Podatek od kota. Właściciele zapłacą albo wyłożą pieniądze na karę

Podatek od kota jest opłacany, choć w przeciwieństwie do podatku od psa, który znajdziemy w artykule 18a Ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, opłata za kota nie jest tak opisana. Posiadacze kotów jednak i tak muszą płacić, ponieważ brak uregulowania należności skutkuje wysoką karą. Stawka podatku od kota nie jest jednoznaczna i różni się bowiem w zależności od przypadku.

  • Podatek od kota jest opłatą, którą pokryć powinni właściciele kotów przy zakupie zwierzęcia.
  • Jest spora grupa wyłączonych z opłaty, a sam podatek od kota to w rzeczywistości PCC.
  • Brak zapłaty należnego podatku skutkować może karą w przedziale od 424 zł do nawet 84,8 tys. zł.

Podatek od kota nie jest szczególnie wydzieloną opłatą, a w obowiązujących przepisach nie sposób znaleźć określenia "podatek od kota". Nie zmienia to faktu, że właściciele kotów, choć nie wszyscy, są zobowiązani podatek zapłacić. Kto i kiedy ma do zapłaty?

Reklama

Podatek od kota płacić trzeba. Z czego bierze się opłata?

Podatek od kota to potoczna nazwą opłaty, którą trzeba zapłacić w niektórych wypadkach kupna zwierzaka. Opłata wynika z orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (sygnatura akt III SA/Wa 615/09), wedle którego obrót zwierzętami poddaje się regulacji w oparciu o przepisy podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). 

W świetle tego prawa kot traktowany jest jak przedmiot, a więc powinniśmy zapłacić za niego PCC i to jest właśnie podatek od kota. Jednak nie zawsze trzeba go płacić, a wszystko zależy od ceny zwierzęcia.

Ile wynosi podatek od kota?

Podatek od kota obowiązuje, gdy zwierzę kosztowało 1000 zł i więcej. Wedle zasad dotyczących PCC należy zapłacić 2 proc. wartości przedmiotu. Opłata dotyczy więc zwykle rasowych kotów, których ceny potrafią sięgać nawet kilku tysięcy złotych. W wypadku 1000 zł 2 proc. to równe 20 zł.

Gdzie opłacić podatek od kota?

Aby uregulować podatek od kota, mamy 14 dni od zakupu. Należy wypełnić deklarację podatkową PCC-3 i przekazać ją do urzędu skarbowego. Obowiązek ten zawsze ciąży na kupującym, jeśli umowa kupna-sprzedaży została zawarta na terenie Polski.

Zwolnieni z podatku od kota. Oni płacić za zwierzę nie muszą

Podatek od kota jest opłatą jednorazową ponoszoną tylko za zakup zwierzęcia. Większość właścicieli nie płaciło podatku od kota i płacić go nie musi. Zwolnionymi z podatku są właściciele, którzy:

  • kota otrzymali w ramach darowizny (wartość zwierzęcia nie może przekroczyć limitu ustalonego dla trzeciej grupy podatkowej),
  • zakupili zwierzę od sprzedawcy, który wystawił fakturę VAT,
  • adoptowali zwierzę ze schroniska,
  • przygarnęli kotka z ulicy lub przysposobili go w inny sposób, bez transakcji kupna-sprzedaży.

Kara za brak zapłaty podatku od kota. Zamiast 2 proc. zapłacisz 20-krotność

Opłacenia podatku od kota lepiej nie zapomnieć, gdy kupujemy zwierzę warte więcej niż 1000 zł i musimy odciągnąć podatek od czynności cywilnoprawnych. Jeśli w takiej sytuacji nie opłacimy podatku od kota, będzie czekała spora kara. Brak zgłoszenia do urzędu skarbowego skutkuje bowiem nałożeniem kary od 1/10 pensji minimalnej do nawet jej 20-krotności, czyli od 424 zł do nawet 84,8 tys. zł.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podatek | opłata | PCC | koty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »