Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Kto może go wybrać?

Wybór optymalnej formy opodatkowania pozwala na zaoszczędzenie sporej sumy każdego miesiąca. Czym jest ryczałt? Kiedy najbardziej opłaca się z niego skorzystać?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych: na czym to polega?

Ryczałt, czyli mówiąc formalnie: podatek ryczałtowy lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, to forma uproszczonego opodatkowania działalności gospodarczej.

Podatnicy, którzy zdecydują się rozliczać w oparciu o tę formę, płacą podatek od przychodu i nie mogą pomniejszać go o koszty działalności ani rozliczać się z małżonkiem. Podatek oblicza się jako procent od przychodu.

Brak możliwości odliczania kosztów jest w pewnym stopniu rekompensowany przez niskie stawki podatku. Stawki ryczałtu wynoszą (w zależności od konkretnej działalności): 2 proc., 3 proc.,, 5,5 proc., 8,5 proc., 10 proc., 12 proc., 12,5 proc., 14 proc., 15 proc. i 17 proc..

Reklama

Dużym plusem ryczałtu jest również to, że nie wymaga on zbyt wielu formalności: przedsiębiorca rozliczający się w ten sposób nie prowadzi KPiR (Księgi Przychodów i Rozchodów). Jedyne, czego należy przestrzegać, to sporządzania ewidencji przychodów, która musi obejmować wszystkie przychody z działalności.

Prawo wymaga również prowadzenia wykazu środków trwałych i wartości prawnych oraz niematerialnych.

Rok podatkowy zamyka się złożeniem PIT-28.

Dla kogo jest ryczałt?

Zgodnie z literą prawa, tę formę opodatkowania mogą wybrać prawie wszyscy przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą w formie indywidualnej albo spółki osobowej. Warunkiem jest jednak to, aby ich przychody nie przekraczały 2 milionów euro rocznie.

Dlaczego "prawie"? Otóż istnieją pewne grupy przedsiębiorców, którzy nie mogą zdecydować się na ryczałt. Przede wszystkim są to firmy zajmujące się wytwarzaniem produktów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, ale także handlujące akcesoriami i częściami do pojazdów mechanicznych. Ryczałt nie może być również stosowany przy działalności aptek, lombardów i kantorów.

Z ryczałtu nie mogą korzystać także przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi dla swojego byłego pracodawcy.

Jak wyliczyć podatek na ryczałcie?

Aby wyliczyć podatek należny do zapłaty, należy podsumować wszystkie przychody z danego okresu rozliczeniowego (jest to miesiąc lub kwartał). Następnie ustalony przychód należy pomniejszyć o zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne, a także o 50 proc. zapłaconej składki zdrowotnej.

Podatek wylicza się na podstawie obowiązującej stawki. Kwota podatku musi być wpłacona do dnia 20 każdego miesiąca (lub miesiąca kończącego kwartał przy rozliczeniu kwartalnym).

Wybór stawki ryczałtu: dlaczego to tak ważne?

Przedsiębiorca, który chce się rozliczać na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, samodzielnie musi ustalić, jaka stawka obejmuje jego działalność.

Wysokość poszczególnych stawek znacznie się od siebie różni: przekłada się to oczywiście na opłacalność ryczałtu. Jeśli błędnie zostanie ustalona stawka, może to skutkować koniecznością dopłacenia podatku.

Niektóre sytuacje są dość oczywiste i nie ma większych problemów z przypisaniem swojej działalności do konkretnej stawki. I tak, na przykład, ryczałt 17 proc. stosuje się do lekarzy, stomatologów i lekarzy weterynarii oraz tłumaczy, a 3 proc. w przypadku prowadzenia działalności gastronomicznej (z wyjątkiem lokali serwujących alkohol powyżej 1,5 proc. alkoholu). Natomiast kontrowersje wzbudzają stawki, które należy wybrać, jeśli prowadzi się działalność w szeroko pojętej branży IT. Dla testerów oprogramowania stawka podatku to 8,5 proc., ale już dla programistów - 12 proc..

Jeśli mamy wątpliwości co do tego, jaką stawkę wybrać, warto zasięgnąć porady doświadczonego księgowego. Praktyka wskazuje, że nawet skierowanie prośby o interpretację podatkową do fiskusa niekoniecznie pomoże, ponieważ fiskus zasłania się informacją, że do jego obowiązków nie należy odpowiednie klasyfikowanie działalności.

Przed problemem związanym z nieodpowiednim zaklasyfikowaniem uchroni przypisanie przedsiębiorstwu odpowiedniego PKD, a następnie opisywanie zgodne z nim umów i faktur oraz ewidencjonowanie przychodów w sposób zgodny z PKD.

KO

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »