Rozliczenie składki zdrowotnej za 2022 rok. Spiesz się, termin niedługo minie

Przedsiębiorcy mają coraz mniej czasu na złożenia rocznego rozliczenia składek na ubezpieczenia zdrowotne. Od 1 stycznia 2022 roku jej podstawa ustalana jest w zależności od tego, jaki rodzaj pozarolniczej działalności prowadzi płatnik składek. Liczy się także forma opodatkowania stosowana do przychodów z tej działalności. Kto płaci składkę zdrowotną oraz kiedy mija termin jej rozliczenia? Odpowiadamy.

Co to jest składka zdrowotna?

Składka zdrowotna to przede wszystkim gwarancja korzystania z usług medycznych Narodowego Funduszu Zdrowia bezpłatnie. Co daje składka zdrowotna? Dzięki ubezpieczeniu zyskujemy świadczenia takie jak wizyty lekarskie, zabiegi i pobyt w szpitalu czy refundację recept i niektórych środków leczniczych

Czego nie daje składka zdrowotna? Ta nie obejmuje wypłaty zasiłków chorobowych i macierzyńskich, ponieważ te są finansowane z ubezpieczenia chorobowego. Składka zdrowotna odprowadzana jest obowiązkowo dla zatrudnionych na umowę o pracę, umowę-zlecenia, prowadzących działalność gospodarczą, emerytów lub osób bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy.

Reklama

W sytuacji, kiedy dana osoba nie ma tytułu do ubezpieczenia, powinna zostać do niego zgłoszona jako członek rodziny. Jednocześnie warto nadmienić, że niezależnie od tego, ile osób z rodziny zgłosimy do ubezpieczenia, składka nie będzie większa

Kto płaci składkę zdrowotną 2022?

Składka na ubezpieczenie zdrowotne finansowana jest przez ubezpieczonego z własnych środków. Niemniej pobiera ją oraz opłaca płatnik składek. Obowiązek rozliczenia składki za 2022 rok spoczywa na przedsiębiorcach. Ich wysokość zależy, zgodnie z założeniami Polskiego Ładu, od formy opodatkowania.

Składka zdrowotna 2022 ustalana jest w ciągu roku składkowego (od 1 lutego danego roku do końca stycznia roku następnego) przez podatników rozliczających się na zasadach ogólnych (skala podatkowa, liniowo). Wysokość minimalnej składki zdrowotnej nie może być niższa niż 9 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę, które obowiązuje na pierwszy dzień roku składkowego.

CZYTAJ TAKŻEEuropejska płaca minimalna w Polsce? "Nie ma akceptacji rządu"

W przypadku ryczałtu wysokość składki zdrowotnej liczy się jako osiągnięte przychody oraz przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale roku poprzedzającego rok składkowy. Ten dla podatników rozliczających się w formie ryczałtu liczy się od 1 stycznia do 31 grudnia

Kto nie musi rozliczać składki zdrowotnej? Nie muszą robić tego osoby rozliczające się z wykorzystaniem karty podatkowej, twórcy i artyści, wspólnicy spółki komandytowej, jednoosobowej spółki z o.o. oraz osoby współpracujące.

Kiedy mija termin rozliczenia składki zdrowotnej?

Przedsiębiorcy muszą złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok do dnia 22 maja. Co ważne, ustalona roczna składka zdrowotna może okazać się niższa lub wyższa od sumy składek, którą przedsiębiorca zapłacił przez cały rok. W przypadku nadpłaty i braku zaległości w opłacaniu składek ZUS utworzy wniosek o zwrot nadpłaty na profilu płatnika

Wniosek trzeba będzie zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE ZUS do 1 czerwca. Jeśli z rozliczenia wynika niedopłata, należy uregulować różnicę w terminie płatności składki za kwiecień, czyli do 22 maja 2023 roku.

Jakie są zasady rozliczania składki zdrowotnej?

W przypadku ustalania składki zdrowotnej na zasadach ogólnych konieczne jest przemnożenie rocznego dochodu przez stawkę procentową. Ta wynosi 4,9 proc. dla podatku liniowego oraz 9 proc. dla skali podatkowej. Aby wyliczyć dochód, należy osiągnięty za dany rok przychód pomniejszyć o poniesione w ciągu roku koszty oraz zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne (o ile nie zostały zaliczone do kosztów). 

Przedsiębiorcy muszą pamiętać, że przepisy definiują minimalną podstawę składki zdrowotnej. Minimalna wartość rocznej podstawy składki zdrowotnej w 2022 roku wynosi 36120,00 zł. Zarówno korzystający ze skali podatkowej, jak i podatku liniowego, muszą do ZUS-u wpłacić co najmniej 9 proc. wartości tej podstawy.

Przedsiębiorca na ryczałcie, którego przychody opodatkowane ryczałtem nie przekroczyły kwoty 60.000 zł, składka zdrowotna to iloczyn liczby miesięcy w roku kalendarzowym podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu i kwoty odpowiadającej 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale poprzedniego roku.

Jeżeli przychody firmowe przychody przekroczyły kwotę 60.000 zł i nie przekroczyły kwoty 300.000 zł, liczbę miesięcy mnożymy przez 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Jeżeli przychody przekroczyły kwotę 300.000 zł, składka zdrowotna to iloczyn miesięcy podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu i kwoty odpowiadającej 180 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Na jakim formularzu rozliczyć składkę zdrowotną 2022?

Od 1 maja 2023 roku obowiązują nowe formularze. Zmodyfikowano bloki "Roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne" XII w ZUS DRA i III.F w ZUS RCA. Osoby prowadzące działalność gospodarczą wykazują w nich dane do wyliczenia rocznej składki odrębnie dla każdej z form opodatkowania. Rozliczenie roczne należy przekazać w dokumencie za kwiecień 2023 roku:

  • w ZUS DRA (blok XII), jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą jednoosobowo;
  • w ZUS RCA (blok III.F), jeżeli opłacamy składki za inne osoby (np. pracowników, zleceniobiorców).

Nowe wersje dokumentów można wypełniać i wysyłać elektronicznie w programie Płatnik lub w aplikacji ePłatnik na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

CZYTAJ TAKŻE:

Składki na ZUS. Rozpoczynający działalność zapłacą o 20 proc. więcej

Co druga firma nie płaci w terminie. 9 mld zł przeterminowanych zobowiązań

Potrzeba zmiany w składkach ZUS. "Inaczej grożą nam niebezpieczne pomysły"

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podatki | składka zdrowotna | ZUS | deklaracje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »