Projekt o pomocy w dochodzeniu m.in. podatków trafi do komisji
Komisja finansów publicznych zajmie się projektem ustawy o wzajemnej pomocy - w ramach UE - przy dochodzeniu m.in. podatków - zdecydowali w czwartek posłowie. Przygotowany przez rząd projekt dostosowuje polskie przepisy do wymagań unijnych.
Wiceminister Finansów Andrzej Parafianowicz powiedział podczas pierwszego czytania projektu ustawy o wzajemnej pomocy przy dochodzeniu należności z ceł, podatków i innych należności pieniężnych, że dotyczy on głównie kwestii technicznych i organizacyjnych związanych ze współpracą organów administracyjnych.
Wskazał, że nowe przepisy poszerzą zakres wzajemnej pomocy. - Projektowana ustawa przewiduje udzielanie wzajemnej pomocy w zakresie wymiany informacji w szczególności takich, jak: adres zamieszkania, siedziba podmiotu, posiadane rachunki bankowe, ruchomości i nieruchomości, wysokość uzyskiwanych dochodów, źródła dochodów, rodzaj i miejsce zatrudnienia, a także rodzaj prowadzonej działalności - powiedział wiceminister.
- Przygotowane propozycje legislacyjne nie nakładają na obywateli nowych praw, czy obowiązków - dodał.
Bożena Szydłowska z PO poinformowała, że jej klub jest za przekazaniem projektu do dalszych prac legislacyjnych. - Ustawa ma na celu usprawnienie współpracy, przyspieszenie procesu ściągania należności pieniężnych oraz ich zabezpieczenie - powiedziała. Jej zdaniem zmiany będą miały pozytywny wpływ na proces monitorowania podatkowego. W związku z uproszczeniem procedur przyczynią się też do zwiększenia skuteczności dochodzenia należności przez wierzycieli.
Także pozostałe kluby opowiedziały się za kontynuowaniem prac nad dokumentem w komisji finansów publicznych.
Zbigniew Kuźmiuk z PiS zwrócił uwagę, ze projekt dotyczy niezwykle szerokiego zakresu należności pieniężnych, także podatków lokalnych. Jego zdaniem ustawa została zaprojektowana w sposób uporządkowany, jednak wątpliwości budzą przepisy dotyczące udziału urzędników zagranicznych np. w przesłuchiwaniu stron postępowania egzekucyjnego, przeglądaniu akt sprawy, czy czynnościach egzekucyjnych prowadzonych w Polsce. - To wyjątkowo głęboka ingerencja innych państw członkowskich w to, co robią polskie służby skarbowe - powiedział.
Według Wincentego Elsnera z RP projekt jest krokiem we właściwym kierunku, bowiem zmierza do federalizacji UE, którą jego klub popiera. Poseł zwrócił uwagę, że wdrażana dyrektywa miała być wdrożona do polskich przepisów 31 grudnia 2011 r., a w związku z opóźnieniem Komisja Europejska wszczęła wobec Polski postępowanie.
Natomiast Jan Łopata z PSL zaznaczył, że projekt dotyczy bardzo rozległej dziedziny i jest skomplikowany. Łopata zaznaczył, że jego zdaniem regulacje te powinny zostać ocenione przez Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Także Dariusz Joński z SLD wniósł, by prace nad projektem kontynuować w sejmowej komisji finansów publicznych.
W uzasadnieniu do projektu napisano, że nowa ustawa ma gwarantować sprawność, rzetelność, przejrzystość i szybkość działań organów państwa członkowskiego w zakresie wzajemnej pomocy przy dochodzeniu należności pieniężnych. Katalog informacji, które mają podlegać wymianie jest otwarty. Zgodnie z uzasadnieniem mają one służyć wierzycielowi oraz organowi egzekucyjnemu do podjęcia decyzji, czy wystąpić z wnioskiem o udzielenie pomocy, tj. o powiadomienie, odzyskanie należności pieniężnych lub podjęcia środków zabezpieczających.
"Wzajemna pomoc obejmować będzie także wymianę informacji bez wniosku w przypadku przewidywanego zwrotu: nadpłaty podatku, podatku - z wyłączeniem podatku od towarów i usług, oraz należności celnych" - napisano w uzasadnieniu. W ramach wzajemnej pomocy przewiduje się również powiadomienie, tj. doręczenie podmiotowi dokumentu odnoszącego się do należności pieniężnych ciążących na tym podmiocie.
Podkreślono, że zasadniczą formą wzajemnej pomocy ma być dochodzenie należności pieniężnych lub ich zabezpieczenie przez uprawnione organy państwa członkowskiego.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze