EBC podjął decyzję o stopach procentowych w strefie wspólnego pieniądza

Rada Prezesów EBC pozostawiła bez zmian podstawowe stopy procentowe - podano w komunikacie po posiedzeniu banku. EBC podał, że skup aktywów będzie prowadzony w umiarkowanie niższym tempie niż wcześniej.

"Stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym i depozytu w banku centralnym pozostaną na niezmienionym poziomie, odpowiednio: 0,00 proc., 0,25 proc. oraz −0,50 proc." - napisano w komunikacie.

Europejski Bank Centralny podał, że skup aktywów w ramach nadzwyczajnego programu zakupów w czasie pandemii (PEPP) będzie prowadzony w umiarkowanie niższym tempie niż wcześniej.

"Na podstawie wspólnej oceny warunków finansowania i perspektyw inflacji Rada Prezesów ocenia, że korzystne warunki finansowania można utrzymać przy umiarkowanie niższym tempie skupu aktywów w ramach programu PEPP niż w poprzednich dwóch kwartałach" - podano w komunikacie.

Reklama

"Rada Prezesów będzie nadal dokonywać zakupów aktywów netto w ramach PEPP na łączną kwotę 1.850 mld euro co najmniej do końca marca 2022 r., a w każdym razie do czasu, gdy uzna, że kryzys z powodu pandemii koronawirusa dobiega końca" - dodano.

EBC prognozuje, że inflacja może przejściowo przekroczyć cel w umiarkowanym zakresie.

"Wspierając swój symetryczny dwuprocentowy cel inflacyjny i zgodnie ze strategią polityki pieniężnej, Rada Prezesów oczekuje, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym lub niższym poziomie do czasu, gdy inflacja osiągnie poziom 2 proc. na długo przed końcem horyzontu projekcji i trwale do końca horyzontu projekcji, i ocenia, że odnotowany postęp inflacji bazowej jest wystarczająco zaawansowany, aby odpowiadać stabilizacji inflacji na poziomie dwóch procent w średnim okresie. Może to również oznaczać okres przejściowy, w którym inflacja jest umiarkowanie powyżej celu" - podano w komunikacie.

EBC podtrzymał elastyczny charakter oraz reinwestycje spłat kapitału z zapadających papierów wartościowych w ramach PEPP.

"Rada Prezesów będzie dokonywać zakupów elastycznie, zgodnie z warunkami rynkowymi i mając na celu niedopuszczenie do zaostrzenia warunków finansowania (...). Ponadto elastyczność zakupów w czasie w różnych klasach aktywów i między jurysdykcjami będzie nadal wspierać płynną transmisję polityki pieniężnej" - napisano w oświadczeniu.

"Rada Prezesów będzie nadal reinwestować spłaty kapitału z zapadających papierów wartościowych nabytych w ramach PEPP co najmniej do końca 2023 r. W każdym razie portfel PEPP będzie zarządzany w taki sposób, aby uniknąć ingerencji w stanowisko w zakresie polityki pieniężnej" - dodano.

EBC pozostawił bez zmian zakupy aktywów w ramach programu APP.

"Zakupy netto w ramach aplikacji będą kontynuowane w miesięcznym tempie 20 mld euro. Rada Prezesów nadal oczekuje, że miesięczne zakupy aktywów netto w ramach APP będą trwać tak długo, jak jest to konieczne do wzmocnienia akomodacyjnego wpływu jej stóp procentowych i zakończyć się na krótko przed rozpoczęciem podnoszenia podstawowych stóp procentowych EBC" - napisano w komunikacie.

"Rada Prezesów zamierza również nadal reinwestować, w całości, spłaty kwoty głównej zapadających papierów wartościowych nabytych w ramach programu APP przez dłuższy czas po dacie rozpoczęcia podnoszenia podstawowych stóp procentowych EBC, a w każdym razie tak długo, jak będzie konieczne utrzymanie korzystnych warunków płynnościowych i znacznej akomodacji monetarnej" - dodano.

EBC pozostawił też bez zmian warunki udzielania pożyczek w ramach ukierunkowanych dłuższych operacji refinansujących (TLTRO III).

Po ogłoszeniu decyzji kurs euro rośnie o 0,17 proc. wobec dolara do 1,1838. Rentowność 10-letnich bundów spada o 1 pb do -0,33 proc.

Następne posiedzenie EBC odbędzie się 28 października.

Odbicie gospodarcze w strefie euro jest znacznie zaawansowane - Lagarde

- Odbicie gospodarcze w strefie euro znajduje się w znacznym stopniu zaawansowania - powiedziała prezes EBC Christine Lagarde na konferencji po posiedzeniu EBC.

- Odbicie gospodarcze w strefie euro znajduje się w znacznym stopniu zaawansowania. Gospodarka strefy euro powróci do poziomu sprzed pandemii pod koniec roku. Gospodarka w znacznym stopniu się otworzyła, pozwalając obywatelom konsumować, a firmom zwiększyć produkcję - powiedziała Lagarde.

Lagarde dodała, że gospodarka jest na drodze do silnego wzrostu w III kw.

EUR/USD

1,0704 0,0052 0,49% akt.: 23.04.2024, 16:50
  • Kurs kupna 1,0703
  • Kurs sprzedaży 1,0705
  • Max 1,0710
  • Min 1,0640
  • Kurs średni 1,0704
  • Kurs odniesienia 1,0652
Zobacz również: CAD/JPY AUD/NZD AUD/JPY

EUR/PLN

4,3113 -0,0063 -0,15% akt.: 23.04.2024, 16:50
  • Kurs kupna 4,3095
  • Kurs sprzedaży 4,3130
  • Max 4,3355
  • Min 4,3099
  • Kurs średni 4,3113
  • Kurs odniesienia 4,3176
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Credit Agricole przed decyzją EBC

- Oczekujemy, że EBC utrzyma niezmieniony poziom stóp procentowych w strefie euro. Jednocześnie zostanie zaprezentowana najnowsza projekcja makroekonomiczna. Oczekujemy, że ścieżki inflacji i wzrostu gospodarczego w całym horyzoncie prognozy zostaną podniesione w porównaniu do tych przedstawionych w czerwcu br. Uważamy, że bardziej optymistyczna ocena perspektyw makroekonomicznych w strefie euro skłoni EBC do ograniczenia skali zakupów w ramach programu luzowania ilościowego na posiedzeniu w tym tygodniu. Nie wykluczamy jednak, że taka decyzja może zmaterializować się dopiero na posiedzeniu w październiku. 

- Uważamy, że EBC zakomunikuje tą zmianę w sposób gołębi tłumacząc, że nieznaczne zmniejszenie miesięcznej skali zakupów (tapering z 80 do 70 mld EUR) nie stanowi zacieśniania polityki pieniężnej tylko jest dostosowaniem technicznym pozwalającym na kontynowanie programu luzowania ilościowego w przewidzianej łącznej skali (1 850 mld EUR) w zapowiedzianym przez EBC horyzoncie (do marca 2022 r.). Jeśli EBC nie zmniejszyłby w horyzoncie kilku posiedzeń miesięcznej skali zakupów aktywów, generowałoby to konieczność zwiększenia łącznej skali programu lub zakończenia go przed marcem. 

- Uważamy, że łagodny tapering przez EBC zostanie jednak zinterpretowany przez rynki jako jastrzębia decyzja, co będzie oddziaływać w kierunku osłabienia złotego i wzrostu rentowności polskich obligacji.

Ekonomiści przed decyzją EBC

Zmian w polityce EBC nie spodziewa się Patrick Nielsen, zarządzający w Mapfre Asset Management.

- EBC jest mocno "pozycjonowany" w gołębich nastrojach i nie spodziewałbym się wielu negatywnych niespodzianek po dzisiejszym posiedzeniu - mówi Nielsen.

Nielsen dodaje, że w swoim głównym scenariuszu makro zakłada silne ożywienie gospodarcze i podkreśla, że wciąż jest dużo płynności gotowej do wejścia na rynek.

Tymczasem członek Rady Prezesów EBC Robert Holzmann powiedział w wywiadzie dla "Eurofi Magazine", że EBC może znormalizować swoją politykę monetarną szybciej, niż się tego spodziewają rynki.

- Istnieje możliwość, że być może uda nam się znormalizować politykę pieniężną wcześniej, niż spodziewa się większość ekspertów rynku finansowego - powiedział Holzmann.

Wskazał na "potencjalną presję na wzrost cen" wynikającą z wąskich gardeł podaży, niedoboru siły roboczej, stłumionego popytu, polityki dotyczącej zmian klimatu i wyższą inflację, która utrwaliła się w oczekiwaniach.

- Nasze środki polityki pieniężnej pozostaną w mocy, dopóki kryzys się nie skończy, a inflacja nie osiągnie naszego celu - poinformował. - Może to nastąpić raczej prędzej niż później, jeśli mój pogląd dotyczący inflacji jest słuszny - dodał.

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: EBC | bank | zmiany stóp procentowych | inflacja świat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »