Ulgi podatkowe odliczysz na PIT-0. Jak go wypełnić i dodać do zeznania?

Do 30 kwietnia 2024 r. wszyscy podatnicy, którzy w ubiegłym roku otrzymywali opodatkowany dochód, muszą złożyć zeznanie roczne PIT. Niektóre osoby mogą skorzystać z tzw. ulg podatkowych, które pozwalają odliczyć poniesione wydatki. Ulgi te należy wykazać na załączniku PIT-0. Jak wypełnić PIT-0 i do kiedy trzeba go wysłać?

Jak odliczyć ulgi podatkowe w zeznaniu rocznym PIT za 2023?

Podatnicy, którzy chcą skorzystać z przysługujących im ulg podatkowych, do rocznej deklaracji podatkowej muszą dołączyć załącznik PIT-0. Jest to deklaracja przeznaczona dla osób, które korzystają z odliczeń od dochodu (przychodu) lub od podatku. PIT-0 należy złożyć wówczas jako załącznik do PIT-36, PIT-37 lub PIT-28.

W uproszczeniu oznacza to, że załączniki PIT-0 trzeba dodać do deklaracji PIT, jeżeli podatnik chce skorzystać z m.in. ulgi na dziecko, ulgi na internet, ulgi rehabilitacyjnej, ulgi dla honorowych dawców krwi itd. Ponadto do deklaracji PIT załącznik ten muszą dołączyć także podatnicy, którzy chcą skorzystać ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem.

Jak wypełnić załącznik PIT-0?

W deklaracji PIT-0 należy wykazać wszystkie przysługujące nam ulgi, wpisując faktyczną kwotę, którą chcemy odliczyć od dochodu/przychodu. Jeżeli podatnik korzysta z kilku ulg jednocześnie i nie starczy mu miejsca na wykazanie wszystkich ulg w jednym załączniku PIT-0, to wtedy do zeznania podatkowego dołącza kolejny załącznik PIT-0.

Jak odliczyć ulgę na dziecko w PIT-0?

Aby skorzystać z ulgi na dziecko, w deklaracji PIT-0 należy wskazać numery PESEL dzieci lub ich imiona i nazwiska wraz z datami urodzenia (jeżeli nie posiadają numeru PESEL). Jeżeli podatnik korzysta ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem, to wtedy małżonkowie składają wyłącznie jedną deklarację PIT-0. Jeżeli zaś małżonkowie rozliczają się oddzielnie, to każdy w nich w części E załącznika PIT-0 podaje kwotę, którą chce odliczyć od podatku.

Reklama

Jak wykazać ulgę rehabilitacyjna w PIT-0?

W ramach ulgi rehabilitacyjnej możliwe jest odliczenie wydatków od dochodu (jeżeli podatnik opodatkowany jest skalą podatkową) lub przychodu (jeżeli podatnik opodatkowany jest ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych) wydatków nielimitowanych oraz wydatków limitowanych. 

Jeżeli odliczasz wydatki nielimitowane, to w załączniku PIT-0 w pozycjach 25 i 26 podajesz faktyczną kwotę, jaką poniosłeś w związku z wydatkami w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Jeżeli zaś odliczasz wydatki limitowane, to wtedy, niezależnie od kwoty, jaką poniosłeś, podajesz maksymalną dopuszczalną kwotę odliczenia.

Jak odliczyć ulgę na internet w PIT-0?

Maksymalne odliczenie w ramach ulgi na internet wynosi 760 zł na jednego podatnika lub 1520 zł, jeżeli podatnicy korzystają ze wspólnego rozliczenia deklaracji podatkowej. Ulgę na internet należy wykazać w załączniku PIT-0 w części B, wpisując faktycznie poniesioną kwotę na internet, która nie przekracza 760 lub 1520 zł. Oznacza to, że jeżeli podatnik, który korzysta z samodzielnego rozliczenia, poniósł na internet opłaty w wysokości 1200 zł, maksymalna kwota, jaką może wpisać w załącznik PIT-0 to 760 zł.

Jak odliczyć ulgę dla honorowych dawców krwi?

Wysokość ulgi dla honorowych dawców krwi zależna jest od faktycznej ilości krwi. Mężczyzna w ciągu roku może oddać maksymalnie 2,7 litra krwi, kobieta zaś 1,8 litra. Ponadto zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą oddać maksymalnie 25 litrów osocza.

Aby obliczyć wartość ulgi podatkowej, 1 litr krwi lub osocza trzeba pomnożyć się przez 130 zł i wówczas mnożąc faktycznie oddaną ilość krwi, otrzymamy kwotę ulgi, jaką możemy odliczyć w rocznej deklaracji podatkowej, przy czym jej wartość nie może przekroczyć 6 proc. dochodu objętego opodatkowaniem.

Jak dodać PIT-0 do zeznania rocznego?

Osoby, które składają roczną deklarację podatkową przez internet i chcą skorzystać z ulg podatkowych, do zeznania podatkowego, muszą dołączyć załącznik PIT-0. Można to zrobić poprzez aplikację e-Deklaracje poprzez wpisanie cyfry wskazujące ilość załączonych formularzy lub w usłudze Twój e-PIT poprzez edycję zakładki "Ulgi i odliczenia" oraz dodanie przysługujących ulg podatkowych. Roczną deklarację podatkową wraz z załącznikiem PIT-0 należy wysłać do urzędu skarbowego najpóźniej do 30 kwietnia 2024 r.

WG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podatki | ulgi podatkowe | PIT 0
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »