Skarbówka sięgnie do nagród dla olimpijczyków. Tylko część z nich nie zapłaci podatku od darowizny

W teorii nagrody pieniężne dla olimpijczyków są zwolnione z podatku dochodowego. Krajowa Administracja Skarbowa mówi jednak o jednym słowie w ustawie o PIT, które sprawia, że nasi sportowcy podatku nie unikną. A kto zapłaci podatek za mieszkania od sponsorów?

Medaliści olimpijscy z Paryża otrzymają nagrody pieniężne, diamenty, vouchery na wakacje, a złoci i srebrni medaliści także mieszkanie. Początkowo najbardziej wartościowa nagroda miała przysługiwać jedynie naszej złotej medalistce, jednak firma Profbud poprosiła PKOI o zmianę. 

Ustawa o PIT pociągnie olimpijczyków po kieszeniach

Partner i doradca podatkowy w firmie Grant Thornton zwraca uwagę, iż zawiłość polskiego prawa podatkowego może wpłynąć także na wysokość nagród naszych medalistów olimpijskich. Małgorzata Samborska przypomina, że w ubiegłym roku do Krajowej Administracji Skarbowej trafiło pytanie o podatek od nagród olimpijczyków. 

Reklama

Kluczowe jest jedno słowo, które pojawia się w ustawie o PIT. W jej myśl nagrody wypłacane przez Polski Komitet Olimpijski i Polski Komitet Paraolimpijski za uzyskanie wyników na igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich są wolne od podatku. Samborska przypomina, że właśnie słowo "wypłacane" pojawia się w interpretacji Dyrektora KAS z końca listopada ubiegłego roku. 

KAS uważa, że użycie właśnie tego słowa sprawia, że wszystkie nagrody inne niż pieniężne podlegają opodatkowaniu. Aby było inaczej, słowo "wypłacane" powinno być zastąpione słowem "otrzymane".

Przepisy jedno, logika drugie

Doradca podatkowy uważa jednak, że jest to interpretacja sprzeczna z logiką. Nie wiadomo nawet, jaką stawką powinny być opodatkowane nagrody rzeczowe sportowców, choć jej zdaniem powinno się przyjąć stawkę 10-procentową, jak przy wygranych w konkursach. 

"O ile faktycznie z literalnego punktu widzenia Dyrektor KIS ma rację, to pozostaje to w sprzeczności z logiką i wykładnią celowościową. Ustawodawca zapewne zwyczajnie nie pomyślał o nagrodach rzeczowych, formułując przepis", pisze Samborska. 

Dodaje także, że nagrody sportowców powinny być interpretowane podobnie jak choćby nagrody w konkursach szkolnych czy olimpiadach organizowanych na podstawie przepisów o systemie oświaty. W tych przypadkach ustawa mówi wyraźnie o zwolnieniu z podatku "wygranych i nagród otrzymanych"

Mieszkanie nie tylko dla Aleksandry Mirosław

Grupa Profbud, sponsor polskiej reprezentacji olimpijskiej, przekaże mieszkanie nie tylko Aleksandrze Mirosław, złotej medalistce igrzysk olimpijskich w Paryżu we wspinaczce sportowej. Podobną nagrodę otrzymają także srebrni medaliści w dyscyplinach indywidualnych, a więc:

  • Klaudia Zwolińska (kajakarstwo górskie), 
  • Julia Szeremeta (boks),
  • Daria Pikulik (kolarstwo torowe).

Z inicjatywą przekazania mieszkania także wicemistrzom olimpijskim wyszedł prezes Profbud:

"Wszyscy wiemy, jak wiele pracy i wysiłku włożyli polscy reprezentanci już choćby w to, aby się na tych igrzyskach znaleźć, nie mówiąc już o wywalczeniu miejsca na podium. Tym bardziej jesteśmy wdzięczni Klaudii Zwolińskiej, Julii Szeremecie oraz Darii Pikulik za ich srebrne medale", zapewnia Paweł Malinowski.

W tych przypadkach sportowcy będą zwolnieni z zapłaty podatku od darowizny. Tę opłatę weźmie na siebie sam sponsor. Profbud w styczniu b.r. ogłosił podpisanie umowy sponsorskiej (na lata 2024-2027) z Polskim Komitetem Olimpijskim, w ramach której zobowiązał się przekazać mieszkania w swojej nowo powstającej inwestycji w aglomeracji warszawskiej, zdobywcom złotych medali w dyscyplinach indywidualnych oraz członkom zespołów startującym w dwójkach, czwórkach oraz sztafetach. 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Igrzyska Olimpijskie | Podatek od darowizny | KAS | IO Paryż 2024
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »