Zerowy VAT na żywność? KE: Nie otrzymaliśmy żadnego wniosku

Rząd planował wprowadzenie stawki VAT na poziomie 0 zł na żywność. Ale nie ma na to na razie zgody KE - mówił premier Mateusz Morawiecki, prezentując założenia tarczy antyinflacyjnej. Tymczasem, jak powiedzieli portalowi 300Gospodarce urzędnicy KE, polski rząd nigdy nie prosił o wprowadzenie takiego rozwiązania.

- Nie otrzymaliśmy żadnego wniosku o zerową stawkę na żywność z Polski. Komisja nie miałaby zresztą uprawnień, by taki wniosek uwzględnić - powiedział portalowi 300Gospodarce urzędnik Komisji Europejskiej.

Przypomniał, że wielkość stawek ściśle reguluje unijna Dyrektywa VAT, która wyklucza stosowanie stawki 0 proc. w przypadku żywności. Ale dopuszcza stawkę obniżoną - dla artykułów spożywczych może ona wynosić 5 proc.

O ile dziś stosowanie stawki zero w przypadku artykułów żywnościowych nie jest możliwe, to nie jest wykluczone, że to się zmieni po unijnej reformie VAT - napisano w portalu.

Reklama

Więcej na 300gospodarka.pl

MF: Zgodnie z dyrektywą zerowy VAT na żywność stanowi naruszenie prawa UE

Zgodnie z unijną dyrektywą VAT stosowanie stawki 0 proc. VAT na żywność jest niedopuszczalne i stanowi naruszenie prawa UE - poinformowało w sobotę Ministerstwo Finansów. Jak podkreśliło, KE zawsze odmownie odpowiadała na wnioski o zerowy VAT na różne artykuły.

Ministerstwo Finansów podkreśliło w informacji, zamieszczonej na swojej stronie internetowej, że Polska aktywnie wspiera projekt reformy stawek VAT w UE, który dopuszczałby pod pewnymi warunkami stosowanie stawki 0 proc. VAT także na żywność. Polska w zakresie produktów żywnościowych stosuje co do zasady najniższą z możliwych na gruncie prawa UE stawek VAT - stawkę 5 proc. - przypomniało MF.

Będący przedmiotem prac grupy projekt dyrektywy VAT w zakresie stawek zakłada prawo do szerszego niż obecnie stosowania stawek obniżonych, w tym stawki 0 proc., i dotyczy to także żywności. W opinii Komisji Europejskiej dokonanie takiego kroku będzie możliwe dopiero po zakończeniu prac nad projektem dyrektywy VAT - zaznaczyło MF.

Ministerstwo przypomniało, że 18 listopada, podczas posiedzenia unijnej grupy roboczej, rozmawiano na temat reformy stawek VAT, a Polska kolejny raz wnioskowała o szersze stosowanie stawek obniżonych. Służby Komisji potwierdziły celowość przyjęcia zmian w dyrektywie jako niezbędnych do tego, aby państwa mogły szerzej stosować preferencje stawkowe VAT niż obecnie - podało MF.

Ministerstwo podkreśliło, że gdy wnioskowało o stawkę 0 proc. VAT na różne artykuły - książki i transport - zawsze odpowiedzi Komisji były negatywne.

W czwartek premier Mateusz Morawiecki prezentując założenia tarczy antyinflacyjnej przekazał, że rząd zastanawiał się nad obniżką VAT do zera na artykuły żywnościowe. - KE ma inne zasady. Nie zgadza się na tego typu działania. Gdyby była zgoda po stronie KE, jest nasze zobowiązanie, zaproszenie na całe I półrocze przyszłego roku zerowej stawki VAT na artykuły żywnościowe. Ale takiej zgody póki co nie ma - mówił wtedy Morawiecki. Później media podawały, powołując się na informacje z KE, że polski rząd nie zwracał się o obniżenie stawki VAT na żywność do zera.

(PAP)

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »