Salony piękności: Najważniejsze mycie rąk
Przychodzenie na umówioną godzinę, obowiązek noszenia maseczki i zakaz używania telefonu komórkowego - to podstawowe zasady obowiązujące od 18 maja w salonach fryzjerskich i kosmetycznych. Resort rozwoju - autor tych zaleceń podkreśla, że najważniejszym z nich jest częste mycie rąk.
Jak informowała wcześniej Interia, od poniedziałku pracę wznowią salony fryzjerskie i kosmetyczne. Ponieważ zakazano używania poczekalni, wizytę trzeba umawiać wcześniej, telefonicznie lub online. W jej trakcie klient nie może używać ani nawet wyjmować telefonu komórkowego. A po zakończeniu - obsługa musi zdezynfekować narzędzia a także powierzchnie dotykowe, m.in. klamki, poręcze, włączniki, uchwyty i oparcia krzeseł.
Klienci i obsługa zostali zobowiązani do noszenia maseczek, gogli lub przyłbic (u fryzjera, a w salonie kosmetycznym - o ile zabieg na to pozwala). Ministerstwo Rozwoju apeluje aby - gdy jest to możliwe - używać ręczników jednorazowych. Jeśli nie, ręczniki, peleryny fryzjerskie i fartuchy używane w salonach kosmetycznych powinny zostać uprane w co najmniej 60 stopniach Celsjusza.
Przed przyjściem do pracy, pracownicy salonów muszą mierzyć sobie temperaturę i mają prawo odmowy udzielenia usługi osobie z objawami koronawirusa. Każdy wchodzący, który nie ma założonych jednorazowych rękawiczek, musi odkazić ręce, a jeśli nie posiada maseczki, salon powinien mu ją zaoferować, bezpłatnie bądź nie.
Z salonów kosmetycznych znikną testery preparatów a wielorazowe akcesoria, w miarę możliwości, zostaną zastąpione jednorazowymi. Będzie w nich mogło przebywać tylu klientów, ile jest miejsc pracy. Stanowiska muszą oddzielać co najmniej 2 metry, a w przypadku braku możliwości zapewnienia zalecanej odległości, resort rozwoju rekomenduje zainstalowanie ekranów ochronnych, przepierzeń albo ścianek. Aby oddzielić personel od klienta dodatkowe przepierzenia można zastosować na stanowiskach manicure.
Za jedną z najważniejszych kwestii w zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa w salonach fryzjerskich i kosmetycznych resort rozwoju uznał utrzymywanie czystości rąk. Dlatego w opracowanych wskazówkach zaleca mycie rąk:
o przed i po pracy z klientem,
o po dotykaniu banknotów/kart kredytowych, klamek itp,
o przed dotykaniem ust, nosa czy oczu,
o po zanieczyszczeniu rąk wydzieliną z dróg oddechowych, np. w przypadku kasłania, kichania,
o przed i po skorzystaniu z toalety,
o przed wejściem do pomieszczenia dla personelu,
o przed i po posiłku, spożywaniu napojów.
“Noszenie rękawiczek nie może zastępować mycia rąk" - zapewniają autorzy wskazówek i zachęcają pracowników salonów do dezynfekcji dłoni przy kliencie, “aby pokazać mu, że traktujesz higienę priorytetowo" - czytamy we wskazówkach MR.
Jak poinformowała w sieciach społecznościowych wiceminister rozwoju Olga Semeniuk, przy opracowaniu zasad działania salonów kosmetycznych i fryzjerskich MR uwzględniło "30 tys. zdań i komentarzy ekspertów z branży beauty". Luzowanie obostrzeń związanych z koronawirusem rozpoczęło się 20 kwietnia. Rozpoczynająca się w poniedziałek faza jest trzecią i przedostatnią.
W niedzielę, 3 maja, zakończył się pierwszy etap odmrażania. Pozwolono w nim na wchodzenie do lasów i parków a w sklepach na przebywanie więcej niż wcześniej osób. Można też odwiedzać cmentarze, a do udziału w uroczystościach pogrzebowych dopuszczono 50, a nie jak przedtem - pięć osób. W weekendy zniesiono godziny dla seniorów a starszym dzieciom, od 13. roku życia, pozwolono na samodzielne poruszanie się po ulicach.
Od poniedziałku, 4 maja do niedzieli 17 maja trwać będzie II etap. Zgodnie z zapowiedziami rządu, zostały otwarte hotele, hostele, schroniska i miejsca noclegowe. Można wybrać się do muzeum i galerii, wypożyczyć książkę w bibliotece, zrobić zakupy w sklepie budowlanym i meblarskim. Pracę rozpoczęły także galerie handlowe, mimo że miały ruszyć dopiero w III etapie.
Potrzebujący pomocy mogą liczyć na rehabilitację, a od 6 maja - pracujący rodzice na pozostawienie dziecka w żłobku i przedszkolu. Zgodnie z wcześniejszymi sugestiami, od 4 maja ruszyły też wypożyczalnie rowerów miejskich.
Początek 18 maja (poniedziałek). Zgodnie z zapowiedzią rządu, wtedy wznowią pracę wyczekiwane przez wielu salony fryzjerskie i kosmetyczne. Wtedy też będzie można pójść do baru, restauracji i kawiarni, usiąść w środku lokalu albo w ogródku.
Zostanie wznowiona działalność kin plenerowych, wznowienie prac na planach filmowych, prób w teatrach, nagrań fonograficznych i audiowizualnych. Wraca możliwość prowadzenia na uczelniach zajęć dydaktycznych dla studentów ostatniego roku, zajęć zdalnych i indywidualnych na uczelniach artystycznych. Powrót do zajęć dotyczy również kształcenia doktorantów i zajęć organizowanych np. w laboratoriach i centrum symulacji medycznej.
Zostanie zwiększony limit osób w miejscach kultu religijnego (1 osoba/10m2) Dzieci poniżej 13. roku życia będą mogły wychodzić z domu bez opiekuna. Od 25 maja możliwa będzie prowadzenie zajęć dydaktyczno-opiekuńczych w klasach 1-3 szkół podstawowych,
Od poniedziałku zostaną otwarte pełnowymiarowe boiska piłkarskie (max. 22 osoby i 4 trenerów) i wolno będzie uprawiać sport na otwartej przestrzeni, (max. 14 osób i 2 trenerów). W obiektach zamkniętych, w zależności od powierzchni, będzie mogło ćwiczyć od 12 do 32 osób.
Czwarty i ostatni etap obejmie otwarcie kin, teatrów, siłowni, salonów masażu i klubów fitnessu.
ew