Kiedy będzie można sprawdzić, ile zarobimy netto po zmianach? Padła dokładna data
Od jutra pracujący na etacie oraz na umowie zlecenie będą mogli sprawdzić jaka będzie ich pensja na rękę po zmianach podatkowych, które wchodzą właśnie w życie. Kalkulatory dla osób na kilku umowach czy emerytów pojawią się później, a dla przedsiębiorców ma być udostępniony na początku sierpnia.
Od 1 lipca wchodzą w życie zmiany podatkowe, które mają uporządkować chaos jaki wywołał wprowadzony w styczniu tzw. Polski Ład. W ramach porządkowania systemu zlikwidowana jest tzw. ulga dla klasy średniej, a zamiast niej obniżona jest stawka podatku z 17 do 12 proc.
Efekt zmian dla poszczególnych podatników zależy od wielu czynników, w tym m.in. od wysokości wynagrodzenia. Zmiany wchodzą w życie w trakcie roku podatkowego, a to oznacza, że muszą być korzystne lub neutralne dla podatników (w stosunku do wprowadzonych w styczniu).
Czytaj również: Polski Ład 2.0. Obniżka PIT to mniejsze zachęty do wpłacania na IKZE
Wielu podatników na zmianach zyska już w lipcu. Niektórzy zapłacą jednak wyższe zaliczki na PIT od lipca. Wzrost wysokości zaliczki oznacza spadek miesięcznego wynagrodzenia na rękę. Nie oznacza to jednak straty w rozliczeniu rocznym.
Ministerstwo Finansów tłumaczy, że wyższe zaliczki na PIT będą dotyczyć:
- Podatników, którzy nie złożyli PIT-2 przy zarobkach do 12 800 zł/msc. brutto
- Podatników zatrudnionych na umowę o pracę, którzy złożyli PIT-2 przy zarobkach od 10 300 do 12 800 zł/msc. brutto - w ich przypadku zaliczki wzrosną maksymalnie o 60 zł.
- Mundurowych przy zarobkach od ok. 8 900 do 12 800 zł/msc. brutto
- Emerytów (kwota wolna stosowana przez ZUS z mocy ustawy) z emeryturą od ok. 9 400 do 12 800 zł/msc. brutto.
- Zleceniobiorców (którzy nie mają jeszcze w 2022 r. możliwości złożenia PIT-2) przy zarobkach do 12 800 zł/msc. brutto.
- Podatników, którzy osiągają dochody z więcej niż jednego źródła (tzw. zbieg umów) - w tym przypadku zaliczka wzrośnie w tym źródle dochodu, w którym podatnik nie ma złożonego PIT -2.
Każdy będzie mógł sprawdzić ile dostanie na rękę na nowych zasadach oraz czy zyskuje czy traci w stosunku 2021 roku. Wiceminister finansów Artur Soboń mówił w czwartek, że od strony informatycznej będzie to zupełnie inny poziom niż wcześniej udostępniane kalkulatory. - Mam nadzieję, że będą wykorzystywane przez podatników nie tylko teraz z ciekawości, ale także przez kolejne lata - mówił wiceminister finansów.
krześ
Zobacz również: