Trzy warianty euroobligacji
W strefie euro wraca temat emisji wspólnych obligacji. Jak donosi niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" na ich wprowadzenie coraz mocniej naciska Komisja Europejska. Zdaniem Jose Barroso tylko obligacje emitowane wspólnie przez kraje strefy euro pozwolą opanować kryzys zadłużenia w Europie.
Dlatego w środę szef komisji przedstawi trzy modele euroobligacji. Z informacji "Sueddeutsche Zeitung" wynika, że dzień później nad ich wprowadzeniem będą dyskutować kanclerz Niemiec, prezydent Francji i premier Włoch. Gazeta przypomina, że Niemcy mówią obligacjom stanowcze "nie".
Berlin uznaje je bowiem za karę, dla krajów które dbały o swoje budżety i trzymały w ryzach zadłużenie. Jose Barroso wierzy jednak, że Angela Merkel zmieni zdanie. Już widać bowiem, że Europejski Fundusz Stabilizacji Finansowej, nawet po powiększeniu, nie pomoże tak dużym krajom jak Włochy, Hiszpania czy Francja. Wspólne europejskie obligacje pozwoliłyby krajom w finansowych tarapatach na tańsze pożyczanie pieniędzy. Automatycznie oznaczałoby to jednak większe koszty dla krajów o najwyższej wiarygodności kredytowej. Właśnie takich jak Niemcy.