„Barometr sektorowy 2023”: prognozy i podsumowania ekspertów Banku Pekao S.A.

„Barometr sektorowy 2023” to przygotowane przez ekspertów Banku Pekao S.A. szczegółowe podsumowanie ubiegłego roku, rysujące jednocześnie prognozy na przyszłość. Raport zawiera m.in. przekrojowe zestawienia, diagnozujące bieżącą sytuację dla poszczególnych branż oraz perspektywy dla dużych sektorów polskiej gospodarki. Jak zaznaczają autorzy opracowania, 2023 r. dla polskich przedsiębiorców będzie wyjątkowo trudny.

Prezentacja partnera

Raport "Barometr sektorowy 2023" to z jednej strony skrupulatne podsumowanie minionych 12 miesięcy, z drugiej - poparte twardymi danymi prognozy na rok bieżący dla największych sektorów polskiej gospodarki. To rolnictwo, przetwórstwo przemysłowe, górnictwo i sektor użyteczności publicznej, budownictwo, handel i naprawy, transport i logistyka oraz pozostałe usługi. Jak zaznaczają twórcy raportu, Krzysztof Mrówczyński, Paweł Kowalski oraz Grzegorz Rykaczewski, po mocno nietypowym okresie dla polskiej gospodarki, jakim był ubiegły rok, czeka nas kolejny trudny okres.

Reklama

2022 r. vs. 2023 r., czyli podsumowania oraz prognozy

Eksperci Banku Pekao S.A. w raporcie "Barometr sektorowy 2023" uznają 2022 r. za nietypowy czas dla polskiej gospodarki. Zdaniem autorów, przebiegał on pod "dyktando wyhamowania ilościowego wzrostu sprzedaży, widocznego zwłaszcza w drugim półroczu". Jednocześnie był to okres wysokiej inflacji, utrzymujących się wysokich marż i potężnej presji kosztowej.

Z kolei 2023 r. w opinii fachowców Banku Pekao S.A. dla polskich przedsiębiorstw będzie równie trudny, o ile nie trudniejszy. Dlaczego? Przede wszystkim z uwagi na słabość popytu w kraju i za granicą. Dobrym prognostykiem pozostają natomiast zniżkujące notowania wielu surowców.

Mimo braku danych za czwarty kwartał, w roku ubiegłym każdy z głównych obszarów gospodarki odnotował ponadprzeciętne wyniki finansowe. Warto jednak dodać, iż wystąpiły pierwsze symptomy pogarszającej się sytuacji - zwłaszcza w przemyśle.

Jednym z kluczowych aspektów była wojna w Ukrainie, która doprowadziła m.in. do zawirowań podażowych oraz popytowych, a tym samym - do spowolnienia gospodarczego. Wśród innych czynników eksperci Banku Pekao S.A. wymieniają rekordowe notowania cen surowców.

Rolnictwo i przetwórstwo przemysłowe

Zdaniem autorów raportu, w przyszłym roku w rolnictwie utrzymają się stosunkowo dobre warunki - w porównaniu do lat poprzednich. Pewnemu pogorszeniu może natomiast ulec sytuacja upraw rolnych (m.in. zboża czy rzepaku) oraz producentów mleka.

W przypadku przetwórstwa przemysłowego - nie ma zbyt wielu przesłanek do optymizmu. Dlaczego? Głównie ze względu na słabnący popyt oraz spore obciążenie kosztowe dla części komponentów.

W najtrudniejszej sytuacji, zdaniem analityków Banku Pekao S.A., znajdą się branże produkujące konsumpcyjne dobra trwałe, czyli np. branża drzewno-meblarska czy produkcja RTV/AGD. Dodatkowym utrudnieniem będą ponadto wysokie koszty kredytów.

Górnictwo i energetyka

2022 r. w górnictwie i energetyce zgodnie oceniany jest jako dobry. Niestety, 2023 r. będzie dużo trudniejszy. Wpłynie na to m.in. spadek rynkowych cen surowców energetycznych i metali (co może doprowadzić do erozji marż), presja kosztowa oraz ograniczone możliwości rekompensaty za pomocą wyższych cen usług.

Korzystne perspektywy kształtują się z kolei przed sektorem gospodarki odpadowej, również dlatego, iż sprzyja jej szeroko rozumiana polityka klimatyczna.

Budownictwo oraz handel i naprawy

Budownictwo w najbliższej przyszłości będzie musiało zmierzyć się z efektami załamania popytu na krajowym rynku mieszkaniowym. W opinii ekspertów Banku Pekao S.A. oznacza to spore trudności. Twarde lądowanie, po bardzo dobrym 2022 r., czeka zwłaszcza specjalistyczne firmy budowlane, które będą musiały zmierzyć się z osłabionym popytem gospodarstw domowych na usługi remontowe.

Pogorszenie koniunktury związane z wyhamowaniem popytu konsumpcyjnego autorzy raportu "Barometr sektorowy 2023" przewidują także dla sektora handlu i naprawy. Sektor ten powinien jednak poradzić sobie dobrze nawet w trudniejszym okresie.

Transport i logistyka

Transport i logistyka to sektor, który bywa nazywany barometrem koniunktury, gdyż pozostaje obszarem niezwykle podatnym na zmiany w otoczeniu makroekonomicznym. Rosnące koszty pracy i cen energii oraz nie zawsze korzystne regulacje unijne przekładają się na silną presję kosztową i spadek konkurencyjności.

Jeśli chodzi o pozostałe usługi, wyraźnie rysującym się trendem jest spowolnienie gospodarcze, wzrost kosztów życia i kredytów. Najsilniej odczują to usługi skierowane do gospodarstw domowych, czyli m.in. zakwaterowanie, gastronomia czy turystyka. Najlepsze prognozy dotyczą natomiast sektora komunikacji i informacji - przede wszystkim z uwagi na dynamicznie postępującą cyfryzację i automatyzację działalności.

Pełna wersja raportu dostępna jest na stronie: Analizy przekrojowe - Bank Pekao S.A., a pozostałe analizy znajdziemy na stronie: Analizy makroekonomiczne - Bank Pekao S.A.

Prezentacja partnera

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »