Podatki 2022. Kolejna rewolucja, PIT spadnie do 12 proc.

Likwidacja ulgi dla klasy średniej, obniżenie stawki podatkowej 17 proc. na 12 proc. i zmiany w rozliczaniu składek zdrowotnych dla przedsiębiorców - takie są założenia zmian w Polskim Ładzie, które od 1 lipca 2022 r. planuje wdrożyć rząd. - Wojna przekłada się na wyższą inflację, to są trudne czasy i na te trudne czasy przygotowujemy kolejne elementy tarczy antyputinowskiej - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

- Rosja prowadzi okrutną wojnę. Pokonanie gospodarczo Rosji oznacza również ogromne sankcje nałożone na Rosję, ale te sankcje mają też wpływ na Europę. Jest on jednocześnie niedobry dla portfeli zwykłych obywateli. Naciskamy na sankcje w obszarze ropy i gazu, widzimy co dzieje się na rynkach - ceny bardzo mocno rosną - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki i podkreślił, że portfele m.in. Polaków są drenowane. - Ukraina jest ważnym eksporterem pszenicy. To oznacza, że wojna przekłada się na wyższą inflację cen żywności również - dodał.

Reklama

Jak podkreślił: czynniki te bardzo poważnie wpływają na polską gospodarkę. - To są trudne czasy i mogą nadejść jeszcze trudniejsze. Na te trudne czasy przygotowujemy kolejne elementy tarczy "antyputinowskiej", które mają chronić przed skutkami wojny - powiedział szef rządu.

Uproszczenie systemu podatkowego, obniżenie stawki podatku PIT z 17 proc. do 12 proc. dla podatników na skali oraz likwidacja problematycznej ulgi dla klasy średniej.  Kwota wolna 30 tys. zł i drugi próg na poziomie 120 tys. zł zostają. Przedsiębiorcy będą mogli odliczyć składkę zdrowotną, ale do określonych limitów. Takie zmiany podatkowe chce wprowadzić rząd od lipca 2022 roku. 

Od dziś do 2 kwietnia mają trwać konsultacje społeczne proponowanych zmian.

- Te czasy wymagają odważnych decyzji - zauważył premier Morawiecki. - Nasze kolejne kroki mają przynajmniej do pewnego stopnia złagodzić skutki wojny - dodał.

Morawiecki wskazał, że do konsultacji kierowany jest projekt obniżki podatków: PIT z 17 do 12 proc. - To jest ten próg dla wszystkich osób płacących na skali podatek: zarówno emeryci, jak i osoby pracujące na umowie o pracę, bez żadnych warunków, haczyków - zapowiedział szef rządu. Oprócz tego do kwoty 8700 zł dla rozliczających się na liniowej stawce 19 proc. będzie można zaliczyć składkę zdrowotną w koszty.

- Zakładamy możliwość pełnego rozliczania się samotnego rodzica z dzieckiem. Kończymy z rozwiązaniem, które było krytykowane, pewnie słusznie, z ulgą dla klasy średniej. Od 1 lipca chcemy z niej zrezygnować. Organizacje pożytku publicznego martwią się przy tego typu zmianach, że nie otrzymają 1 proc. wsparcia - dziś im wszystkim chciałbym podziękować za wspaniałe dzieło w kontekście przyjęcia uchodźców z Ukrainy - a aby nie było straty, wprowadzimy mechanizm osłonowy z 1-proc. podatkiem na rzecz organizacji pożytku publicznego - wyjaśnił premier Morawiecki. - Naprawiony system podatkowy daje nam przestrzeń dla tego typu zmian - podkreślił.

Premier powiedział, że w ramach odpowiedzialnej polityki budżetowej: "proponujemy pozostawienie więcej pieniędzy w portfelach Polaków". - Dostałem dane, że w tych sieciach, które nie wycofały się z Rosji - spadły obroty w Polsce. Ludzie lepiej rozumieją, czasem lepiej niż firmy, że przyzwoitość nakazuje czasami podjęcie działań, które oznaczają straty. Wszyscy chcemy żeby na Ukrainie zakończyła się wojna, zwycięsko dla Ukraińców. W Polsce będziemy robić wszystko, aby łagodzić skutki wojny, aby tarcza antyputinowska dawała oddech - dodał Morawiecki.


Artur Soboń, wiceminister finansów zauważył, że zmiany podatkowe zaprezentowane dzisiaj rząd chciałby poddać ocenie: księgowych, dostawców systemów informatycznych, z przedsiębiorcami, związkami.

