Zerowy PIT dla młodych
Piątek, 27 września 2024 (10:51)
Aktualizacja Piątek, 27 września 2024 (10:52)
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) precyzuje, że ulga dla młodych przysługuje osobom, które nie przekroczyły 26. roku życia, a ich przychody pochodzą z takich źródeł jak: stosunek pracy, stosunek służbowy, praca nakładcza, spółdzielczy stosunek pracy, a także umowy zlecenia.
Zerowy PIT dla młodych - najważniejsze informacje
Ponadto zwolnione z PIT są także przychody uzyskane z tytułu odbywania praktyki absolwenckiej czy zasiłki macierzyńskie. Wszelkie inne rodzaje przychodów osiągane przez młode osoby muszą być jednak opodatkowane oraz odpowiednio wykazane w rocznym zeznaniu podatkowym PIT.
Kto może skorzystać z zerowego PIT-u?
Korzystanie z ulgi zależy od wieku podatnika w dniu, w którym otrzymuje przychód. Nieistotny jest wiek podatnika w momencie zawierania umowy czy wykonywania pracy, za którą przysługuje wynagrodzenie. Oznacza to, że jeśli podatnik kończy 26 lat w określonym miesiącu roku podatkowego, to zwolnienie to obowiązuje jeszcze w tym miesiącu, ale tylko dla przychodów otrzymanych najpóźniej w dniu urodzin.
Przychody uzyskane po dniu urodzin podlegają już opodatkowaniu, nawet jeżeli dotyczą okresu przed 26. urodzinami. Fiskus podkreśla, że jeśli 26. urodziny wypadają w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, data ta nie zostaje przesunięta na kolejny dzień roboczy.
Osoby młode, które w 2023 roku uzyskały przychody w pełni zwolnione z podatku, nie przekraczające 85 528 zł nie muszą składać zeznania podatkowego PIT za rok 2024. Jednakże, jeżeli ich przychody w ciągu roku przekroczyły tę kwotę, zobowiązane są rozliczyć tylko te części wynagrodzeń, które wykraczały poza limit.
Ministerstwo Finansów wskazuje, że obowiązek złożenia zeznania PIT powstaje również w dodatkowych okolicznościach, takich jak:
- uzyskanie przez podatnika dochodów opodatkowanych według skali podatkowej, oprócz tych objętych ulgą dla młodych,
- dążenie do uzyskania zwrotu nadpłaconego podatku, na przykład z tytułu zaliczek na podatek zapłaconych w ciągu roku,
- korzystanie z innych ulg, takich jak ulga na dzieci czy ulga dla rodzin wielodzietnych (4+),
- konieczność dokonania korekt w deklaracji związanych z utratą prawa do wcześniej dokonanych odliczeń.
W sytuacji, gdy podatnik musi złożyć zeznanie PIT-36 lub PIT-37, w zeznaniu tym powinien również wykazać przychody objęte ulgą dla młodych. Takie przychody należy wpisać w sekcji „PRZYCHODY ZWOLNIONE OD PODATKU NA PODSTAWIE ART. 21 UST. 1 PKT 148, 152, 153 i 154 USTAWY”, co ma charakter informacyjny i pomaga w prawidłowym wypełnieniu zeznania, uwzględniając zależności między ulgą a innymi elementami finansowymi, takimi jak koszty uzyskania przychodu czy składki na ubezpieczenie społeczne.
Czy młode małżeństwo może skorzystać z PIT-u zerowego?
Istnieją pewne niejasności dotyczące limitu dochodów przy wspólnym rozliczeniu PIT przez małżonków. Zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Finansów, w przypadku osób będących w związku małżeńskim – bez względu na formę rozliczenia rocznego (czy to indywidualnie, czy wspólnie) – limit w wysokości 85 528 zł obowiązuje każdego z małżonków osobno.
Niewykorzystana przez jednego z małżonków kwota w danym roku podatkowym nie może być wykorzystana przez drugiego małżonka, ani nie jest przenoszona na kolejne lata podatkowe. Tym samym, każdy z małżonków korzysta z własnego limitu niezależnie.
Jak złożyć PIT zerowy?
Podatnicy mają czas na złożenie deklaracji PIT do 30 kwietnia 2025 roku, jednak warto nie odkładać tego na ostatnią chwilę. Szybsze rozliczenie może przyspieszyć otrzymanie ewentualnego zwrotu podatku. Oto kilka metod na łatwe i szybkie rozliczenie PIT i wysłanie go do urzędu skarbowego.
W 2025 roku podatnicy, jak w latach poprzednich, mają do wyboru rozliczenia tradycyjne oraz elektroniczne. Można samodzielnie wypełnić papierowy druk i dostarczyć go osobiście lub wysłać do urzędu skarbowego, co jest procesem bardziej czasochłonnym i narażonym na pomyłki.
Prostsze i szybsze są formy elektroniczne, do których należą:
- Komercyjne programy do rozliczeń PIT,
- Rządowa usługa Twój e-PIT,
- Elektroniczne formularze e-deklaracje.
Inną opcją jest usługa Twój e-PIT, w ramach której po zalogowaniu udostępniona jest wstępnie wypełniona deklaracja. Należy jednak uważać, ponieważ niektóre formularze mogą wymagać modyfikacji, szczególnie jeśli podatnik chce skorzystać z dodatkowych ulg, jak ulga na dziecko.
W przypadku PIT-28 podatnik musi także zwrócić uwagę na dokładne wpisanie wpłaconych zaliczek na podatek, a sam formularz nie zostanie wysłany automatycznie 30 kwietnia bez dodatkowego potwierdzenia przez podatnika.
Zerowy PIT dla młodych - Wiadomości
-
Tysiące seniorów zrezygnowało z 13. i 14. emerytury. Powód jest jeden
Środa, 30 sierpnia 2023 (11:00)13. emerytura oraz 14. emerytura nie dla nich - seniorzy rezygnują z dodatkowych świadczeń wypłacanych emerytom. W sumie 130 tys. emerytów zrezygnowało z wypłaty nadliczbowych emerytur, a... -
Czy zerowy PIT dla seniorów faktycznie się opłaca?
Niedziela, 12 lutego 2023 (05:50)Od 2022 r. osoby w wieku emerytalnym mogą korzystać z nowej ulgi podatkowej - tzw. zerowego PIT-a dla seniorów. Aby to zrobić, nie wolno im jednak pobierać emerytury z ZUS ani... -
Uwaga na ulgi na dzieci w zeznaniu podatkowym za 2021 r.
Czwartek, 7 kwietnia 2022 (06:00)Do najczęściej uwzględnianych odliczeń w rocznych PIT-ach należy ulga prorodzinna, nazywana również ulgą na dzieci. W praktyce polega ona na dokonaniu odliczenia ustawowo dopuszczalnych... -
Nawet 231 tys. kwoty wolnej od podatku dla rodzin 4+
Środa, 15 grudnia 2021 (07:23)Zerowa stawka PIT dla rodzin wielodzietnych to jedno z nowych rozwiązań wprowadzanych w ramach Polskiego Ładu. Mogą na nim skorzystać również przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową... -
Emerytura. Zerowy PIT opłacalny tylko dla niektórych
Czwartek, 14 października 2021 (07:30)Mimo wprowadzenia ulgi podatkowej dla seniorów nadal najkorzystniejszym rozwiązaniem pozostaje przejście na emeryturę i dalsza praca. Jednak im wyższe zarobki i niższa emerytura tym... -
Praktyki i staże. Premier zapowiada zerowy PIT
Wtorek, 22 września 2020 (15:02)Wprowadzenie zerowego podatku PIT dla osób do 26. roku życia na stażach i praktykach zapowiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki podczas Gali Liderów Innowacji GovTech Polska. Jak... -
Wybrane problemy z zakresu ulgi dla młodych
Sobota, 12 września 2020 (05:00)Mija rok od wejścia w życie zwolnienia od pdof nazywanego popularnie zerowym PIT lub ulgą dla młodych, mającego zastosowanie do niektórych przychodów otrzymywanych przez podatników do...