Goldman Sachs. Spodziewamy się dalszego wzrostu inflacji
Jak poinformowało biuro analiz banku Goldman Sachs, "inflacja w Polsce nadal zaskakuje". Bank dodaje, że "analitycy nadal mają trudności z wyjaśnieniem i uchwyceniem bieżącego rozwoju inflacji". "Sądzimy, że w przyszłym tygodniu NBP dokona kolejnej podwyżki stóp o 100 punktów bazowych do poziomu 5,5 proc. napisali.
Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy
Główny Urząd Statystyczny poinformował w piątek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2022 r. wzrosły rok do roku o 12,3 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem zwiększyły się o 2,0 proc. Ceny żywności w kwietniu wzrosły o 4,2 proc. mdm.
"Głównym czynnikiem wzrostu był wzrost cen żywności" - stwierdzili analitycy Goldman Sachs. Przyznali, że czynnik ten okazał się "zaskoczeniem" i był to "największy dotychczas odnotowany wzrost cen żywności".
Biuro analiz banku szacuje, że "inflacja bazowa była w kwietniu wysoka i wzrosła o 0,6 pkt. proc. do 7,5 proc. rdr".
Goldman Sachs uważa, że "inflacja w Polsce nadal zaskakuje", a to "nie tylko podkreśla intensywność presji cenowej, ale także jej bezprecedensowość".
"Prognostycy nadal mają trudności z wyjaśnieniem i uchwyceniem bieżącego rozwoju inflacji" - wyjaśnili przedstawiciele GS.
Uważają, że brakuje dowodów na spowolnienie inflacji. "Spodziewamy się dalszego wzrostu inflacji w nadchodzących miesiącach, przy czym nasza prognoza bazowa wskazuje, że w czerwcu inflacja wyniesie 13,5 proc. rdr" - wskazali.
"Wobec braku osłabienia presji inflacyjnej sądzimy, że Rada (Polityki Pieniężnej - PAP) NBP dokona dodatkowej podwyżki stóp o 100 pb do poziomu 5,5 proc." - wskazano.
Dodatkowym czynnikiem, który może wpłynąć na taką decyzję RPP, jest kondycja złotówki. "Chociaż złoty obecnie odbił się z najniższego poziomu, to pozostaje wrażliwy na ryzyko związane z kursem walutowym" - wyjaśnili.
Czytaj również: Jak wygląda praca kontrolera lotów, ile zarabia i kto może nim zostać?
Ekonomiści Goldman Sachs w opublikowanej ostatnio nocie badawczej w której przyglądają się bliżej inflacji państw z regionu CEEMEA. W ich ocenie wpływ szoków cenowych związanych z ropą naftową, żywnością oraz kursami walut spowodują, że średnioroczna inflacja w Polsce w 2022 wyniesie 10,4 proc. r/r, powyżej oczekiwań konsensusu na poziomie 7,6 proc. r/r.
Goldman Sachs przewiduje w swoim najnowszym raporcie, że Fed podwyższy w przyszłym tygodniu stopy procentowe o 50 punktów bazowych, a już w czerwcu podniesie je znowu, o kolejne 50 punktów. Amerykański bank centralny ogłosi też w środę rozpoczęcie redukcji bilansu, prognozują ekonomiści.