Złóż zeznanie roczne PIT z INTERIA.PL

Pobierz nasz darmowy program PIT 2011, przekaż 1 proc. podatku potrzebującym i wyślij deklarację przez internet lub pocztą. W naszych poradnikach znajdziesz najważniejsze informacje o odliczeniach, ulgach i potrzebnych dokumentach.

Zeznanie roczne PIT można złożyć na kilka sposobów. Wygodnym i najprostszym sposobem, jest pobranie programu, który pomaga wypełnić właściwe rubryki i sam wszystko liczy. Później wystarczy wydrukować gotową deklarację, podpisać i dostarczyć do urzędu skarbowego.

Z naszym programem zeznanie podatkowe możesz także wysłać drogą elektroniczną. Wystarczy komputer z dostępem do internetu. Podpis elektroniczny nie jest wymagany, weryfikacja podatnika odbywa się poprzez podanie kwoty przychodu wskazanej w poprzednim zeznaniu.

Pobierz: program PIT 2011

Rozliczając się przez internet trzeba pamiętać o pobraniu i zachowaniu (przez prawie sześć lat, na wypadek kontroli organów podatkowych) Urzędowego Poświadczenia Odbioru. Stanowi ono dowód złożenia PIT-a - taki sam, jak potwierdzenie nadania przesyłki na poczcie, lub złożenia deklaracji w urzędzie skarbowym.

Możesz też wydrukować swój formularz PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 lub PIT-39 (wszystkie znajdziesz tutaj), wypełnić, podpisać i zanieść do urzędu skarbowego lub wysłać pocztą.

Uważaj na błędy

Co nowego w PIT rocznym za 2011 rok?

Samodzielne wypełnienie deklaracji nie jest czynnością skomplikowaną, mimo to aż 20 proc Polaków popełnia w nich błędy. Do najczęstszych należą: brak podpisu lub podanie numeru NIP pracodawcy zamiast swojego. Częstym błędem jest złe zaznaczenie kwadratów wyboru niektórych opcji (złożenie zeznania/ korekta zeznania, zeznanie indywidualne/ wspólne) lub wybór wspólnego rozliczenia małżonków pomimo, że nie przysługuje im takie prawo.

O najczęstszych błędach w deklaracjach przeczytasz tutaj.

Kwota podatku może być niższa

Liczne ulgi i odliczenia pozwalają zmniejszyć daninę na rzecz państwa. Do dyspozycji mamy te, które obniżają podstawę do opodatkowania tj:

· ulgi rehabilitacyjne (na leki, leczenie i sanatoria, samochód, mieszkaniowe)

· ulga z tytułu użytkowania internetu (760 zł rocznie).

· ulgi z tytułu darowizn pożytku publicznego, kultu religijnego, krwiodawstwa.

· składki na ubezpieczenia społeczne

· inne ulgi (uwzględniająca straty, budowlana odsetkowa, na dojazd do pracy, na nowe technologie).

Są też takie, których kwoty bezpośrednio odliczamy od należnego podatku. Są nimi:

· ulga na wychowanie dzieci (1112,04 zł na jedno dziecko)

· składki na ubezpieczenie zdrowotne

· ulga uczniowska, abolicyjna, na pomoc domową

· podatek zapłacony za granicą

Uwaga! Na podatniku, który korzysta z odliczeń, ciąży obowiązek udokumentowania prawa do możliwości skorzystania z nich. Wszelkie dokumenty trzeba przechowywać przez co najmniej pięć lat.

Spóźniłeś się z zapłatą podatku? Skorzystaj z naszego kalkulatora zobowiązań podatkowych

1 procent w twoich rękach

Rozliczając się samodzielnie możemy przekazać setną część podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Fiskus przeleje pieniądze do instytucji, której dane (nazwa, nr KRS) wpiszemy w deklaracji. Dane organizacji trzeba zweryfikować np. w wykazie organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych za 2011 rok.

Pobierz: program do rozliczeń PIT

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Program PIT | najważniejsze informacje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »