Podatek od kota już obowiązuje. Właściciele muszą zapłacić, ale nie wszyscy

Podatek od kota nie figuruje w artykule 18a Ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, w którym znaleźć możemy podatek od psa. Jednak część posiadaczy kotów powinna opłacić specjalny podatek od kota, choć wielu w zasadzie kompletnie nie ma o tym pojęcia. O ile podatek od psa wynosi obecnie 150,93 zł i jego stawka ustalana jest co roku, to sprawa podatku od kota nie jest tak jednoznaczna. Kwota jest bowiem różna w zależności od konkretnego przypadku.

Podatek od kota nie jest specjalnie wydzieloną opłatą, jak ma to miejsce w wypadku podatku od psa, który wprost widnieje w wyżej wspomnianych przepisach. Co więcej, w polskim prawie nie sposób nawet znaleźć określenia "podatek od kota", ponieważ jako taki nie istnieje. W jakich przypadkach właściciel powinien zatem zgłosić się do urzędu skarbowego?

Reklama

Podatek od kota jest, choć go nie ma. Z jakiego prawa wynika opłata?

Podatek od kota to potoczna nazwa opłaty, jaką trzeba uregulować w niektórych wypadkach nabycia tych zwierząt. Konieczność opłacenia konkretnej sumy wynika z orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (sygnatura akt III SA/Wa 615/09). Zgodnie z tą decyzją sądu obrót zwierzętami jest poddany regulacji w oparciu o przepisy podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). 

Oznacza to, że w świetle prawa w tym względzie kot przy nabyciu traktowany jest jak przedmiot. Powinniśmy więc zapłacić za niego podatek od czynności cywilnoprawnych, podobnie jak za samochód czy mieszkanie.

Ile wynosi podatek od kota? Stawka różni się w zależności od przypadku

Zgodnie więc z zasadami, jakie obowiązują z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych, powinniśmy zapłacić 2 proc. wartości przedmiotu. Co ważne, podatek od kota płacimy wówczas, gdy zwierzę kosztowało nas 1000 zł i więcej. Tak więc dotyczy to zwykle rasowych kotków, których ceny potrafią sięgać nawet kilku tysięcy złotych. W wypadku wskazanej kwoty 1000 zł 2 proc. to równe 20 zł.

Podatek od kota powinniśmy uregulować w ciągu 14 dni od zakupu zwierzęcia od hodowcy. Wówczas musimy wypełnić deklarację podatkową PCC-3 i przekazać ją do urzędu skarbowego. Obowiązek ten, jeśli wystąpi, zawsze ciąży na kupującym i nie ma tu znaczenia, czy zwierzę jest z Polski czy z zagranicy, o ile umowa kupna-sprzedaży została zawarta na terenie naszego kraju.

Kto jest zwolniony z podatku od kota? Nie wszyscy muszą go opłacać

Podatek od kota, nawet jeśli występuje, to jak widzimy - nie jest cykliczną opłatą, jak to jest w wypadku podatku od psa. Co więcej, śmiało możemy powiedzieć, że większość posiadaczy kotów podatku od kota nie płaciło i płacić nie musi. Podkreślmy, że zwolnionymi z opłacania podatku od kota są właściciele, którzy:

  • swojego kota otrzymali w ramach darowizny (wartość zwierzęcia nie może przekroczyć limitu ustalonego dla trzeciej grupy podatkowej - 5308 zł),
  • niezależnie od ceny zakupili zwierzę od sprzedawcy, który wystawił fakturę VAT,
  • adoptowali zwierzę - nawet rasowe - ze schroniska,
  • przygarnęli kotka z ulicy lub przysposobili go w inny sposób, bez udziału drugiego człowieka i transakcji kupna-sprzedaży.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podatek | opłata

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »