W Polsce ta danina to "podatek grozy". Pomysł jej wprowadzenia powraca

Ministerstwo Finansów poinformowało, że pracuje nad nową definicją budynku i budowli w podatku od nieruchomości - czytamy w serwisie "Business Insider". To efekt interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich, który ostatnio zwrócił resortowi uwagę na fakt, że w polskim prawie nie ma precyzyjnej definicji budowli. Jak wynika z informacji "BI", resort nie wyklucza, że w przyszłości wprowadzi podatek katastralny dla biznesu. Danina ta od dłuższego czasu budzi żywe emocje w społeczeństwie, zwłaszcza jeśli mowa o podatku katastralnym od nieruchomości mieszkalnych.

Czym jest podatek katastralny? Nazwa ta pochodzi od zwrotu "kataster nieruchomości", co oznacza tyle, co rejestr nieruchomości. W Polsce w obecnym stanie prawnym funkcję takiego rejestru spełniają księgi wieczyste. Podatek katastralny to jeden ze sposobów opodatkowania nieruchomości, przy czym wysokość daniny uzależniona jest od wartości nieruchomości.

MF pracuje nad nowymi definicjami budowli i budynku do celów podatkowych

Dlaczego ten temat powraca akurat teraz? Wszystko zaczęło się od tego, że w 2023 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zawarta w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych definicja budowli jest niezgodna z konstytucją. Jednocześnie dał ustawodawcy 1,5 roku na zmianę przepisów. Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do resortu finansów z pytaniem, kiedy powstanie nowa definicja budynku i budowli. Odpowiedzi udzielił mu wiceminister Jarosław Neneman, który przekazał, że MF pracuje nad definicją pojęcia "budowla" do celów opodatkowania podatkiem od nieruchomości.

Reklama

Prace te, tłumaczył wiceszef resortu finansów, mają na celu opracowanie "autonomicznej definicji, która nie będzie odwoływała się do przepisów pozapodatkowych" na potrzeby ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Wiceminister Jarosław Neneman dodał, że resort rozważa "określenie zamkniętego katalogu obiektów podlegających opodatkowaniu w nowym załączniku do ustawy". Resort chce jednocześnie wyeliminować wątpliwości w zakresie opodatkowania niektórych obiektów oraz uwzględnić dotychczasowy dorobek orzeczniczy sądów administracyjnych w tej kwestii.

Biznes w Polsce będzie płacił podatek katastralny?

Według nieoficjalnych informacji "Business Insidera", MF nie wyklucza też wprowadzenia podatku katastralnego dla biznesu w przyszłości. Jednak, jak dodaje serwis, "na pewno nie będzie takich zmian w 2025 r.". Także w oficjalnej odpowiedzi skierowanej do RPO wiceminister Neneman napisał: "Nie przewiduje się obecnie przeprowadzenia systemowych zmian w opodatkowaniu nieruchomości".

Jako zwolennik podatku katastralnego wypowiadał się swego czasu na łamach "Dziennika Gazety Prawnej" wiceminister rozwoju Krzysztof Kukucki (inwestowanie w mieszkania powinno być opodatkowane i właściciele większej liczby mieszkań powinni być objęci podatkiem katastralnym - mówił). W rozmowie z Interią Biznes zaznaczył, że nie wycofuje się z tych słów, ale, jak dodał, "przede wszystkim opodatkowane powinny być fundusze inwestycyjne, które często wykupują całe budynki i traktują to jako lokatę kapitału".

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podatek katastralny | podatki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »