Kiedy przypada Boże Ciało? Będzie kolejny długi weekend w maju?

W tym roku maj to miesiąc długich weekendów. Po majówce, która już dała nam przedsmak lata, Boże Ciało otwiera drugą szansę na przedłużony wypoczynek. W 2024 roku święto to tradycyjnie wypada 60 dni po Wielkanocy, czyli 30 maja, dając nam perfekcyjną okazję do wzięcia jednego dodatkowego dnia urlopu i cieszenia się czterodniowym weekendem. Przybliżamy historię świętą Bożego Ciała i wyjaśnimy, od kiedy jest dniem wolnym od pracy.

Boże Ciało – kiedy wypada w tym roku?

W 2024 roku święto Bożego Ciała, które jest znane również jako Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, wypada w czwartek 30 maja. Zalicza się je do świąt ruchomych i obchodzi 60 dni po Wielkanocy, dlatego każdego roku jego data się zmienia.

Historia święta Bożego Ciała sięga XIII wieku. Święto to zostało ustanowione w odpowiedzi na objawienia, które miała błogosławiona Julianna z Cornillon. Według tradycji, około roku 1207, jako szesnastoletnia dziewczyna, doświadczyła pierwszych wizji, które początkowo były niejasne. Chrystus miał się jej ukazać w 1245 roku, domagając się ustanowienia święta Eucharystii w pierwszy czwartek przypadający po święcie Trójcy Świętej.

Reklama

Biskup Robert z Liège odpowiedział na te objawienia, ustanawiając święto Bożego Ciała w 1246 roku dla swojej diecezji i zainicjował pierwszą procesję eucharystyczną. Jednakże wkrótce potem Julianna została oskarżona o herezję, a święto przestało być obchodzone. Sytuacja zmieniła się po cudzie eucharystycznym w Bolsenie w 1263 roku, kiedy to podczas mszy świętdj kapłan dostrzegł, że z konsekrowanej hostii zaczęły spływać krople krwi. Papież Urban IV pod wpływem tych wydarzeń zdecydował o umieszczaniu chusty poplamionej krwią w katedrze w Orvieto i ustanowieniu święta Bożego Ciała jako ogólnokościelnego w 1264 roku.

Święto Bożego Ciała zawsze wypada w czwartek, ponieważ nawiązuje do Wielkiego Czwartku - dnia, w którym według tradycji chrześcijańskiej Jezus Chrystus podczas Ostatniej Wieczerzy ustanowił sakrament Eucharystii. To właśnie wtedy miało miejsce pierwsze przemienienie chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa. Ponadto według objawień Julianny z Cornillon, Jezus wyraźnie wskazał, że święto powinno być obchodzone w czwartek. Dlatego też Boże Ciało jest obchodzone 60 dni po Wielkanocy, w czwartek po niedzieli Trójcy Świętej, co podkreśla związek tego święta z Eucharystią i sakramentem Kapłaństwa.

Czy Boże Ciało to dzień wolny od pracy?

Święto Bożego Ciała zostało ustanowione dniem wolnym od pracy na podstawie ustawy o dniach wolnych od pracy z 18 stycznia 1951 roku. Zgodnie z nią oprócz niedziel dni wolne od pracy obejmują również święta takie jak Boże Ciało.

To święto ma szczególne znaczenie w tradycji katolickiej, ponieważ jest to czas publicznego wyznania wiary i uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. W Polsce w tym dniu odbywają się procesje eucharystyczne na ulicach miast oraz wsi.

Czy Boże Ciało to kolejna szansa na długi weekend w maju?

W maju 2024 roku istnieje dwukrotna szansa na wydłużenie weekendu. Pierwsza możliwość pojawiła się podczas majówki, która mogła trwać nawet 9 dni, jeśli urlop został odpowiednio zaplanowany. Drugą szansą są obchody uroczystości Bożego Ciała. Jeżeli zdecydujemy się wziąć kilka dodatkowych dni wolnego 27, 28, 29 i 31 maja, będziemy mogli się cieszyć 9-dniowym urlopem, od soboty 25 maja do niedzieli 2 czerwca

Jeśli jednak nie potrzebujemy aż tak długiego urlopu, to biorąc dodatkowy dzień wolnego w piątek 31 maja, może cieszyć się czterodniowym weekendem, trwającym od czwartku 30 maja do niedzieli 2 czerwca

Boże Ciało jest jednym z 13 świąt ustawowo wolnych od pracy i nauki w Polsce. Jest to również święto nakazane w Kościele katolickim, co oznacza, że wierni są zobowiązani do uczestnictwa w mszy świętej w tym dniu.

Kolejna szansa na długi weekend pojawi się 15 sierpnia 2024. Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przypada w czwartek, dlatego biorąc dodatkowy dzień wolnego 16 sierpnia, znów będziemy mogli cieszyć się czterodniowym weekendem od czwartku do niedzieli.

Przeczytaj również:

35 dni urlopu wypoczynkowego? Chcą też wolnego dla przedsiębiorców

Uważaj na komunijne prezenty. Możesz znaleźć się pod lupą skarbówki

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2024 r. Kiedy pracodawca musi wypłacić?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Boże Ciało | długi weekend
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »