Sprzedaż na aukcji internetowej za granicę zawsze z fakturą

Jeśli biznes internetowy, np. aukcje, skierowany jest do konsumentów z innego kraju Unii Europejskiej, a suma całej sprzedaży do tego kraju nie przekroczy ustalonego limitu (np. 100 000 euro we Francji), wysyłka będzie opodatkowana w Polsce jako sprzedaż krajowa.

Sprzedaż wysyłkowa z Polski do innego kraju członkowskiego na rzecz konsumentów jest szczególnym wariantem transakcji wewnątrzwspólnotowej. Szczególność polega na fakcie, że towar sprzedawany jest na rzecz osób z innych krajów Unii Europejskiej, które nie rozliczają wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w kraju zakończenia wysyłki czy transportu towaru.

Brak rozliczania przez zagranicznych klientów polskich aukcji internetowych wewnątrzwspólnotowego nabycia pozwala opodatkować wysyłany do nich towar w Polsce polską stawką VAT. Pod warunkiem, że wartość sprzedaży za granicę nie przekroczy określonego limitu, jaki ustala sobie każdy kraj członkowski dla wysyłanych lub transportowanych towarów.

Limit przeliczany jest na złote, a do całkowitej wartości nie wlicza się kwoty podatku. Aktualnie limity wynoszą od 35 000 euro (np. w Austrii i Belgi) do 100 000 euro (w Niemczech i we Francji).

Trzeba wystawiać faktury

Każda transakcja dotycząca sprzedaży rzeczy na aukcji internetowej, która została dostarczona nabywcy w ramach sprzedaży wysyłkowej, musi być potwierdzona fakturą i wykazana w rozliczeniu z fiskusem (np. w deklaracji VAT-7). Dotyczy to też każdej zaliczki czy przedpłaty na rzecz tej sprzedaży. To, że towar zamówiła osoba nieprowadząca działalności gospodarczej albo że właściciel sklepu internetowego wprowadził sprzedaż do kasy fiskalnej, bo do tego był zobowiązany, nie zwalnia z obowiązku wystawienia faktury.

Co z kasą fiskalną?

Co do zasady każdy przedsiębiorca, który sprzedaje na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej (oraz rolników ryczałtowych), jest zobowiązany do rejestracji tej sprzedaży na kasie fiskalnej i wystawiania paragonów. Przepisy przewidują jednak zwolnienie z obowiązku ewidencji za pomocą kasy dla dostawy towarów w systemie wysyłkowym (poczta lub kurierem) pod warunkiem, że zapłaty dokonano w całości za pośrednictwem banku czy poczty, a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej czynności dotyczyła dostawa i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres).

Katarzyna Miazek, Tax Care

Adam Bujalski, księgowy Tax Care

Tax Care S.A.
Dowiedz się więcej na temat: faktura | aukcje | Internet / E-Commerce | fiskus | e-faktura | e-biznes
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »