Fed nie przekonał do rynku długu?

Dziś uwaga inwestorów skupiona będzie na wieczornym oświadczeniu Fedu w sprawie polityki monetarnej. Przed rynkami europejskimi relatywnie spokojna sesja - oceniają analitycy.

"W dniu dzisiejszym oczy wszystkich inwestorów na całym świecie są zwrócone na Fed. Oczekiwania rynku jednoznacznie wskazują na brak zmian w bieżącej polityce monetarnej.

Niemniej jednak kluczowe pozostaną najnowsze prognozy Fedu, które po raz pierwszy obejmą ostatni pakiet stymulacyjny oraz postęp w procesie szczepień (ostatnie prognozy były opublikowane w grudniu), a także konferencja Jerome Powella" - napisali w porannym komentarzu analitycy BM BNP Paribas Bank Polska.

"Inwestorzy oczekują jednoznacznego komunikatu, który ograniczałby możliwość dalszego wzrostu rentowności obligacji skarbowych.

Reklama

W wypadku, gdyby Fed nie przekonał rynków, iż kontroluje sytuację na rynku długu, rentowności mogłyby dalej rosnąć dynamicznie, co przełożyłoby się na wzrost nerwowości na rynku giełdowym i prawdopodobną dynamiczną wyprzedaż akcji. W związku z oczekiwaniem na wieczorny Fed, rynki europejskie powinna czekać relatywnie spokojna sesja" - dodali.

Oświadczenie i konferencja FOMC w sprawie polityki monetarnej zaplanowana jest na godz. 19:00. Ponadto, na godz. 11:00 zaplanowany jest odczyt wskaźnika CPI za luty.

- Brak jakichkolwiek sugestii działań w ostatnich wypowiedziach J. Powella budzi niepokój inwestorów. Jeżeli Komitet nie zdecyduje się przynajmniej na wydłużenie zawieszenia SLR (umożliwiającego bankom wyłączanie obligacji skarbowych z wyliczeń dźwigni na potrzeby regulacyjne), zapewne czeka nas kolejna fala wzrostów na rentownościach i spadków na giełdach, tym razem potencjalnie bardziej angażująca resztę świata z uwagi na ryzyko dalszego umocnienia dolara - wskazał w raporcie Kamil Cisowski, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

EUR/USD

1,0749 -0,0007 -0,07% akt.: 08.05.2024, 23:22
  • Kurs kupna 1,0748
  • Kurs sprzedaży 1,0750
  • Max 1,0757
  • Min 1,0736
  • Kurs średni 1,0749
  • Kurs odniesienia 1,0756
Zobacz również: CAD/JPY AUD/NZD AUD/JPY

Analitycy ING Banku

Kurs EUR/USD powinien utrzymać się dość blisko 1,20 nawet przez część 2kw21. Inwestorzy spodziewają się globalnego odbicia koniunktury, co na ogół nie jest korzystne dla dolara. Ale amerykańską walutę wspierają oczekiwania na podwyżki stóp Fed. W 2poł21 spodziewamy się jednak wzrostu pary do 1,25-27. Istotnym impulsem do wzrostu pary powinny okazać się sygnały odbicia koniunktury w Europie po trzeciej fali pandemii, czy pogłębienie deficytu handlowego USA wywołane impulsem fiskalnym.

W naszej ocenie, w tym tygodniu bazowe rynki długu ustabilizują się lub lekko umocnią. Wsparciem dla wycen powinny być wspomniane dane z USA, czy zapowiedziane przez EBC przyspieszenie skupów długu. W USA przez rynek przetoczyły się największe podaże, które zwykle mają miejsce na początku miesiąca.

W dłuższym okresie nadal dominuje ryzyko wzrostów rentowności. Przed rynkiem wysokie podaże na sfinansowanie gigantycznego pakietu fiskalnego w USA. Do tego w 2kw21 powinny dołożyć się ponowne obawy o pespektywy inflacji, zwłaszcza w USA. Dlatego, po przejściowej stabilizacji, oczekujemy dalszego wzrostu spreadu między krzywą amerykańską i niemiecką.

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Fed | stopy procentowe | gospodarka USA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »