Jacek Jastrzębski

Środa, 4 grudnia 2024 (13:23) Aktualizacja Środa, 4 grudnia 2024 (13:43)
Jacek Jastrzębski to polski prawnik, radca prawny, adwokat oraz ekonomista, który w 2018 roku objął stanowisko przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).
Jacek Jastrzębski - najważniejsze informacje
Jacek Jastrzębski /Źródło: KNF /materiały prasowe

Jacek Jastrzębski - najważniejsze informacje

  • Kraj:

    Polska

 
Jacek Zygmunt Jastrzębski urodził się 10 maja 1980 roku w Warszawie.

W swojej karierze łączy działalność akademicką z praktyką prawniczą, a jego specjalizacja obejmuje przede wszystkim prawo cywilne, handlowe i związane z papierami wartościowymi. 

Wykształcenie i kariera akademicka

Jastrzębski ukończył II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Batorego w Warszawie, a następnie podjął studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (UW), które ukończył w 2003 roku. 

Jednocześnie rozwijał swoją wiedzę ekonomiczną, studiując w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, gdzie w 2004 roku zdobył tytuł magistra ekonomii. 

Ta interdyscyplinarna edukacja miała kluczowy wpływ na jego późniejszą karierę, umożliwiając mu łączenie wiedzy z zakresu prawa i ekonomii w zarządzaniu instytucjami finansowymi oraz w pracy naukowej. 

W 2005 roku obronił doktorat z nauk prawnych na Uniwersytecie Warszawskim, pisząc pracę pt. Kara umowna jako umowna regulacja odpowiedzialności odszkodowawczej. 

W 2011 roku uzyskał habilitację na podstawie rozprawy zatytułowanej Pojęcie papieru wartościowego wobec dematerializacji, co potwierdziło jego specjalizację w dziedzinie prawa papierów wartościowych. 

W ramach pracy akademickiej Jastrzębski od 2013 roku pełni funkcję profesora uczelni na UW, w Instytucie Prawa Cywilnego, a później w Katedrze Prawa Cywilnego. 

Jako nauczyciel akademicki jest autorem licznych publikacji naukowych, w tym monografii oraz artykułów poświęconych zagadnieniom prawa zobowiązań, prawa odszkodowawczego, a także prawa papierów wartościowych. 

Jego prace są cenione w środowisku prawniczym za dogłębne analizy i praktyczne podejście do złożonych zagadnień prawnych. 

Kariera zawodowa

Równolegle z pracą akademicką Jastrzębski budował swoją karierę w sektorze prawniczym. W 2007 roku zdobył uprawnienia adwokata, a także rozpoczął praktykę jako radca prawny. 

Od 2008 roku pełnił funkcję zastępcy dyrektora departamentu prawnego PKO BP, jednego z największych banków w Polsce. Jego zadania obejmowały m.in. nadzór nad zgodnością działań banku z przepisami prawa, co wymagało łączenia kompetencji prawniczych i ekonomicznych. 

Jastrzębski zyskał reputację eksperta w dziedzinie prawa finansowego i zarządzania ryzykiem, co doprowadziło do jego powołania w 2018 roku na stanowisko przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. 

Nominacja ta została zatwierdzona przez premiera Mateusza Morawieckiego, który dostrzegł w nim odpowiedniego kandydata do kierowania tak kluczową instytucją. 

Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego

Od momentu objęcia funkcji przewodniczącego KNF, Jacek Jastrzębski skupił się na wzmocnieniu nadzoru nad sektorem finansowym, ze szczególnym uwzględnieniem banków, firm ubezpieczeniowych i rynków kapitałowych.

KNF odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu stabilności finansowej w Polsce, a Jastrzębski, dzięki swojemu doświadczeniu, skutecznie zarządza tą instytucją w dynamicznie zmieniającym się środowisku regulacyjnym i gospodarczym. 

Jego kadencja na stanowisku przewodniczącego KNF była kilkakrotnie przedłużana, a 24 listopada 2023 roku został powołany na kolejną 5-letnią kadencję

W trakcie swojej dotychczasowej pracy w KNF Jastrzębski wprowadzał reformy mające na celu zwiększenie transparentności rynku finansowego oraz poprawę jakości nadzoru nad instytucjami finansowymi. 

Skupił się również na przeciwdziałaniu nadużyciom finansowym oraz wspieraniu rozwoju nowoczesnych technologii finansowych, takich jak fintech i blockchain, które zyskują coraz większe znaczenie w gospodarce cyfrowej. 

Jego praca na rzecz stabilizacji rynku finansowego w Polsce została doceniona przez środowisko prawnicze oraz sektor bankowy, a także przez władze państwowe. W 2022 roku otrzymał Złoty Medal za Zasługi dla Policji, co podkreśla jego wkład w bezpieczeństwo i stabilność finansową kraju. 

Działalność naukowa i publikacje

Jako uznany ekspert w dziedzinie prawa finansowego, Jacek Jastrzębski jest autorem kilkudziesięciu publikacji, które są szeroko wykorzystywane zarówno w praktyce prawniczej, jak i w nauczaniu akademickim. 

Do jego najważniejszych prac należą: 
  • Kara umowna (Wolters Kluwer Polska, 2006) - kompleksowa analiza instytucji kary umownej w polskim systemie prawnym.
  • Prawo wekslowe i czekowe. Komentarz (współautor z Maciejem Kalińskim, LexisNexis, 2008) - jedno z najważniejszych opracowań na temat prawa wekslowego i czekowego w Polsce.
  • Pojęcie papieru wartościowego wobec dematerializacji (Wolters Kluwer Polska, 2006) - praca poświęcona ewolucji papieru wartościowego w kontekście jego cyfryzacji.
  • Zobowiązania - część szczegółowa (współautor, Wolters Kluwer Polska, 2014) - książka, która jest ceniona przez praktyków prawa zobowiązań. 
Jego publikacje i wkład w rozwój prawa finansowego w Polsce przyniosły mu uznanie w środowisku prawniczym oraz naukowym. 

Dwukrotnie otrzymał stypendium Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej oraz został członkiem Collegium Invisibile, prestiżowej organizacji wspierającej wybitnych naukowców. 

Jacek Jastrzębski - Wiadomości

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »