Reklama

Jak uwolnić się od długów?

Ponad 3 mln Polaków ma niespłacone zobowiązania finansowe, które łącznie przekraczają 28 mld zł. Z okazji Dnia Bez Długów 17 listopada przedstawiamy kilka krótkich ciekawostek o zadłużeniach Polaków oraz wskazówek, co zrobić, by się uwolnić od długów.

Na naszą sytuację finansową wpływ ma wiele czynników, m.in. wiedza finansowa, zasobność portfela, nawyki, czy miejsce zamieszkania. Jak wynika z danych ERIF Biura Informacji Gospodarczej S.A.

- 61% zadłużonych konsumentów to mężczyźni, tylko w grupie powyżej 65 roku życia to kobiety stanowią nieznacznie większy udział wśród zadłużonych konsumentów (52%).

Najwięcej konsumentów z wpisem negatywnym (27%) jest w wieku 35-44 lata. Średnia wartość zobowiązania negatywnego w bazie ERIF (z wykluczeniem zobowiązań alimentacyjnych) aktualnie wynosi 5 304 PLN (w II Q 2019 wynosiła 5 260 PLN).

Reklama

- Najczęstszym powodem zadłużenia się jest problem ze spłatą pożyczek poza bankowych 28%, multimediów 24% oraz problemy związane z podejmowaniem kredytów i pożyczek bankowych 19%. Wynika z tego, że brak wystarczających środków na opłacenie bieżących rachunków i podstawowych zakupów może prowadzić do wzięcia kredytu lub pożyczki na codzienną konsumpcję i tak zaczyna nakręcać się spirala finansowa. - podkreśla Katarzyna Skrzypczyńska, kierownik działu Rozwoju Produktów i Projektów Biznesowych ERIF BIG S.A.

Zadłużeni rekordziści

Jak pokazują analizy przeprowadzone na bazie danych ERIF BIG S.A. zanotowano rekordowe wartości w odniesieniu do:

- liczby informacji negatywnych: 889 informacji negatywnych posiada mężczyzna w wieku 46 lat z województwa mazowieckiego; 217 posiada podmiot z województwa dolnośląskiego

- wielkości łącznego zadłużenia: 48 mln PLN zadłużenia posiada mężczyzna w wieku 63 lat z województwa warmińsko-mazurskiego

- wielkości pojedynczego zobowiązania: pojedyncze zobowiązanie o wartości 48 mln posiada mężczyzna w wieku 37 lat z województwa pomorskiego

Jak zadłużają się Polki i Polacy

W ERIF Biurze Informacji Gospodarczych wpisanych jest prawie 3,4 mln długów należących do ponad 1,8 mln osób (konsumentów). Łącznie ich zadłużenie wynosi prawie 28,3 mld zł.

KOBIETY- MĘŻCZYŹNI

- Do ERIF wpisanych jest ponad 620 tys. zadłużonych kobiet, które posiadają ponad 1,2 mln spraw dotyczących niezapłaconych rachunków, rat kredytów, pożyczek i innych zobowiązań.

Kobiety dopisane do ERIF BIG mają łącznie do spłaty zadłużenia w wysokości ok. 6,8 mld zł.

- Rekordzistka ma 29 lat, a jej zadłużenie to blisko 26 mln zł. Wynika ono z zasądzonych grzywien i kwoty pieniężnej stanowiącej przedmiot przepadku.

- Średnia wysokość zadłużenia przypadające na jedną kobietę dopisaną do ERIF wynosi ok. 11 tys. zł.

- w bazie ERIF znajdują się informacje o niemal 21 tys. kobiet, które nie płacą alimentów. Średnia wartość takiego zadłużenia wynosi 23,3 tys. zł.

- Kobiety najczęściej zadłużają się z następujących powodów: umowy o pożyczkę, umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych, umowy kredytu.

=Kada z dopisanych do ERIF mają średnio dwie zaległe płatności.

Najczęściej zadłużają się kobiety w wieku 39-54 lat.

- Do ERIF wpisanych jest ponad 1,1 mln zadłużonych mężczyzn, którzy mają blisko 2,2 mln spraw dotyczących niezapłaconych rachunków, rat kredytów i innych zobowiązań.

- Mężczyźni dopisani do bazy ERIF BIG mają do spłaty zadłużenie na łączną kwotę ponad 21,5 mld zł.

- Rekordzista ma 37 lat, a jego łączne zadłużenie to 48 mln zł. Wynika ono z zasądzonych grzywien i kwoty pieniężnej stanowiącej przedmiot przepadku.

- Średnia wysokość zadłużenia przypadającego na jednego mężczyznę to ok. 19,1 tys. zł.

- Do ERIF wpisanych jest ponad 388 tys. mężczyzn z zadłużeniem alimentacyjnym, którego średnia wartość wynosi 30,6 tys. zł.

- Mężczyźni najczęściej zadłużają się z następujących powodów: umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych, umowy o pożyczkę, zasądzonych alimentów.

- Każdy z dopisanych do ERIF mężczyzn ma średnio do spłaty dwie zaległe płatności.

Jak pokazują statystyki, wielu Polaków ma długi i nie zawsze o nich wie. Znajomość własnej sytuacji finansowej, to większy komfort podczas starania się o kredyt lub pożyczkę, czy starania się o zakup produktów lub usług na raty.

Dzień bez Długów - czas na zmianę przyzwyczajeń finansowych

Inicjatorem i pomysłodawcą Dnia bez Długów jest Grupa KRUK. Celem tego święta jest zwrócenie uwagi na problem zadłużenia. To już kolejny rok, w którym Polacy mają okazję poszerzyć swoją wiedzę z zakresu finansów, warto jednak ten dzień potraktować również jako początek zmian naszych nawyków płatniczych w celu poprawy swojej sytuacji finansowej.

"Potwierdzeniem zachodzących zmian i negatywnych przyzwyczajeń finansowych są informacje pozytywne gromadzone w ERIF Biurze Informacji Gospodarczej S.A. - na dzień 01.10.2019 baza ERIF przechowywała informacje o 4,4 mln konsumentów 61% z nich posiada tylko wpisy pozytywne. Najwięcej konsumentów z wpisem pozytywnym (29%) jest w wieku 25-34 lata, a średnia wartość zobowiązania pozytywnego w bazie ERIF aktualnie wynosi 271 PLN. - dodaje Skrzypczyńska.

Jak pokazują powyższe dane wielkie rzeczy buduje się małymi kwotami, ale także konsekwencją i uporem w dążeniu do wyrobienia nowych znacznie korzystniejszych nawyków, w oparciu o wiedzę, która jest potrzebna by sprawnie pozbyć się zadłużenia i kształtować pozytywną historię płatniczą.

Trening finansowy - od czego zacząć

Zmień swój styl życia i przywróć w nim spokój i komfort. Postaw sobie za cel spłatę zaległości finansowych - skorzystaj ze wskazówek, które mogą być początkiem dobrej kondycji finansowej.

1. Ustal stan zadłużenia i znajdź wierzyciela

Uciekając od tematu zadłużenia tracimy rachubę, ile i komu powinniśmy oddać. W tym wypadku przydatna może okazać się baza ERIF Biura Informacji Gospodarczej S.A. Po sprawdzeniu informacji gospodarczych uzyskasz niezbędne informacje i możesz podjąć działanie. W celu sprawdzenia ustalenia ilości zadłużenia należy wejść na serwis infokonsument.pl założyć bezpłatne konto, potwierdzić tożsamość i pobrać raport na własny temat.

2. Zbierz wszystkie rachunki i zsumuj wydatki

Podsumuj swoje stałe miesięczne wydatki. Obok zapisz środki finansowe, jakimi dysponujesz, żeby je opłacić. Doprowadź do sytuacji, w której suma wydatków jest mniejsza od dochodów. Jeżeli jest inaczej, potrzebujesz dodatkowego źródła pieniędzy.

3. Znajdź dodatkową pracę

Dobrym i stałym źródłem dochodów może być dodatkowa praca. Określ, ile czasu możesz na nią przeznaczyć i ile możesz zarobić. Następnie wylicz, ile pieniędzy z tego źródła możesz miesięcznie przeznaczyć na spłatę zadłużenia.

4. Skontaktuj się z Twoim wierzycielem

Skontaktuj się z wierzycielem, który czeka na spłatę Twojego długu i porozmawiaj z nim o możliwościach ugody. Pokaż, że Ci zależy, a wszystko ułoży się po Twojej myśli.

Dzień Bez Długów jest tylko raz w roku - może być jednak doskonałym impulsem do odważnej refleksji: jak to jest z tymi moimi finansami. Może stanie się początkiem nowego, lepszego etapu życia.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »