwości skorzystania z nich. Wszelkie dokumenty: dowody wpłaty (przelewy), faktury, umowy darowizny trzeba zatem przechowywać przez co najmniej pięć lat.
Rozliczając się samodzielnie możemy przekazać setną część podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Fiskus przeleje pieniądze do instytucji której dane (nazwa, nr KRS) wpiszemy w deklaracji. Dane organizacji trzeba zweryfikować np. w bazach organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymywania 1 proc. podatku za 2010 rok.
Jeżeli jeszcze nie uporałeś się ze swoim obowiązkiem podatkowym i masz problem z zastosowaniem ulgi, odliczenia lub nie wiesz czy możesz się rozliczyć jako osoba samotnie wychowująca dziecko, wejdź na nasz CZAT o godzinie 14 i zadaj pytanie. Konsultanci podatkowi z Małopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w prosty sposób wyjaśnią zasady rozliczeń podatku dochodowego.
Jeśli mimo to nie czujesz się na siłach zrobić tego samodzielnie), sugerujemy skorzystać z usług specjalistów. Pamiętajmy jednak, że zlecenie rozliczenia innemu podmiotowi nie zwalnia z odpowiedzialności przed fiskusem. To podatnik podpisuje deklarację i on odpowiada za ewentualne błędy. Warto więc przy tym wyborze kierować się jakością, nie tylko ceną.
Pobierz: program do rozliczeń PIT