- Wszystkie uwagi będziemy traktować bardzo serio. Traktuję ten dialog, który dzisiaj się rozpoczyna, niezwykle poważnie i proszę o wskazywanie nam tych uwag, rzeczy na które powinniśmy zwrócić uwagę. Projekt ma charakter powszechny. Jest to projekt systemowy, tak aby rozwiązania, które zostały przyjęte w systemie podatkowym jako korzystne dla podatników - utrzymać - mówił Soboń, wskazując na kwotę wolną do 30 tys. zł i podwyższony próg podatkowy.

Jak się wyraził: "rozwiązania, które wywoływały kontrowersje" będą zastąpione nowymi. - Wszystkie te zmiany, które przeprowadzamy są albo korzystne albo neutralne dla podatników. Nie ma sytuacji, w które podatnicy - w stosunku do obowiązującego systemu podatkowego - stracą. Jeden na tysiąc podatników może potencjalnie być osobą, dla której zbieg ulgi dla klasy średniej z innymi, byłby bardziej korzystny - wskazał Soboń. I jak dodał: wtedy w rozliczeniu podatków ta korzyść zostanie uwzględniona. - Dzisiaj rozpoczynam spotkania. Każdego dnia będziemy odbywali po to, aby wypracować najlepsze rozwiązania - dodał.

Wspólne rozliczanie się samotnych rodziców z dzieckiem, zwiększony dochód dla dziecka - dwunastokrotność renty rodzinnej, preferencje dla podatników na zasiłku macierzyńskim, rozwiązania korzystne dla rodzin - wymienił kolejne zmiany Soboń.

- Chcemy aby ten system działał od 1 lipca tego roku. Przed nami bardzo intensywna praca. Mówimy o systemie podatkowym, który będzie obowiązywać na rok 2023 r. - mówił Soboń podkreślając, że nie są to rozwiązania na "chwilę". Wyraził także nadzieję, że w kwietniu odpowiednie przepisy zostaną przyjęte przez Radę Ministrów, a pod koniec kwietnia przez Sejm.

Ile będą kosztować budżet państwa proponowane zmiany podatkowe?

- To będą koszty, które zostaną rozłożone na rok 2022 i 2023. Jest to kwota w sumie 15 mld zł - wskazał wiceminister Soboń. - Zakładamy w różnych scenariuszach makro, że może to doprowadzić do zwiększenia deficytu budżetowego o ok. 0,5 pkt proc. - dodał szef rządu.

Zmiana stawki PIT z 17 proc. do 12 proc. - zmiana dla 25 mln podatników

Dla podatników na skali podatkowej emerytów, rencistów, pracowników, zleceniobiorców, przedsiębiorców.

Rząd planuje niższą stawkę podatku dla zarabiających do 120 tys. zł. Jak wskazuje, to oznacza obniżenie podatku o prawie 1/3 albo 29,4 proc.

Według rządu, po zmianach od 1 lipca 2022 r. prawie 15,2 mln podatników nie zapłaci podatku.

Ulga dla klasy średniej do likwidacji

Rząd rezygnuje z tzw. ulgi dla klasy średniej - wprowadzi też ustawową gwarancję, że zmiany dla podatników będą albo neutralne albo korzystne (w ciągu roku nie mogą wejść w życie zmiany niekorzystne dla podatników).

Zaliczka na PIT

Rząd chce zmienić zasady, na jakich podatnicy uwzględniają kwotę zmniejszającą zaliczkę na PIT.

Przy zbiegu kilku umów podatnik będzie mógł upoważnić maksymalnie 3 płatników (pracodawców, zleceniodawców, ZUS) do zmniejszania zaliczek na PIT (3600 zł): 

  • 300 zł miesięcznie przy 1 umowie, 
  • po 150 zł przy dwóch umowach, 
  • po 100 zł przy trzech umowach.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców - zmiana dla 1,4 mln podatników

Rozliczenie składki zdrowotnej będzie dotyczyć przedsiębiorców na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej.

Roczne limity:

  • 8,7 tys. zł dla liniowców (pomniejszenie dochodu)
  • 50 proc. zapłaconych składek dla ryczałtowców (pomniejszenie przychodu)
  • 19 proc. zapłaconej składki - dla podatników na karcie (pomniejszenie podatku)

 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »