Rząd przyjął specjalną uchwałę. Na stole 150 mld euro na obronność
Rząd przyjął uchwałę zmierzającą do pozyskanie pomocy finansowej Unii Europejskiej w ramach Instrumentu na rzecz Zwiększenia Bezpieczeństwa Europy (SAFE) - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. SAFE to unijny program pożyczkowy na zakupy wojskowe na łączną kwotę do 150 mld euro.
Rząd po rekonstrukcji podjął kluczową w kontekście wydatków na obronność decyzję. Centrum Informacyjne Rządu przekazało, że Rada Ministrów przyjęła uchwałę zmierzającą do pozyskanie pomocy finansowej Unii Europejskiej w ramach Instrumentu na rzecz Zwiększenia Bezpieczeństwa Europy (SAFE). SAFE to unijny program pożyczkowy na zakupy wojskowe na łączną kwotę do 150 mld euro.
"Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie upoważnienia Ministra Obrony Narodowej do złożenia deklaracji (Call for Expression of Interest) w sprawie zaangażowania Rzeczypospolitej Polskiej w działania w celu pozyskania pomocy finansowej Unii Europejskiej w ramach instrumentu "Security Action for Europe (SAFE)", przedłożoną przez Ministra Obrony Narodowej" - napisano w komunikacie po posiedzeniu rządu.
Dodano, że wykorzystanie przez Polskę środków w ramach SAFE może stanowić alternatywne i tańsze - w stosunku do emisji obligacji Skarbu Państwa - źródło finansowania zakupów na rzecz polskiego wojska. KPRM przypomniała, że instrument SAFE jest jednym z filarów planu KE "ReArm Europe", mającym uruchomić środki z unijnego budżetu do wsparcia i przyspieszenia krajowych inwestycji w przemysł obronny. Dodano, że SAFE to program pożyczkowy na kwotę do 150 mld euro, a pożyczki będą gwarantowane przez budżet UE.
Po posiedzeniu Rady Ministrów, rzecznik rządu Adam Szłapka podkreślał znaczenie systemu. "To jest gigantyczny sukces Polski i polskiej prezydencji, to jest 150 miliardów euro na obronność" - podkreślił rzecznik rządu, wyjaśniając, że program ten jest uzupełnieniem NATO, a nie jego konkurencją.
CIR poinformował, że w związku z zagrożeniem ze strony Rosji, Unia Europejska i państwa członkowskie muszą natychmiast i na dużą skalę zwiększyć wysiłki na rzecz inwestowania w swoje zdolności obronne i przemysłowe. W odpowiedzi na te wyzwania Komisja Europejska przedstawiła pięciofilarowy plan pod nazwą "ReArm Europe". Jak wyjaśniło CIR, jednym z jego kluczowych elementów jest Instrument na rzecz Zwiększenia Bezpieczeństwa Europy (SAFE), którego celem jest uruchomienie środków z budżetu Unii Europejskiej w celu wsparcia i przyspieszenia krajowych inwestycji w europejski przemysł obronny. SAFE to instrument pożyczkowy o wartości do 150 miliardów euro.
Pożyczki udzielane w ramach SAFE będą gwarantowane przez budżet UE. Instrument ten ma umożliwić szybkie wsparcie państw członkowskich w realizacji pilnych i dużych inwestycji w produkty pochodzące z europejskiego sektora obronnego. CIR podkreślił również, że mechanizmy wbudowane w SAFE mają prowadzić do wykorzystania efektów skali, co pozwoli państwom UE na dokonywanie wspólnych zakupów po niższych kosztach jednostkowych.
Już na na wiosnę 2025 wskazywano, że pożyczki w ramach instrumentu SAFE to element strategii zasadniczego wzmocnienia obronności UE do 2030 roku, przedstawionej m.in. w opublikowanej w marcu tzw. białej księdze UE. "Im więcej Unia wyda na polskie wojsko, szwedzkie, fińskie, litewskie, łotewskie, estońskie, naszych sojuszników, tym będziemy bezpieczniejsi i nasza granica będzie bezpieczniejsza. Im więcej Europa wyda na Tarczę Wschód, na fortyfikacje, systemy dronowe i antydronowe, tym będziemy bezpieczniejsi" - mówił wówczas wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.
Agata Jaroszewska