Przywódca Chin zabrał głos. Mówi Europie, co powinna, a czego nie

"Chiński przywódca Xi Jinping wyraził w czwartek nadzieję, że UE utrzyma otwarte rynki handlowe i inwestycyjne, powstrzyma się od restrykcyjnych instrumentów gospodarczych i handlowych oraz zapewni korzystne otoczenie biznesowe dla chińskich przedsiębiorstw" - przekazało MSZ w Pekinie w nocie ze spotkania z szefami instytucji UE.

Rozmowy Xi z przewodniczącym Rady Europejskiej Antonio Costą oraz szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen odbyły się w ramach 25. szczytu UE-ChRL w Pekinie. Przywódca Chin przedstawił podczas nich trzy kluczowe postulaty dotyczące rozwoju stosunków chińsko-unijnych.

Xi Jinping podkreślił, że różnice dotyczące historii, kultury i systemów politycznych nie powinny stanowić przeszkody dla zachowania wzajemnego szacunku i umacniania partnerstwa.

Reklama

- Obecne wyzwania stojące przed Europą nie pochodzą z Chin. Nie ma fundamentalnego konfliktu interesów ani geopolitycznej sprzeczności między Chinami a Europą - przekonywał Xi, dodając, że obie strony powinny "pogłębić komunikację strategiczną, zwiększyć poziom wzajemnego zrozumienia i zaufania oraz wypracować właściwe wzajemne postrzeganie".

Przywódca Chin nawołuje do koordynacji z UE

Xi wyraził pogląd, że istotą chińsko-europejskich stosunków gospodarczych i handlowych jest "wzajemne uzupełnianie swoich mocnych stron". Przywódca chińskich komunistów stwierdził, że Europa nie powinna zamykać swoich rynków i stosować restrykcji.

- Współzależność nie jest ryzykiem, zbieżność interesów nie jest zagrożeniem, zwiększenie konkurencyjności nie może polegać na "budowaniu murów i barier", a "oddzielenie i zrywanie łańcucha (dostaw - PAP)" spowoduje jedynie izolację" - ocenił. Xi wymienił zielone i cyfrowe partnerstwa jako płaszczyznę współpracy, którą obie strony powinny pogłębiać.

Szefowie unijnych instytucji apelowali w swoich przemówieniach o "konkretne rozwiązania" i "konkretny postęp w kwestiach handlowych i gospodarczych".

Chiński przywódca zwrócił się także do przedstawicieli UE o wspólne "praktykowanie multilateralizmu i utrzymywanie międzynarodowego porządku opartego na zasadach". Podkreślił, że obie strony powinny wspólnie chronić porządek międzynarodowy ustalony po II wojnie światowej i promować bardziej sprawiedliwy system zarządzania globalnego, aby sprostać wyzwaniom, takim jak zmiany klimatu.

Chiny są gotowe wzmocnić koordynację z UE w dziedzinie sztucznej inteligencji i promowania "równomiernej i uporządkowanej wielobiegunowości świata oraz inkluzywnej globalizacji gospodarczej" - dodał.

Chiny nie potępiły inwazji Rosji na Ukrainę

Antonio Costa w uwagach na otwarcie spotkania wezwał Chiny do "wykorzystania swojego wpływu na Rosję" w celu zakończenia wojny Kremla z Ukrainą.

Jak wynika z noty chińskiego MSZ, Xi nie nawiązał do pełnowymiarowej inwazji Moskwy, lecz jedynie podkreślił, że "Chiny i Europa powinny wspierać pokojowe rozwiązywanie sporów międzynarodowych za pomocą środków politycznych".

Komunistyczne władze Chin nigdy publicznie nie potępiły Rosji za agresję na Ukrainę, a w ciągu ostatnich trzech lat wzmocniły swoje więzi gospodarcze, wojskowe i polityczne z Moskwą.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Chiny | Unia Europejska | Xi Jinping | Ursula von der Leyen | Antonio Costa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »