"Uproszczenie procedur, skrócenie kolejek". Rząd zapowiada zmiany w służbie zdrowia

Rząd zapowiada przyspieszenie cyfryzacji ochrony zdrowia. Adam Szłapka ogłosił, że od 2026 roku pacjenci będą mogli korzystać z centralnej, elektronicznej rejestracji na wizyty lekarskie, co ma skrócić kolejki i uprościć procedury. To część szerokiego pakietu zmian obejmujących też wsparcie dla przemysłu obronnego, uproszczenia inwestycyjne oraz przygotowania do kolejnego budżetu UE na lata 2028–2034.

Po posiedzeniu Rady Ministrów w piątek 25 lipca rzecznik rządu Adam Szłapka przedstawił najważniejsze decyzje i plany rządu. Wśród najistotniejszych kwestii znalazła się cyfryzacja służby zdrowia - rząd wprowadza centralną rejestrację pacjentów, która ma ułatwić i przyspieszyć dostęp do lekarzy, przede wszystkim w takich dziedzinach jak kardiologia oraz profilaktyka nowotworowa. Ponadto Szłapka mówił o ogromnym sukcesie Polski w negocjacjach unijnych dotyczących funduszu "Security for Europe", który przyniesie krajowi nawet 150 miliardów euro na rozwój obronności i nowoczesnych technologii. Rząd zapowiedział też uproszczenia w planowaniu przestrzennym i wsparcie dla rybaków z Bałtyku, a także odniósł się do negocjacji nowego, rekordowego budżetu UE. 

Reklama

Spotkanie rządu po rekonstrukcji, są pierwsze decyzje

Rząd Donalda Tuska po rekonstrukcji odbył pierwsze posiedzenie. Po godzinie 12:00 rzecznik Rady Ministrów zorganizował konferencję prasową. Adam Szłapka ogłosił między innymi to, że Polacy już niedługo będą mogli korzystać z Centralnej Rejestracji Pacjentów i przynosi to ze sobą nowe standardy opieki zdrowotnej.

"Od 2026 roku pacjenci, którzy pierwszy raz zgłoszą się na świadczenie opieki zdrowotnej, będą mogli łatwiej i szybciej umówić się na wizytę do lekarza" - mówił rzecznik rządu. Centralna elektroniczna rejestracja będzie dostępna przez Internetowe Konto Pacjenta oraz bezpośrednio u świadczeniodawcy, osobiście, telefonicznie lub mailowo. Celem jest uproszczenie procedur i skrócenie kolejek. System obejmie początkowo świadczenia w zakresie kardiologii oraz profilaktyki raka piersi i szyjki macicy.

Szłapka podkreślił, że Polska jest jednym z najbardziej zaawansowanych państw europejskich pod względem informatyzacji służby zdrowia, ale dąży do dalszego usprawnienia tych procesów.

Program "Security for Europe" - ogromne wsparcie dla polskiej obronności

Adam Szłapka podczas konferencji po posiedzeniu rządu przypomniał o dużym sukcesie w kwestii wydatków na obronność. Zwrócił uwagę na program Security Action for Europe (SAFE). "To jest gigantyczny sukces Polski i polskiej prezydencji, to jest 150 miliardów euro na obronność" - podkreślił rzecznik rządu, wyjaśniając, że program ten jest uzupełnieniem NATO, a nie jego konkurencją. Wzmocnienie przemysłu obronnego Unii Europejskiej, w tym inwestycje w technologie kosmiczne, będzie miało pozytywny wpływ na całą gospodarkę.

Rzecznik zwrócił uwagę, że technologie powstałe dla przemysłu obronnego czy kosmicznego - takie jak internet, mikroprocesory czy kuchenka mikrofalowa - znacząco wpływają na codzienne życie i rozwój innowacji. Rzecznik podkreślił rosnące znaczenie Polski w Unii. "Nasz dochód narodowy w 2004 roku to było 50 proc. dochodu Unii Europejskiej. Teraz to jest 80 proc. Im Polska będzie bogatsza, tym więcej korzyści będzie mogła uzyskać z tych środków" - mówił Adam Szłapka podczas konferencji.

Uproszczenia dla inwestorów i wsparcie dla rybaków

Rada Ministrów przyjęła także projekt zmian w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, który ma ułatwić współpracę samorządów z inwestorami i skrócić procedury inwestycyjne. Ponadto rząd przeznaczy 50 milionów złotych na pomoc dla rybaków z 98 jednostek, którzy odczuwają skutki unijnego zakazu połowu dorsza na Bałtyku. Pomoc ma umożliwić im dalsze funkcjonowanie mimo ograniczeń związanych z ochroną środowiska.

Adam Szłapka wskazał także, że na posiedzeniu pojawił się Piotr Serafin, który zrelacjonował temat budżetu Unii Europejskiej i historycznego dla Polski podziału środków finansowych. "Utrzymany jest priorytet, czyli wysokość bezpośrednich dopłat dla rolników i wsparcia dla regionów biedniejszych" - zaznaczył rzecznik rządu, dodając, że zmienia się struktura budżetu na korzyść inwestycji w innowacyjność i obronność. Piotr Serafin szerzej na temat unijnego budżetu i korzyści dla Polski mówił dzień wcześniej, czyli w czwartek (24.07.) podczas sejmowej komisji.

Agata Jaroszewska

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rząd | Rada Ministrów | Adam Szłapka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »