Wybory prezydenckie. Tak trzeba zrobić, jeśli pomyliłeś się w trakcie głosowania

W niedzielę, 1 czerwca odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich 2025. Organizuje się ją, ponieważ podczas I tury żaden z kandydatów nie otrzymał ponad 50 proc. głosów. Podczas głosowania lepiej nie zmieniać zdania, gdyż komisja wyborcza wydaje tylko jedną kartę do głosowania. Nie ma znaczenia czy doszło do pomyłki, czy wyborca się rozmyślił.

W niedzielę, 18 maja odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Do urn poszło 67,31 proc. uprawnionych do głosowania obywateli Rzeczpospolitej. Ponieważ żaden z kandydatów w wyborach nie uzyskał ponad 50 proc. głosów, w niedzielę, 1 czerwca odbędzie się II tura. Lokale wyborcze zostaną otwarte o godz. 7:00, a zamknięte o godz. 21:00. 

Przedłużone głosowanie i wybory poza miejscem zamieszkania. Jak to wygląda?

W wyniku nadzwyczajnych okoliczności PKW może zdecydować o przedłużeniu głosowania w danym lokalu wyborczym - np. jeśli doszło do nieplanowanej przerwy w pracy komisji. O godz. 21:00 Polacy poznają wyniki exit poll - czyli wyniki wstępnego sondażu wyborczego. Na podstawie exit poll podaje się pierwsze przybliżone wyniki wyborów. Oficjalne wyniki PKW poda po zliczeniu głosów. 

Reklama

Głosować w wyborach można jedynie w miejscu stałego zameldowania. Jeśli w dniu głosowania wyborca przebywa w innej miejscowości, konieczne jest uzyskanie zaświadczenia o prawie do głosowania lub dopisanie się do spisu wyborców. Wniosek można złożyć poprzez stronę gov.pl lub osobiście w urzędzie gminy.

Wybory prezydenckie 2025. Czy można dostać drugą kartę do głosowania?

Idąc do lokalu wyborczego, należy wziąć ze sobą ważny dokument tożsamości i okazać go członkom komisji przed wydaniem karty do głosowania. Następnie wyborca jest proszony o złożenie podpisu na spisie wyborców, co jest potwierdzeniem otrzymania karty wyborczej. 

Jak stanowi Kodeks wyborczy: "Na karcie do głosowania zamieszcza się informację o sposobie głosowania oraz warunkach ważności głosu". Lepiej dobrze zapoznać się z instrukcją do głosowania, gdyż Kodeks wyborczy nie przewiduje sytuacji uzyskania drugiej karty do głosowania np. w przypadku, gdy wyborca się rozmyślił i chciał oddać głos na innego kandydata.

Komisja wyborcza nie może też niczego dopisywać na karcie. Jeśli postawiło się "X" przy niewłaściwym kandydacie, a nie chcemy oddać na niego swojego głosu, można zrobić tylko jedno - postawić "X" także przy drugim. W takiej sytuacji głos będzie nieważny - żaden z kandydatów go nie otrzyma.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wybory prezydenckie 2025 | głosowanie | karta do głosowania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »